Ezeket látta már?

Rózsaszín zaj - bizony, ilyen is létezik, ráadásul az elalvásban is segíthet

rózsaszín zaj  alvás segít

Bizonyára hallott már a fehér zajról, mely segítheti az elalvást. De vajon azt tudja, hogy rózsaszín zaj is létezik?

Sokan használnak különböző hangokat annak reményében, hogy segítheti őket az elalvásban, illetve javíthatják így az alvásminőségüket. A legtöbb ember ismeri a háttérhangok elfedésére szolgáló fehér zaj fogalmát, de a szakemberek úgy vélik, hogy egy kevésbé ismert zajtípus, az úgynevezett rózsaszín zaj is jótékony hatással lehet az alvásra.

Mi az a rózsaszín zaj?

Ahhoz, hogy megértse, mi az a rózsaszín zaj, érdemes megtudni, hogy mi a fehér zaj, mely igen hasonló a rádió vagy a TV statikus zajához. Egy olyan hang, amelynek energiaeloszlása egyenletes az összes hallható frekvencián. Ez azt jelenti, hogy a fehér zaj minden frekvencián (általában 20 Hz-től 20 000 Hz-ig, ami az emberi hallástartomány) azonos mennyiségű energiát tartalmaz. Nevét a fehér fényről kapta, amely tartalmazza az összes látható szín hullámhosszát. Ez tehát egy elmosódott, folyamatos "sziszegő" zaj, ami hasznos lehet más, idegesítőbb hangok elfojtására.

A rózsaszín zaj szintén tartalmazza az összes frekvenciát, de oktávonként három decibellel csökkenő intenzitással – minél magasabb a frekvencia, annál kisebb az intenzitás. Ezért sokan kellemesebbnek találják a fehér zajnál.

Érdekesség: a repülőgépek kabinjában a háttérzajról sokan úgy gondolják, hogy fehér zaj, technikailag azonban rózsaszín zaj.

Miért lehet jobb a rózsaszín zaj az alváshoz?

A fehér zajjal a probléma az, hogy ekkor az összes frekvencia azonos intenzitással jön át. Viszont sokan nem szeretik a magas hangokat - főleg nem hosszan -, ezért ez a típusú zaj kellemetlen lehet egy idő után.

A rózsaszín zaj azonban az alacsonyabb frekvenciákat felerősíti, a magasabbakat pedig csökkenti. Ráadásul mivel szelídebb, ezért nem bánthatja a fület, sőt, nyugtató hatással bír.

Kutatók szerint a rózsaszín zaj segíthet hamarabb elaludni, valamint javíthatja annak minőségét is.

Természetben gyakran előfordul

Sokan szeretnek a természetben lenni, hiszen ekkor a stressz szintje lecsökken, így ott nyugodtabbá válnak. Egyes tudósok úgy gondolják, hogy ebben a rózsaszín zajnak is szerepe van, ugyanis ez a zaj igen gyakran jelen van a természetben: például a szélben, az esőben, sőt, a kutatók a rózsaszín zajhoz hasonló mintákat figyeltek meg a madárdalokban is .

Hol fordulhat elő még rózsaszín zaj?

  • eső
  • vízesés
  • szél
  • vizek hullámzása

Mit mondanak a tanulmányok?

Bár nagyszabású kutatások még nem készültek a témában, így nem lehet biztosan kijelenteni, hogy igenis segíti az alvást és annak minőségét a rózsaszín zaj, ám több kisebb kutatás szerint igenis van helye mind az alvászavarok, mind a fülcsengés okozta alvási nehézségek kezelésében.

Például, egy 2017-es tanulmányban egy kutatócsapat 13 felnőttet vizsgált és azt találták hogy az alvás közbeni rózsaszín zaj jelentősen javította a mély alvást, sőt, a másnap reggeli memóriateszten is jobban teljesítettek, mint nélküle.

Egy másik tanulmányban megállapították, hogy a résztvevők agyhullámai fokozatosan lelassultak a rózsaszín zaj hangsávjával szinkronban, segítve ezzel az alvás minőségét.

A szakemberek viszont megjegyzik, hogy több, átfogóbb tanulmányokra van szükség mindezek bizonyításához, ám mivel károkat biztosan nem okozhat a rózsaszín zaj, így bárki letesztelheti, hogy számára hatásos-e (már számos videó, hang elérhető).

Összegezve

  • A rózsaszín zaj segíthet az elalvásban és javíthatja az alvás minőségét.
  • Sokan kellemesebbnek találják a rózsaszín zajt a fehér zajnál.
  • A rózsaszín zaj a természetben is megtalálható, például a szélben, az esőben és a madárdalokban.
  • A rózsaszín zaj tartalmazza az összes frekvenciát, de oktávonként három decibellel csökkenő intenzitással .

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Alvászavar: a kánikula okozza vagy más? Így derítheti ki

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rózsaszín zaj

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához