Ezeket látta már?

Egy ideje nem megy az alvás? Ez is okozhatja

alvás, alváshiány, álmatlanság, koronavírus

Mikor kellene ágyba bújni, hogy rendesen ki tudjuk magunkat pihenni az éjszaka? Itt a válasz!

Alvászavarról akkor beszélünk, ha valaki lámpaoltás után félórával még nem alszik, ill. a probléma egy hónapon túl is fennáll. Az alváshiánynak komoly szervi – és pszichológiai következményei is lehetnek, ezeket csak akkor lehet hatásosan kezelni, ha szorongás áll a problémák hátterében.

Ilyen alapbetegségek állhatnak leggyakrabban az alvászavar mögött

Alvási apnoe: középkorú férfiakon az elhízás miatt az ún. alvási apnoe (a garat leszűkül, horkolás alakul ki). A légzésszünet azért veszélyes, mert oxigénhiánnyal jár, szívritmuszavart, esetleg következményes stroke-ot okozhat.

Nyugtalan-láb szindróma: ez alvásfüggő mozgászavar, főként időseken, amikor a beteg alváshoz készül, kellemetlen ingerek érik, meg kell mozdítani a lábát, megvakarni stb. A gyakori ingerek komoly kialvatlanságot okoznak (a háttérben vashiány és fájdalomérző ideg-károsodás áll).

Narkolepszia: fiatal felnőttekre jellemző, a beteg bármikor, bárhol, és bármilyen körülmények között képes elaludni, akár aktív tevékenység közben, ilyenkor beáll az alvásra jellemző tónustalan állapot is. Sokan nincsenek ezzel tisztában, így lustának, függőnek, drogosnak vannak elkönyvelve, nem tudják hogy kezelésre szorulnak. Gyakoriak náluk pl. a tanulási nehézségek.

Pacsirták – és baglyok

Vérvétellel (a melatonin-szint alapján) megállapítható, hogy valaki melyik típus, tehát korai alvó/kelő, vagy éppen fordítva... A szervezet "alvás üzemmódba állásakor" a fény csökkenésével a retina üzen a tobozmirigynek és megnő a melatonin hormon termelése.

Night terror?

Lényegében az ébresztő-rendszer zavara (ún. paraszomnia), vagyis alvás közbeni beszéd, járkálás, ordítás, sikoly stb. A kor előrehaladtával e tünetek csökkennek. Ilyenkor az a probléma, hogy az agy a külső és belső ingerek hatására egyszerre akarja alvásban tartani – és felébreszteni a szervezetet.

Tévézés közbeni elalvás?

A tévé egy stresszforrásról eltereli a figyelmet, és ez éppen az álomba lendülés képtelenségétől való félelem, tehát ebből a szempontból jótékony hatású lehet. Másrészt azonban a zaj, fény nem ideális, tehát alváshoz mégiscsak a sötét és csendes környezet lehet az optimális körülmény.

A belső óra: mikor kellene elaludnunk?

A belső óra segít, azaz a Föld forgásából adódó cirkadián (napi ) ritmus, mely a vak emberek szervezetében is kifogástalanul működik. A belső óra az alvás kezdetét (felnőtteken) kb. 23 órára teszi, ekkor lassú hullámú mély alvás áll fenn, hormontermeléssel. Ha ezt a fázist vonjuk meg, pl. a hajnali 2-kor fekvők, az alvás rögtön a felületes alvás periódusával kezdődik, a szervezet azonban ezt nappal – visszaveszi... A legerősebb álmosság hajnali 3-kor és délután 3 körül észlelhető. Az éjszakai műszakok, ügyeletek ezért veszélyesebbek, nem beszélve a gépjárművezetés közben történő elalvásokról.

forrás: MSD Orvosi Kézikönyv

Összegzés

  • Az alvászavaroknak komoly következményei lehetnek szervi és pszichológiai szempontból.
  • Az alváshiány és alvási apnoe gyakori probléma középkorú férfiaknál.
  • A nyugtalan-láb szindróma rendszerint később jelentkező alvászavar, vashiány és fájdalomérző ideg-károsodás miatt.
  • A narkolepszia fiatal felnőttekre jellemző, gyakoriak náluk a tanulási nehézségek.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Túlsúlyos? Emiatt nagyobb az esélye az alvászavarra

Túlsúlyos? Emiatt nagyobb az esélye az alvászavarra

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához