Ezeket látta már?

Rossz minőségű alvás eredménye is lehet az, ha semmihez sincs kedve

rossz minőségű alvás kedv hangulat depresszió

Ilyen hatással lehet a rossz alvás a hangulatára.

Az alvás és az érzelmek közötti kapcsolatot már régóta kutatják a tudósok, mivel az agyunk ugyanazon részei szabályozzák ezeket a folyamatokat. Ezek közé tartozik például az amygdala és a hippocampus. Különösen fontos a REM-alvás, amikor a legélénkebb álmaink vannak. Ekkor csökken egy noradrenalin nevű anyag szintje az agyban, ami érzelmi zavarokkal, például depresszióval is összefügghet.

Sigmund Freud, a híres pszichoanalitikus, nagy figyelmet szentelt az álmoknak, mert úgy vélte, hogy azok feltárhatják a tudatalattink rejtett érzelmeit és gondolatait. Általában az álmaink tele vannak érzelmekkel – öröm, félelem, düh –, de a szomorúság és bűntudat ritkább. Álmaink sokszor valószerűtlenek, és az általuk kiváltott érzelmek néha eltérnek a valós életbeli reakcióinktól.

Az álmok iránt mindig is nagy volt az érdeklődés minden kultúrában. A modern alváskutatás azonban inkább arra koncentrál, hogy hogyan befolyásolja az alvás az érzelmeinket és a lelkiállapotunkat, nem pedig az álmok részletes elemzésére.

Az alvás és az érzelmek mindig is szoros kapcsolatban álltak egymással, és ennek az összefüggésnek a tanulmányozása régóta izgatja a tudósokat. Az érzelmek ún. válaszreakciók külső vagy belső ingerekre, melyek különböző szinteken – tapasztalati, fiziológiai és viselkedéses – változásokat idéznek elő bennünk. Az alvás pedig ezeknek a belső folyamatoknak a szabályozásában kulcsszerepet játszik.

Alvás és érzelmek

Ahhoz, hogy mélyebben megértsük az alvás és érzelmek kapcsolatát, fontos különbséget tenni két fő folyamat között. Az egyik az érzelem létrehozása (emotion generation), ami azt jelenti, hogy befolyásolja-e az alvás bármely aspektusa azt, hogy egy érzelem egyáltalán megjelenik-e. A másik a már meglévő érzelem szabályozása (emotional regulation), amely azt vizsgálja, hogyan éljük meg és hogyan kezeljük ezeket az érzelmeket, és milyen viselkedés következik ebből számunkra.

Az érzelemszabályozási folyamatok között több érdekes szempont is felmerülhet. Például elkerülünk-e bizonyos érzelmeket kiváltó helyzeteket? Ha már egy érzelmet generáló szituációban vagyunk, megpróbáljuk-e megváltoztatni azt? Eltudjuk-e terelni figyelmünket az érzelmeket kiváltó ingerekről, vagy esetleg át tudjuk-e értékelni a helyzetet? Tudjuk-e módosítani viselkedésünket – késleltetni, erősíteni vagy gyengíteni a válaszreakcióinkat?

Az alvás minőségétől és mennyiségétől függően ezek a folyamatok eltérő módon alakulhatnak. Kutatások kimutatták, hogy rossz minőségű alvás vagy alváshiány után hajlamosabbak vagyunk több negatív érzelmet és kevesebb pozitív érzelmet tapasztalni. Érdekes módon a pozitív érzelmek hiánya nagyobb hatással van ránk, mint a negatív érzelmek növekedése.

A REM alvás, más néven álomalvás, különösen fontos szerepet játszik az érzelmek feldolgozásában és a hosszú távú memória érzelmi elemeinek megőrzésében. Ezzel szemben a NREM alvás nem befolyásolja ilyen mértékben az érzelmi memória megőrzését. Összességében tehát a rossz minőségű alvás, legyen az alvásmegvonás, rövid alvásidő vagy töredezett alvás, negatív hatással van az érzelmeinkre. Ez egy sérülékeny idegrendszeri állapotot eredményez, amelyben a pozitív és negatív érzelmek egyensúlya eltolódik.

A rossz alvás hatásai

Rossz minőségű alvás esetén nehezebben kezeljük az érzelmeinket. Az, aki rosszul aludt, kevésbé társaságkedvelő, gyakrabban mond le baráti találkozókat, és hajlamosabb betegnek jelenteni magát a munkahelyén. Nehezebben gondoljuk át saját érzéseinket és helyzeteinket, nehezebben kapcsolódunk másokhoz, és rosszabbul értelmezzük a nonverbális jeleiket. Továbbá, nehezebben tereljük el a figyelmünket a negatív ingerekről, és rosszabbul kezeljük a stresszes szituációkat.

Ez nem csupán az álmosság és fáradtság miatt van, hanem a rossz alvás önmagában is nehezíti az érzelmek kezelését. Az alvásproblémák különösen fontosak a mentális betegségek, például a depresszió és a szorongás szempontjából, amelyek gyakran alvászavarokkal járnak együtt.

Összességében tehát a jó minőségű alvás elengedhetetlen az érzelmi jólétünk megőrzéséhez. A kutatások további megértése segíthet jobb mentális egészségünk fenntartásában, és hozzájárulhat kiegyensúlyozottabb és boldogabb életünkhöz.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Alvászavarok: ezek a gyógyszerek okozhatnak álmatlanságot

Alvászavarok: ezek a gyógyszerek okozhatnak álmatlanságot

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvászavar

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához