Ezeket látta már?

Kiderült, a rendszertelen alvás ennyivel növeli a cukorbetegség kockázatát

rendszertelen alvás okozhat cukorbetegséget

Minél hosszabb ideig alszunk rendszertelenül, annál nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.

A több mint 84 000 résztvevő adatainak elemzése alapján a legszabálytalanabb alvásidő-mintákkal rendelkező embereknél 34%-kal magasabb volt a cukorbetegség kockázata azokhoz képest, akik következetesebb alvási szokásokkal rendelkeztek.

A Diabetes Care cikke kiemeli a folyamatos 7-9 órás éjszakai alvás fontosságát, amely segíthet csökkenteni a cukorbetegség kockázatát.

Életmódbeli tényezők

Dr. Sina Kianersi (Brigham and Women's Hospital, Boston) és munkatársai az UK Biobank 84 421 olyan paciensének adatait elemezték, akiktől 2013-2015 között rendelkeztek akcelerométerrel mért adatokkal, és a mérés időpontjában nem voltak cukorbetegek. A személyeket átlagosan 7,5 évig (622 080 személyév) követték. Átlagéletkoruk 62 év volt, 57%-uk volt a nő, 97%-uk fehér bőrű, és 50%-uk nem váltott műszakban dolgozott.

Az alvás időtartamának variabilitását a 7 éjszakai gyorsulásmérővel mért alvás időtartamának személyen belüli szórásával (SD) számszerűsítették.

A nagyobb alvásidő SD-vel rendelkező résztvevők rendszerint a fiatalabbak, a nők, az egy műszakban dolgozók vagy a jelenleg is dohányzok voltak, azok, akik határozottan „esti” kronotípusúnak tartották magukat, azok, akik alacsonyabb társadalmi-gazdasági státuszúak, magasabb testtömegindexűek voltak és rövidebb átlagos alvásidővel rendelkeztek. Ezen túlmenően gyakrabban volt cukorbetegség és depresszió a családi kórtörténetükben.

A követés során összesen 2058 cukorbetegség fordult elő.

Az alvás időtartama és a cukorbetegség közötti összefüggés erősebb volt az alacsonyabb cukorbetegség-poligén kockázati pontszámmal rendelkező egyének körében, amelynek egyik lehetséges magyarázata az, hogy az alvás rendszertelenségének hatása a cukorbetegség kockázatára kevésbé észrevehető a diabeteszre magas genetikai hajlamú egyéneknél. Azonban ezek az alvás-gén interakciós hatások nem voltak következetesen megfigyelhetők a különböző mérések és a génhez kapcsolódó változók között.

A szabálytalan alvás időtartama és a fokozott cukorbetegség-kockázat közötti összefüggés a cukorbetegség poligénes kockázati pontszámának minden szintjén nyilvánvaló volt. Az összefüggés a hosszabb alvásidő esetén is erősebb volt. A szerzők szerint a hosszabb alvás időtartama csökkentheti a napfényexpozíciót, ami viszont cirkadián zavarokat okozhat.

A tanulmánynak korlátai közé tartozik, hogy az alvás időtartamának mérése és a kovariánsok értékelése között átlagosan 5 év időeltolódás volt, ami torzíthatja az idővel változó életmódbeli viselkedést. Ezenkívül az egyetlen 7 napos alvásidő-mérés nem biztos, hogy a hosszú távú alvásmintákat rögzíti. A résztvevők kiválasztása korlátozott véletlenszerű mintavételi módszerrel történt, ami felveti a szelekciós torzítás lehetőségét.

Rendszeres alvási rutin jelentősége

Ana Krieger, a Weill Cornell Medicine Alvásorvosi Központjának szakértője kiemeli, hogy a rendszeres alvási rutin fenntartása segíthet a cukorbetegség kockázatának csökkentésében és hozzájárul a szervezet számos folyamatának jobb szabályozásához, beleértve az anyagcserét és az étvágyat is.

A tanulmány azt is megállapította, hogy azoknál a felnőtteknél, akik tartósan nem alszanak eleget (átlagosan kevesebb mint 7 vagy több mint 9 órát éjszakánként), nagyobb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség. A legnagyobb kockázatot azoknál találták, akiknél az alvási idő szélsőségesen ingadozott és rendszertelen volt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért alszom rosszul? Ezek állhatnak az alvászavar mögött

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvászavar

Forrás: otszonline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához