Ezeket látta már?

Őszi óraátállítás: hasznos tipp, hogy jobban viselje az azt követő napokat

Betegségek
2024. október 25. 23:04
óraátállítás, ősz, alvászavar, alvásritmus, cirkadián ritmus

Ön is mindig nyűgös az óraátállítások után?

Az óraátállítás Európa-szerte visszatérő kérdés, kutatások szerint például ilyenkor több közúti baleset történik, rosszabb döntések születnek és a munkavégzés terén is gyakoribbak a hibák. Sokan ennek ellenére nagy reményekkel várják az őszi óraátállítást, mondván többet lehet reggel aludni. Tény, hogy nyerünk vele hatvan percet, de ez önmagában kevés, sőt rövid távon kifejezetten káros.

Hogyan vészeljük át az óraátállítást?

Egy szakértő megosztotta, hogy van egy módja annak, hogy felkészüljünk a visszamenő órákra és ez csak 10-15 percet vesz igénybe a napból.

Az idei őszi óraátállítás 2024. október 26-ról 27-re virradó éjjel történik meg. Igen, hivatalosan is búcsút inthetünk a nyárnak és üdvözölhetjük a hidegebb napokat, a jeges reggeleket.

Az átállítás eredményeként plusz egy órát kapunk az ágyban, de bizonyítottan sok ember a szokásosnál nyűgösebbnek és fáradtabbnak érezheti majd magát. Az is lehet, hogy teljesen felborítja a test ritmusát. Viszont Alison Jones, a Sealy UK vezető matracmárka alvásszakértője elmagyarázta a Mirror-nak, hogyan lehet leküzdeni a jelentkező panaszokat.

A szakértő azt állítja, hogy a test órájának szinkronban tartásához „következetesnek” kell lenni, mivel ez rendkívül fontos, „különösen, ha szervezete érzékeny az idő változásaira”.

Javasolja, hogy az órák átállítása előtt érdemes fokozatosan eltolni a lefekvési időt. Ezáltal a szervezet alkalmazkodni tud, és fenntartható a cirkadián ritmus egyensúlya.

A Sleep Foundation szerint a cirkadián ritmus számos folyamatot irányítanak a szervezetben, beleértve az éberséget és álmosságot, az étvágyat és a testhőmérséklet szabályozását. Amikor a cirkadián ritmus jól működik, segíthet fenntartani a következetes és helyreállító alvást. Azonban ha ez a ritmus felborul, komoly alvási problémákat, például álmatlanságot okozhat. Kutatások azt is kimutatták, hogy a cirkadián ritmus fontos szerepet játszanak a testi és lelki egészség számos aspektusában.

Ha néhány nap alatt apró változtatásokat hajtunk végre, akkor szervezet természetes módon alkalmazkodik, nem pedig sokkolja a változás. Ennek a legjobb módja az, ha minden este 10-15 perccel megváltoztatja lefekvés idejét. Így a test órája már szinkronizálva lesz az új időponthoz, amikor ez megtörténik.

Ismerje meg az alvás fázisait - ennyi mély alvásra lenne szüksége
Ez a cikk is érdekelheti

Ismerje meg az alvás fázisait - ennyi mély alvásra lenne szüksége



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: https://www.mirror.co.uk/
# óraátállítás # óraátállítás időpontja # alvászavar # alvás # cirkadián ritmus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés