Ezeket látta már?

Esténként nem tud rendes időben elaludni? Erről jó, ha tud!

alvás elalvás este alvászavar hormonzavar melatonin

A rossz alvás hátterében hormonzavar is állhat.

Az eddig is ismert volt, hogy az agysérülések után komoly alvásproblémák léptek fel állapotuk szövődményeként, de idáig ismeretlen volt, hogy vajon mi okozza ezt a kínzó változást. Az ausztrál Monash Egyetem kutatója, Shantha Rajaratnam az Amerikai Neurológiai Akadémia kiadványában közzétett tanulmányában vizsgálta az összefüggéseket az alvászavarok és az agysérülések között.

Mi a melatonin?

A vegyület hormonhatású szer, tirptaminszármazék. Növényekben és állatokban is megtalálható, emberben a tobozmirigy termeli, endokrin hormonként viselkedik. Állatokban közismert a "színváltás", az évszakok változását követő melatonin-hatás. Emlősállatokon a szexuális viselkedés szabályozásában is szerephez jut. Az állatorvosi gyakorlatban pl. agresszív és szeparált kutyák kezelésére alkalmazzák.

Humán vonatkozásban legfontosabb szerepe a napi, ún. cirkadián ritmusban van, az alvás-ébrenléti ciklus szabályozásában. Nappal kevés - éjjel sok melatonin termelődik. A biológiai óra mellett antioxidáns és egyéb szerepe is lehet. Terápiásan altató hatású, mivel hormon és endogén anyag, jóval kisebb veszélyeket hordoz, mint az ismert altató-nyugtató gyógyszerek.

Hormonok és az alvás

A kutató 23 olyan személyt vizsgált tanulmánya elkészítéséhez, akik komoly traumás agysérülést szenvedtek, és az esetükben tapasztaltakat egy 23 egészséges személyt tartalmazó kontrollcsoport eredményeivel vetette össze. Az azonos életkorú résztvevőket 2 éjszakán keresztül figyelték meg egy alvásközpontban. Az egészséges résztvevők esetében esténként a melatonin hormon magasabb szintre emelkedett, ezzel jelezve a szervezetnek, hogy ideje hamarosan ágyba bújni és elaludni.

Az agysérültek esetében azonban a folyamatban hibák voltak érzékelhetők, ebből pedig az a következtetés vonható le, hogy az agysérülések olyan agyszerkezeti roncsolódást okozhatnak, amelyek az alvás szabályozásában is szerepet játszanak, köztük a melatonin-termelés folyamatában is. Dr. Rajaratnam szerint a következő vizsgálatoknak ezt lenne érdemes szemügyre venniük, hogy a melatonin-pótló hormonkezelés vajon képes-e az agysérüléssel élők alvásproblémáit enyhíteni.

Az agysérüléses 23 beteg az ágyban töltött idő 82 %-át töltötte csupán alvással, míg az egészséges kontrollcsoportnál ez az arány 90 % volt. Az előző csoportba tartozók mindemellett miután először elaludtak, több mint egy óra hosszú időszakra újra felébredtek, míg ugyanez az idő az egészséges csoportnál mindössze 27 percet tett ki. Ehhez kapcsolódóan pedig az agysérülést elszenvedettek kevesebb időt töltöttek mély alvásban mint a kontrollcsoport tagjai.

Több testmozgás - jobb alvás

Sőt, nem csak a pihenésre, de a mentális egészségre is jótékony hatással lehet a testmozgás.

  • Az aktív életmód oldja a szorongást, csökkenti a belső feszültséget, javítja a depresszió tüneteit, mert endorfin hormon (pl. szerotonin) termelődik az agyalapi mirigyben, amely szorongásoldó hatású.
  • Tapasztalatok alapján az aerob testmozgás (pl. aerobik, biciklizés, futás) önmagában végezve vagy rezisztenciatréninggel (pl. súlyokkal vagy rezisztenciaszalaggal végzett gyakorlatok) együtt alkalmazva javítja az alvás minőségét.
  • A fittség javítja az önbizalmat, a társas kapcsolatokat, valamint önbecsülést ad.
  • Több kutatás is leírta már, hogy a testmozgás csökkenti a fájdalmat a különböző krónikus betegségekben szenvedők körében, illetve javítja az érintettek életminőségét.
  • A rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést, fokozhatja a rugalmasságot, és a szexuális képességek is javulnak.
  • A rendszeres testedzés növeli a krónikus fáradtság szindrómában és más súlyos betegségekben szenvedők energiaszintjét.
  • A testedzés javítja az agyi működést és a memóriát.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kevés alvás: így befolyásolhatja a testsúlyt

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alvászavar

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához