Ezeket látta már?

5 dolog, mellyel enyhítheti az izomlázat

izomláz, enyhít, kezel, mozgás, edzés, izomfájdalom

Az izomláz gyakori velejárója az edzéseknek, ám az alábbi tanácsokkal enyhítheti a fájdalmát.

Szinte mindenki számára ismerős érzés az, hogy edzés vagy nem a megszokott gyakorlatok végzése után kellemetlen izomláz lesz jelen a testünkben. Általában a mozgás után egy-két napig a fájdalom súlyosbodik, majd enyhül, míg végül megszűnik.

Miért lép fel izomláz?

Bár sokáig a tejsav felhalmozódását tartották érte fő bűnösnek, ám később kiderült, lényegesen nagyobb szerepe van az izomláz fellépésében az izomrostok mikrosérüléseinek. Amikor ez megtörténik, a szervezet beindítja a regenerációs folyamatokat azáltal, hogy gyulladást vált ki a sérülés helyén. A folyadék felhalmozódik az izmokban, extra nyomást gyakorolva a károsodott területekre, ami további feszülést és fájdalmat okoz.

Az állapot szerencsére nem kóros, nem jelez komolyabb problémát, ám valóban igen kellemetlen. Lássuk mi mindent érdemes tenni a megelőzés és a tünetek csökkentése érdekében!

Edzés közben és után is hidratáljon

A legjobb módszer a prevenció: persze, ha nem is lehet teljesen megelőzni minden esetben az izomlázat, ám hidratálással sokat tehet azért, hogy később enyhébben lépjen fel a panasz. A bőséges folyadékfogyasztás segít a regenerációs folyamatokban, csökkenti a gyulladást, kimossa a salakanyagokat, valamint hozzájárul ahhoz, hogy fontos tápanyagokat kerüljenek minél gyorsabban az izmokhoz. Fontos, hogy ne csak edzés után igyon, hanem előtte és közben is (15 percenként, kb. 2 decit).

Habhenger, masszázspisztoly

A masszázzsal fokozza a keringést, ezáltal hogy több tápanyagot és oxigént tud az izmokhoz juttatni. Így elősegítheti izomban felhalmozódó folyadékok áramlását az edzés után, ráadásul csökkentheti ezáltal a duzzanatot és a fájdalmat. A habhengerek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a regeneráció terén, hiszen remekül enyhítik a kellemetlen érzést, valamint oldják a merevséget, az esetleges letapadásokat. A masszázspisztolyok egyfajta vibrációs terápiaként működnek és hatékonyan stimulálják az izomban lévő sejteket, valamint fokozzák a véráramlást. Kutatások szerint ugyanolyan hatékony az izomláz megelőzésében, mint a masszázs .

Egyen fél órán belül az edzés után

Talán nem mondunk újat azzal, hogy a táplálkozás mennyire fontos az izmok regenerációjában. A szakértők azt javasolják, hogy edzés után 30 percen belül 20-40 gramm fehérjét és 20-40 gramm szénhidrátot vigyünk be.

Aludjon

Bár edzés után a legtöbben fáradtan esnek ágyba, ám ne csak pihenjen, hanem aludjon is! A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás ugyanis igen fontos az izomzat regenerációjában. Egy tanulmány szerint például a nem gyors szemmozgásos (NREM) alvás fokozza a fehérjeszintézist, amely jelentősen hozzájárul a sérült izmok helyreállításához.

Mozogjon

Gyakori kérdés, hogy vajon jó-e izomlázra edzeni vagy sem. A szakemberek azt javasolják, hogy bár megerőltető gyakorlatokat ne végezzünk, ám a kanapén ülni sem szabad. A vérkeringés fokozása érdekében fontos, hogy mozogjunk, de ne erőltessük meg a fájó izomcsoportunkat. Menjünk el inkább sétálni, kirándulni, jógázzunk - a lényeg, hogy a könnyed testmozgást végezzünk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért fáj a vádlim? Nem csak izomláz okozhatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

izomláz

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához