Ezeket látta már?

Éjszakánként alig alszik? Ilyen következményei lehetnek az alváshiánynak

Betegségek
2024. december 28. 23:04
rossz alvás álmatlanság alváshiány ellen

Az alvás elengedhetetlen a szervezet számára, hiszen ilyenkor több fontos reakció zajlik le a szervezetben.

Ilyen fontos alvás alatt történő folyamat például az endokrin funkciók szabályozása, az energia- és agyi anyagcsere helyreállítása, a szövetek helyreállítása és a memória megerősítése, karbantartása.

Így az alváshiány, különösen, ha krónikus vagy ismétlődően jelentkezik, súlyos egészségügyi következményekkel járhat, így például a memória és a tanulás romlása, a figyelem csökkenése, hangulatingadozás, a pszichiátriai betegségek kialakulásának kockázata és az immunrendszer gyengülése.

Az alvást az agy egyes területei irányítják, és összefügg a szervezetben zajló biokémiai és fiziológiai eseményekkel, valamint a viselkedés is befolyásolja. A megfelelő működés érdekében az alvás 4 fázisra oszlik, amelyek ciklusok formájában változnak.

Különböző állapotok vezethetnek az alvást károsító változásokhoz, a neurológiai, pszichiátriai és légzőszervi betegségektől kezdve a rossz szokásokig, amelyek megzavarják az alvás "biológiai óráját".

1. Fáradtság és kimerültség

Az álmosság, a fáradtság és az energiavesztés az első tünetei annak, ha pihentetők az estéink, mivel a szervezet ekkor, különösen az alvás mélyebb szakaszaiban képes energiát nyerni.

2. Memória- és figyelemzavarok

Az alvás során az agy képes megszilárdítani az emlékeket és megújítani a kognitív teljesítményt, ami nagyobb koncentrációt, figyelmet és funkcionalitást teszi lehetővé.

Ezért van az, hogy alváshiányos állapotban nehezebb emlékezni, következtetéseket levonni, koncentrálni vagy figyelni, nehezebb döntéseket hozni, és gyengébb teljesítményt nyújtunk a munkában vagy az iskolában.

3. Az immunitás csökkenése

Az alváshiány rontja a szervezet védekező sejtjeinek termelését, ezáltal az immunrendszer legyengül, és kisebb hatékonysággal veszi fel a harcot a fertőzésekkel szemben.

4. Szomorúság és ingerlékenység

Az alváshiány érzelmi instabilitást okozhat, ingerlékenyebbé, szomorúbbá vagy türelmetlenebbé teszi az embereket. Amikor a kevés alvás krónikussá válik, hajlamosabbá válunk a szomorúságra, szorongásra és depresszióra.

A mentális betegségek esetében, például az étkezési zavarok, pánikbetegség vagy alkoholizmus esetén az az alvászavarok tovább rontanak a helyzeten.

5. Magas vérnyomás

A napi 6 óránál kevesebb alvás kedvezhet a magas vérnyomás kialakulásának, mivel alvás közben a szív- és érrendszer számára a pihenőidőszak lenne, ekkor kerülne optimális állapotba a vérnyomás és a pulzusszám. Ezenkívül az alváshiány növelheti a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívroham és a szélütés kockázatát is.

6. Hormonális változások

Az alvás és az ébrenlét, vagyis az ébrenlét közötti megfelelő kapcsolat elengedhetetlen a hormonok szabályozott termelődéséhez a szervezetben.

Az olyan hormonok, mint a melatonin, a növekedési hormon, az adrenalin és a TSH szoros kapcsolatban állnak a megfelelő alvással, így az alvásmegvonás - különösen a krónikus alvásmegvonás -, olyan következményekkel járhat, mint a növekedés lelassulása, az izomtömeg-gyarapodás nehézsége, pajzsmirigyelváltozások vagy fáradtság.

Ajánlott alvásmennyiség

A megfelelő mennyiségű (és minőségű) alvás elengedhetetlenül fontos testi-lelki egészségünk érdekében. Ha valakinek jelentősen eltér az alvásigénye az ajánlottól (akár pluszban vagy mínuszban), annak érdemes szakembert felkeresnie, hátha betegség áll a jelenség hátterében.

A különböző életkorokban szükséges alvás mennyisége:

  • újszülött (0-3 hónapos): 14-17 óra;
  • csecsemő (4-12 hónapos): 12-15 óra;
  • kisgyermek (1-2 éves) 11-14 óra;
  • óvodás (3-5 éves) 10-13 óra;
  • kisiskolás (6-13 éves): 9-11 óra;
  • tinédzser (14-17 éves): 8-10 óra;
  • felnőtt (18-65 éves) 7-9 óra;
  • idősek (65 év felett): 6-8 óra.

Mit tehet az egészséges alvás érdekében?

Törekedjen rendszerességre, hogy szervezete kiegyensúlyozott ritmust vehessen fel. Kerülje a nappali szunyókálást, alakítson ki megfelelő mozgási és étkezési szokásokat, mellőzze az élvezeti szerek használatát, és rendszeresen végezzen testmozgást. Mindezeken túl segíthet a megfelelő alvási környezet (alacsonyabb szobahőmérséklet, kényelmes ágy stb.) és elalvási szokások kialakítása is.

Az alábbi jelek hívhatják fel a figyelmet alvászavarra:

  • álmatlanság, nehéz elalvás a fáradtság ellenére;
  • fáradtság, kialvatlanság felébredéskor vagy napközben;
  • gyakori felébredés és/vagy nehéz visszaalvás;
  • éjszaka a levegővétel normális ütemének megszakadása (alvási apnoe);
  • tévézés, olvasás közbeni elbóbiskolás;
  • teljesítményromlás a munkahelyen, iskolában;
  • koncentrációs nehézségek;
  • ingerlékenység, szorongás, depresszió;
  • horkantásokkal kísért horkolás;
  • hibák és/vagy balesetek a munkahelyen vagy gépjárművezetés közben;
  • feszültség, fejfájás vagy emésztési panaszok;
  • túl stresszes mindennapok;
  • indokolatlan súlygyarapodás;
  • aggodalmak és félelmek az alvással kapcsolatban.

Mikor forduljak orvoshoz?

Ha az álmatlansága 3-6 hónapon túlmenően is fennáll, és befolyásolja nappali teljesítményét, munkáját, keresse fel háziorvosát. Orvos segít a tüneteit okozó probléma felderítésében, és szükség esetén alváslaboratóriumban történő kivizsgálásra vagy más szakorvoshoz (a tünetektől függően pl. pszichiáter, neurológus, pulmonológus) irányítja.

Melyik oldalon a legjobb aludni: bal vagy jobb?
Figyelmébe ajánljuk

Melyik oldalon a legjobb aludni: bal vagy jobb?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rossz alvás # álmatlanság # alváshiány # fáradtság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés