Ezeket látta már?

Alvásproblémái vannak? Ezt az 5 dolgot tanácsolják a szakértők!

alvászavar depresszió stressz bioritmus életmód

Melyek azok az alapvető dolgok, amelyeket könnyedén beilleszthetünk a napi rutinunkba az egészségünk érdekében?

Az emberek napjuk egyharmadát alvással töltik, ami azt bizonyítja, mennyire fontos az egészségünk szempontjából – mutatott rá Dr. Purebl György egyetemi tanár, a Magatartástudományi Intézet igazgatója. Hozzátette, hogy alvás közben számos fontos biológiai és pszichológiai változás történik velünk. „Európai és észak-amerikai vizsgálatok alapján elmondható, hogy az emberek egyharmada életében legalább egyszer küzd olyan alvászavarral, ami egy hónapnál hosszabb ideig tart. Olyannal, ami ennél rövidebb időt tesz ki, még ennél is többen” – hívta fel a figyelmet.

1. Ha több mint egy hónapon át rendszeresen rosszul alszik, forduljon orvoshoz

Ha valaki egy-két éjszaka nem alszik jól, az még nem feltétlenül probléma, de ha az alvási nehézségek egy hónapig is fennállnak, érdemes orvoshoz fordulni. Nem feltétlenül szükséges azonnal alvásközpont felkeresése; a családorvos is megállapíthatja az okokat, mint például a magas vérnyomás vagy a depresszió, amelyek hozzájárulhatnak a rossz alváshoz. Az alvásproblémák jelezhetik, hogy valamilyen hiba van a szervezetünkben vagy életmódunkban, amit ki kell javítani. Emellett a pihentető alvás hiánya is vezethet egészségügyi problémákhoz. „A hónapokig, évekig fennálló tartós alvászavar sok betegség kockázatát megnöveli: a tartós kialvatlanság elhízáshoz vezethet, növeli a 2-es típusú cukorbetegség és a depresszió rizikóját is” – hívta fel a figyelmet Dr. Purebl György.

2. Ha jól alszik, ne aggódjon túlzottan az alváson

Az átlagos alváshossz Európában 7-7,5 óra, de minden egyénenként változó, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége. Az élethelyzet és az életvitel is számít: ha valaki stresszesebb időszakot él meg, betegséggel küzd, vagy éppen vizsgákra készül, több alvásra lehet szüksége. Mások viszont kevesebb alvással is jól működnek: ha valaki 6-7 óra alvás után is képes koncentrálni, boldognak és kreatívnak érzi magát, az azt jelenti, hogy számára ennyi elegendő. Ne aggódjunk, ha nem alszunk annyit, mint mások! Azonban ha valaki 10-12 óra alvás után is fáradtnak érzi magát, valószínűleg az alvás minősége nem megfelelő. Nincsenek általános szabályok az alvási körülményekre nézve. Mindenki kísérletezzen azzal, hogy milyen hőmérsékleten és milyen fényviszonyok között alszik a legjobban. Ugyanez igaz a matracokra és a párnákra is: bár vannak ortopéd és reumatológiai ajánlások, az a legfontosabb, hogy azon aludjunk, amelyen a legjobban tudunk pihenni. „Ideális esetben tudni kell függetleníteni magunkat a környezetünktől. Aki csak a saját szobájában, csak bizonyos ágyban tud jól aludni, az saját alvását veszélyezteti, hiszen ha megszokott életkörülményei egy picit is megváltoznak, azzal máris romlani fog az alvásminősége. Épp ezért igyekezzünk minden paramétertől függetlenül jól aludni” – hívta fel a figyelmet dr. Purebl György.

3. Ha rosszul alszik, igyekezzen minden nap ugyanabban az időben felkelni

A bioritmusunk erősen szabályozza alvásunkat – ha huzamosabb ideig rosszul alszunk, próbáljuk „horgonyozni” a reggeli ébredésünket, azaz keljünk fel minden nap ugyanabban az időpontban! Pozitív hatással van a bioritmusunkra, ha minden nap reggel fél órát a szabad levegőn mozgunk – még az is sokat számít, ha munkába menet akár csak az út felét gyalog tesszük meg.

4. Alvás előtt végezzen relaxáló tevékenységeket

Fontos, hogy pihentető körülmények között készüljünk az alvásra: próbáljunk olyan tevékenységeket végezni elalvás előtt, amelyek segítenek lelazulni és kikapcsolódni, például olvasást. Ha mégsem sikerül elaludnunk, ne maradjunk az ágyban forgolódva, inkább keljünk fel – de ne térjünk vissza az előzőleg kellemes tevékenységhez, hanem végezzünk valami olyat, ami nem feltétlenül szórakoztató. Ezáltal az agyunk megtanulja, hogy ha nem alszik, akkor kellemetlen dolog vár rá. Lefekvés előtt kerüljük a kékfényt kibocsátó elektronikai eszközök, például a mobiltelefon vagy a televízió használatát!

5. Tartson fenn az egészséges életmódot

Mozogjunk eleget, táplálkozzunk egészségesen, fordítsunk figyelmet a stresszre és az azzal való megküzdésre és éljünk a lehető legkiegyensúlyozottabban! Az egészséges életmód segíti a pihentető alvást, ami nélkül nincs igazi egészség!

Összegezve

  • Az alvás fontos szerepet játszik az egészségben.
  • Az emberek egyharmada életében legalább egyszer küzd alvászavarral.
  • Az alvásproblémák jelezhetik szervezetünk problémáit vagy helytelen életmódunkat.
  • Az átlagos alváshossz Európában 7-7,5 óra.
  • Az egészséges életmód segíti a pihentető alvást.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Miért alszom rosszul? Ezek állhatnak az alvászavar mögött

Miért alszom rosszul? Ezek állhatnak az alvászavar mögött

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvászavar

Forrás: semmelweis.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához