Ezeket látta már?

Mire jó a petrezselyem? Mikor segíthet, és hogyan használjuk?

petrezselyem, petrezselyem zöldje, petrezselyem gyökere, fehérrépa, c-vitamin, petrezselyem hatása

A petrezselyem sokkal több, mint egy ételízesítő: az egyik leghasznosabb konyhai alapanyagunk és egyben gyógynövényünk.

A petrezselyem zöldje és gyökere is tele van fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A magyar konyha nélkülözhetetlen alapanyaga számtalan gyógyhatással rendelkezik. Érdemes kicsit jobban megismernünk!

A petrezselyem alapvető alapanyag a konyhában, és egy igazi húsleves, a rizs, valamint az újkrumpli is elképzelhetetlen nélküle, nem árt jobban feltérképezni, és megtudni mit rejt valójában. A vastag gyökerű petrezselyem minden része értékes. Gyökerét általában a levesbe szeljük, míg lombját az ételek díszítésénél használjuk fel.

Női bajokra és veseproblémákra

A petrezselyem A-vitamin tartalma miatt jót tehet, ha szürkületi vakságban szenvedünk, és a látásunk javára is válik. De ha a menstruáció időszakában valóban nehéz napokat élünk át, akkor is ajánlott fogyasztani, mivel csökkenti a görcsöket és segít beállítani a ciklust.

A vesebajok miatt sem kell aggódnunk, mivel a petrezselyem magas kalcium tartalma miatt segíti a húgyhólyag munkáját, serkenti a vese működését, sőt, puffadás ellen is jó megoldás lehet.

A petrezselyem antioxidáns flavonoidjai gátolják a szervezet sejtjeinek korai öregedését, a daganatsejtek képződését, valamint a csökkenti a gyulladásokat és többféle betegség, köztük az asztma és a cukorbetegség kialakulását elősegítő szabad gyököket. Szintén erős antioxidáns a petrezselyemben bőségesen megtalálható C-vitamin, amely rendkívül hatékony immunerősítő. A fehérrépa gyökere C-vitaminban gazdag: több mint négyszer annyi C-vitamin található benne, mint egy citromban.

A petrezselyem rendszeres fogyasztása, beiktatása az étrendünkbe hozzájárulhat ahhoz, hogy enyhítse a különböző ízületi gyulladások (oszteoartritisz, reumatoid artritisz), valamint a megfázás és az influenza tüneteit. Tumorellenes hatását erősíti a myristicin, ami elsősorban a tüdőrák kialakulását gátolja, valamint szerepet kap egyes rákot okozó anyagok, például a cigarettafüst semlegesítésében.

Eper: nemcsak finom, a szívet is védi

Petrezselyem a friss leheletért

A sornak nincs vége, ugyanis, ha a petrezselyemben rejlő vitaminokat kihasználva elsősorban a szervezetre gyakorolt hatását szeretnénk kamatoztatni, érdemes teát főzni belőle.

Csupán 2 teáskanálnyi levelet vagy gyökeret kell összeaprítani, majd azt 3 dl vízzel leforrázni, és negyed órára állni hagyni. Főként étkezés előtt ajánlott elszürcsölgetni, ha pedig magában esszük, kiváló csodaszer a szájszag megszüntetésére.

Puffad? Ezeket az ételeket kerülje!

Hogyan termesszük, tároljuk?

A jó szomszédság elengedhetetlen, a petrezselyem ugyanis nem terem meg, ha fejes saláta, retek vagy uborka mellé ültetjük. Ha már kinőtt, könnyű dolgunk van, mivel hosszú hónapokig eláll a frissen szedett petrezselyem.

Régi trükk alufóliába csomagolva a mélyhűtőben tárolni, így 2-3 hónap elteltével is épp olyan íze lesz az ételnek, mintha frissen vágtuk volna bele. De nem csak fagyasztani, szárítani is érdemes. Ha pedig egyből felaprítjuk és sóval összekeverve egy légmentesen zárható üvegbe tesszük, mindig kéznél lesz, hogy feldobjuk az ételek ízét.

Petrezselyemtea készítése:

  • Forrázunk le 3 deciliter vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet, esetleg gyökeret, utóbbi esetében kevesebb vizet használjunk.
  • Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le.
  • A teát kellemes aromája miatt ízesítés nélkül is fogyaszthatjuk, de bátran tegyünk hozzá pár csepp citromlevet vagy mézet.

A petrezselymet számos jótékony tulajdonsága miatt már régóta használják a népi gyógyászatban. Ha petrezselyemteát iszunk, figyeljünk arra, hogy ne adagoljuk túl: az ajánlott mennyiség napi két pohár, ha ennél többet iszunk belőle, könnyen hányingert okozhat.

Szintén tartózkodjanak a petrezselyemtea fogyasztásától a terhes nők, ugyanis hatóanyagai méhösszehúzódást okozhatnak, ami spontán vetélést idézhet elő.

A petrezselyem 10 hatása

A petrelyem levelét, gyökerét főleg frissen érdemes felhasználni, de szárítva is remekül meg tudja őrizni aromáját. A petrezselyem fogyasztása csak mértékkel javasolt a vesekő-problémával küzdők számára, mivel oxalátképző hatással bír. Ugyanakkor általános vizelethajtó hatása miatt igazán jót tesz a vesének és szervezet egészének.

  1. A petrezselyemgyökér és -levél illóolajtartalma gyulladáscsökkentő és étvágygerjesztő lehet.
  2. Ahofy fentebb már szó esett róla, akár nyersen is rágcsálhatjuk a petrezselyemzöldet, hiszen jó leheletet biztosít, és vitamintartalmához is könnyen hozzáférhetünk a rágás által. De vitamintartalmát és ízét szárítás után is képes megőrizni.
  3. A levelek illóolaja flavonoidokban és C-vitaminban is gazdag.
  4. A petrezselyemben található K-vitamin fontos lehet a csontok egészségesen tartása okán.
  5. A petrezselyem tartalmaz béta-karotint is, melynek antioxidáns hatása segíthet megvédeni a szervezetet a szabad gyökök káros hatásaitól.
  6. A zöldség összetevői segíthetnek az ízületi fájdalmak enyhítésében, gyulladáscsökkentő hatásúak.
  7. Mivel a petrezselyem vastartalma nagyon magas, a fogyasztása előnyös a vérszegénységben szenvedők számára is.
  8.  A petrezselyemben található myricetin csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
  9. A petrezselyem az edzésben is segít, hiszen képes ellazítani az izmokat.
  10. Támogatja az emésztést és az anyagcsere-folyamatokat is, ezért hasznos minél több ételt megszórni vele.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint

Hivatkozások:

Hirano R, Sasamoto W, Matsumoto A et al. Antioxidant ability of various flavonoids against DPPH radicals and LDL oxidation. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2001 Oct;47(5):357-62. 2001.

Ozsoy-Sacan O, Yanardag R, Orak H, Ozgey Y, Yarat A, Tunali T. Effects of parsley (Petroselinum crispum) extract versus glibornuride on the liver of streptozotocin-induced diabetic rats. J. Ethnopharmacol. 2006;104:175–181.

Wong PYY, Kitts DD. Studies on the dual antioxidant and anti bacterial properties of parsley (Petroselinum crispum) and cilantro (Coriandrum sativum) extracts. Food Chem. 97, 505–515 (2006).

Zhang H, Chen F, Wang X, Yao HY. Evaluation of antioxidant activity of parsley (Petroselinum crispum) essential oil and identification of its antioxidant constituents. Food Res. Int. 39(8), 833–839 (2006).

Sasaki N, Toda T, Kaneko T et al. Protective effects of flavonoids on the cytotoxicity of linoleic acid hydroperoxide toward rat pheochromocytoma PC12 cells. Chem Biol Interact. 2003 Mar 6;145(1):101-16. 2003.

Yousofi A, Daneshmandi S, Soleimani N, Bagheri K, Karimi MH. Immunomodulatory effect of Parsley (Petroselinum crispum) essential oil on immune cells: mitogen-activated splenocytes and peritoneal macrophages. Immunopharmacol. Immunotoxicol. 34(2), 303–308 (2012).

Francis GW, Isaksen M. Droplet counter current chromatography of the carotenoids of parsley Petroselinum crispum. Chromatographia. 1989;27:549–551.

Pattison DJ, Silman AJ, Goodson NJ, Lunt M, Bunn D, Luben R, Welch A, Bingham S, Khaw KT, Day N, Symmons DP. Vitamin C and the risk of developing inflammatory polyarthritis: prospective nested case-control study. Ann Rheum Dis. 2004 Jul;63(7):843-7. 2004. PMID:15194581.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához