Sokan nem tudják, de létezik antioxidáns-túladagolás is! Erre figyeljen oda
Antioxidánsok a gyógyszerész mérlegén: mi a kevés, a megfelelő mennyiségű és a sok, és milyen formáival járunk a legjobban?
Az antioxidánsokra különösen érvényes a „jóból is megárt a sok” megállapítás. A túlzásba vitt adagolásuknak súlyos következményei is lehetnek, néhány rák előfordulási kockázata fokozódhat abban az esetben, ha túl sok antioxidáns jut be a szervezetbe.
A szervezetet számos formában érheti stressz, és itt nem csak a munkahelyi vagy párkapcsolati stresszre kell gondolni. A mentális stresszen túl az ultraibolya- (UV-) sugárzás, a légszennyezettség, a kórokozó vírusok vagy baktériumok szervezetbe jutása, a krónikus betegségek, a műtéti beavatkozások, bizonyos gyógyszeres kezelések egyaránt stresszt jelentenek a szervezet számára, amire a válasz: szabad gyökök termelődése.
A szabad gyökök bizonyos mennyiségével megbirkózik a szervezet, és azokat az antioxidánsoknak köszönhetően közömbösíti. A probléma akkor keletkezik, ha egyszerre túl sok a stressz és a következményesen keletkező szabad gyök és/vagy túl kevés az antioxidáns. Ebben az esetben a szabad gyökök rövid vagy hosszú távon jelentkező sérülést, károsodást idézhetnek elő a szervezetben, és súlyos esetben akár egy daganatos megbetegedés is lehet a következmény.
Logikusnak tűnik a következtetés, hogy lássuk el a szervezetet alaposan antioxidánsokkal, és megoldódik a szabad gyökökkel szembeni védelem. A gyakorlatban azonban ez nem ilyen egyszerű!
Az antioxidánsok kategóriája széles és színes
Antioxidánsként különböző kémiai szerkezetű anyagok funkcionálnak. Találhatók köztük vízoldékony vitaminok (pl. C-vitamin), zsíroldékony vitaminok és előanyagaik (pl. A-, és E-vitamin, béta-karotin), nyomelemek (pl. szelén), illetve növényi eredetű molekulák, mint például a vörös szőlőben lévő rezveratrol vagy a paradicsomban található likopin.
Jelen ismereteink szerint ezeket az anyagokat optimális mennyiségben kell bejuttatni a szervezetbe; a túl kevés éppen úgy problémákat okozhat a szervezet oxidáns-antioxidáns egyensúlyában, mint a túl sok. Sőt, a túl sok egyenesen káros lehet! Hiba tehát olyan divatokat követni, amelyek „megadózisú” antioxidáns-bevitelre buzdítanak.
Táplálékkal nem lehet túladagolni az antioxidánsokat
Szinte mindenki tudja, hogy az antioxidánsok fogyasztása egészséges, és a bevitelükre sokan különösen odafigyelnek. Ők azok, akik előszeretettel fogyasztanak színes bogyósokat (málnát, szedret, kökényt stb.), keresik a boltok polcain a gyakran superfood-nak titulált „antioxidáns-bombákat”, így az acait, gojit vagy a gránátalmát. Leszögezendő, hogy táplálékkal nem lehet túladagolni az antioxidánsokat. A táplálkozási szélsőségektől eltekintve citromot fogyasztva például senki nem fogja túladagolni a C-vitamint, vagy sárgarépát rágcsálva senki sem visz be túl sok karotinoidot a szervezetébe.
Patikaszerként könnyen túladagolhatók az antioxidánsok
Vannak, akik patikaszerek formájában adagolják maguknak az antioxidánsokat. Esetükben már fennáll a túladagolás/mérgezés veszélye.
Már körülbelül 30 éve leírták, hogy a túlzásba vitt béta-karotin-bevitel (A-vitamin-szerű anyag bevitele) negatív következményekkel járhat. Az ún. ATBC-vizsgálatban (Alpha-Tocopherol, Beta-Carotene Cancer Prevention Study) azt találták, hogy a béta-karotin a dohányzóknál és az ex-dohányosoknál 18 %-kal növelte a tüdőrák kialakulásának az esélyét. Megjegyzendő, hogy 5-8 éven át szedett napi 20 mg-os béta-karotin mennyiségekről volt szó, és egyéb daganatok kockázata nem fokozódott a béta-karotinhoz köthetően.
Frissebb kutatási eredmények is arra utalnak, hogy a daganatok esetén inkább óvatos antioxidáns-bevitelre kell törekedni, semmint a szokásosnál nagyobb mértékű antioxidáns-ellátottságra! Pár éve állatkísérletesen igazolták azt, hogy az antioxidánsok adagolása a tüdődaganat progresszióját, azaz a betegség egyre súlyosabb stádiumba való jutását gyorsítja. Egy másik kísérlet alapján pedig az antioxidánsok adagolása megduplázta a nyirokcsomó-áttétek kialakulásának a gyakoriságát fekete bőrrákos egereknél.
Daganatos beteg fogyasszon-e antioxidánst?
Daganatos betegként, akár a kemoterápia alatt, akár azon kívüli időszakokban törekedni kell a változatos táplálkozásra, amelynek természetes módon része az antioxidánsokat is tartalmazó ételek fogyasztása.
A patikaszerek alkalmazását illetően más a helyzet. Minden esetben a kezelőorvossal kell egyeztetni arról, hogy javasolt-e antioxidáns étrend-kiegészítők szedése. Általában a tanács az, hogy daganatos betegeknek célszerű az antioxidáns-tartalmú készítmények fogyasztását mellőzni; és különösen kerülendők az E-vitamin vagy az A-vitamin-megadózisok.
Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezért ne ajánlgassa a C-vitamint rákbeteg ismerőseinek!