Hogyan égethetjük el alvás közben a legtöbb kalóriát?
Éjszaka, alvás közben is szüksége van energiára a szervezetünknek.
Azt a kalóriamennyiséget, amelyet csak azért égetünk el, hogy a testünk működjön, alapanyagcserének (BMR) nevezzük, és ebbe beletartoznak az éjszaka elégetett kalóriák is.
Hány kalóriát égetünk el alvás közben?
Alvás közben átlagosan körülbelül 50 kalóriát égetünk el óránként - mondta Dr. Ramiz Fargo, alvásgyógyász szakorvos. Ez azt jelenti, hogy ha nyolc órán át alszunk, körülbelül 400 kalóriát égetünk el - ez körülbelül 85%-a annak a kalóriának, amit ébren és helyhez kötötten égetnénk el.
"Amikor az agy vagy a test bármely szerve aktív, az adott szerv sejtjeinek ATP formájában táplálékra van szüksége, amit a szervezet közvetve az elfogyasztott kalóriákból, például szénhidrátokból állít elő" - mondja Dr. Rajkumar Dasgupta, a Keck Medicine of USC alvásgyógyász specialistája és tüdőgyógyásza.
Az agy az a szerv, amelynek a működéséhez a legtöbb táplálékra van szükség.
- Az agy nagyon elfoglalt a REM-fázis alatt. Ez az alvásnak az a szakasza, amikor a legnagyobb valószínűséggel élénk álmaink vannak, és az emlékek is ekkor szilárdulnak meg - emelte ki Fargo. Egészséges felnőtteknél a REM-alvás a teljes alvás körülbelül 20-25%-át teszi ki.
Dasgupta hozzátette, hogy az éjszakai alvás második felében megnő a glükóz anyagcseréje, vagyis lebontása. Ez azt jelenti, hogy ha minden éjszaka az ajánlott hét-kilenc órát alszunk, a legtöbb kalóriát az alvás második felében égetjük el.
Lehet-e alvás közben több kalóriát elégetni?
A szakemberek szerint lehetséges fokozni az alvás közbeni kalóriaégetést, ha javítunk az alvás minőségén és mennyiségén. Dasgupta szerint az alvás minősége magában foglalja azt, hogy egy éjszaka mennyi REM-fázisunk van, mivel ilyenkor égetjük el a legtöbb kalóriát. A mennyiség pedig arra vonatkozik, hogy hány órát alszunk. Íme 8 alvásszakértő által jóváhagyott módszer, amellyel javíthatjuk alváshigiéniánkat, és több kalóriát égethetünk el alvás közben:
- Teremtsük meg az ideális alvási környezetet: Dasgupta szerint a legjobb, ha a szoba hűvös, csendes és sötét. Az agy a sötétség hatására melatonint termel, így a szervezet tudja, itt az ideje aludni.
- Korlátozzuk a fényhatást lefekvés előtt: Fargo szerint a kék fényt kibocsátó fényes képernyők, például telefonok vagy számítógépek nézegetése elnyomhatja a melatonintermelést, ezért előfordulhat, hogy nehezebben jön álom a szemére. Ezért Fargo azt javasolja, hogy lefekvés előtt 30 perccel már ne nézzünk rá a telefonra, laptopra.
- Figyeljünk az ébredés és lefekvés idejére: A lefekvés és az ébredés időpontjának következetes betartása kulcsfontosságú, még hétvégén is. Az állandó alvási rend betartása segít a szervezet belső órájának, vagyis a cirkadián ritmusnak a kiszámíthatóságában.
- Legyen nyugodt a lefekvési rutinunk: Különösen a stresszes, elfoglalt napok végén nehéz kikapcsolni az elmét. Dasgupta azt ajánlja, hogy legyen egy levezető rutin, amely olyan pihentető tevékenységeket tartalmaz, amely segítenek ráhangolódni az alvásra, például olvasás, nyújtás vagy meditáció.
- Korlátozzuk vagy kerüljük a koffein- és alkoholfogyasztást: A koffein és az alkohol egyaránt negatívan befolyásolhatja az alvást, ezért Fargo szerint egyiket sem szabad túl közel fogyasztani a lefekvéshez. Mivel a koffein egy ideig a szervezetben maradhat, ideális esetben lefekvés előtt hat órával abba kell hagyni a koffeinfogyasztást.
- Ne együnk sokat lefekvés előtt: Ha túl sokat vacsoráztunk, az negatívan befolyásolhatja az alvást - mondja Dasgupta. Ideális esetben arra kell törekedni, hogy három órával lefekvés előtt már ne együnk semmit.
- Tornázzunk rendszeresen: Több oka is van annak, hogy a rendszeres testmozgás javíthatja az alvást és fokozhatja a kalóriaégetést.
- Kezeljük az alvászavart okozó egészségügyi problémákat: Különböző egészségügyi állapotok befolyásolhatják a jó minőségű alvás képességét, például az obstruktív alvási apnoe, a szívelégtelenség és az álmatlanság - jegyezte meg Dasgupta. Fontos, hogy kezeljünk minden olyan állapotot, amely hatással lehet az alvásunkra - nem csak azért, hogy több kalóriát égessünk, hanem azért is, hogy összességében javuljon az egészségi állapotunk.
Olvasta már?
- Egész éjjel bizsereg a lába? Ezt jó ha tudja
- Szívinfarktus: összefüggésben lehet az álmatlansággal?
- Ingerlékeny, és nem tud aludni? Ha túlsúlyos, itt az ideje diétázni!
- Hány órát kellene aludni 40 felett? Itt a válasz!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!