Ezeket látta már?

5 gyakori rossz szokás, ami tönkreteheti az alvását

rossz szokás hatás alvás tönkretesz

Vajon ezek miatt nem tud jól aludni?

A rossz, illetve a kevés alvás nemcsak rendkívül bosszantó, de hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Mindannyian megtapasztaltuk már, milyen érzés egy nyugtalan éjszaka után fáradtan és kimerülten ébredni, de az alváshiány hatásai ennél sokkal komolyabbak is lehetnek. Az állandó alváshiány kihat a mentális és fizikai egészségünkre egyaránt, növelve a stressz, a szorongás, a depresszió és különböző krónikus betegségek kockázatát. Érdemes tudni, hogy számos gyakori rossz szokás tönkreteheti az alvásunk minőségét, ezért fontos ezekre odafigyelni és tudatosan javítani alvási szokásainkon.

Dr. Karan Rajan brit sebész a közösségi média oldalán 5 olyan dolgot osztott meg, melyek jelentős negatív hatást gyakorolhatnak az éjszakai pihenésünkre.

1. Késő esti étkezések

Az egyik leggyakoribb hiba, amit elkövethetünk, az az, ha jól belakmározunk lefekvés előtt. Ha a vacsorát közvetlenül alvás előtt fogyasztjuk el, az ugyanis emésztési problémákat okozhat. Kb. 90 percbe telik, mire a gyomor tartalmának 50%-a kiürül a vékonybélbe, tehát minél teltebb a gyomor, annál nagyobb az esély a savas reflux-ra. A legjobb, ha az utolsó étkezést két-három órával lefekvés előttre időzíti, hogy elkerülhesse ezeket a problémákat - írja a New York Post.

2. Ivás lefekvés előtt

Ha lefekvés előtt sokat iszik, akkor bizony nagy az esélye annak, hogy éjszaka többször is meglátogassa a mosdót. Dr. Rajan elmagyarázta, hogy a szervezet alvás közben fokozza az ADH hormon termelését, ami a víz visszatartásáért felelős. Ha túl sok vizet fogyasztunk, az csökkentheti ennek a hormonnak a termelődését, ami gyakori vécére járáshoz és az alvás megzavarásához vezethet.

3. Túl meleg hálószoba

A megfelelő hőmérséklet fenntartása elengedhetetlen a nyugodt alváshoz. Az orvos szerint a testhőmérséklet általában este 7 órakor éri el csúcsát, majd utána csökkenni kezd, ami álmosságot idéz elő. Ha a szoba vagy az ágy túl meleg, az megnehezíti a természetes alvási ciklus fenntartását. A hűvösebb környezet ráadásul segíti a melatonin termelését, ami gyorsabb elalvást eredményez. A legideálisabb az alváshoz az, ha a szobában kb. 18 C-fok van.

4. Alkohol

Az alkoholfogyasztás lefekvés előtt szintén negatívan hat az alvás minőségére. Dr. Rajan rámutatott arra, hogy az alkohol megzavarja a REM-fázist. Bár az alkohol kezdetben álmosító hatású lehet, később az éjszaka során gyakran felébredhetünk miatta, mert megzavarja az alvási ciklusunkat.

5. Koffein

Nem meglepő, a koffein esti fogyasztása is jelentősen befolyásolhatja az alvást. Dr. Rajan tanácsa szerint érdemes néhány órával lefekvés előtt kerülni a koffeint. A koffein ugyanis akadályozza az adenozin nevű neurotranszmitter felhalmozódását, ami a fáradtság érzéséért felelős. A koffein tehát nem tesz éberebbé, csak kevésbé érezzük ekkor álmosnak magunkat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

7 egyszerű tipp, mellyel nagyban javíthat az alvásminőségén

7 egyszerű tipp, mellyel nagyban javíthat az alvásminőségén

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához