Kiderült: így okozhat inzulinrezisztenciát az éjszakai fény
A cirkadián ritmus megzavarása súlyos következményekhez vezethet.
A The Lancet Regional Health - Europe folyóiratban jelent meg a Flinders University kutatóinak cikke, amelyben összefüggést tártak fel az éjjeli fénynek való kitettség és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata között. A 2-es típusú cukorbetegség egy olyan krónikus állapot, amely a szervezet inzulinfelhasználását érinti. A hosszú távon kialakuló betegség kezelése nehéz, és általában olyan életmódbeli tényezőkkel társul, mint a mozgásszegény életmód és az elhízás.
Így zajlott a vizsgálat
“Azt találtuk, hogy az éjszakai fényexpozíció mértéke növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Andrew Phillips docens. A mostani vizsgálatban a kutatócsoport mintegy 85 ezer ember utánkövetése és mintegy 13 millió órányi fényérzékelő készülékekből származó adat felhasználásával azt vizsgálta, hogy a személyes fényexpozíciós minták előre jelzik-e a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ehhez a résztvevők - akik között nem voltak 2-es típusú cukorbetegek - egy héten át viseltek a csuklójukon olyan eszközöket, amelyekkel nyomon követhették fényexpozíciójukat nappal és az éjszaka folyamán egyaránt. A résztvevőket kilenc éven keresztül követték, és megfigyelték, vajon kialakul-e náluk 2-es típusú cukorbetegség.
"Az éjszakai fényexpozíció zavarhatja a testünk belső biológiai óráját, ami az inzulin termelésének és a glükóz anyagcserének megváltozásához vezethet" - mondta Andrew Phillips, a tanulmány első szerzője. Az inzulin termelésének és a glükóz anyagcserének megváltozása pedig befolyásolhatja azért felelős vércukorszint szabályozását, aminek végső soron a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása az eredménye.
Melyik a legveszélyesebb időszak?
Az éjszakai fényexpozíció, különösen az időszak 0:30 és 06:00 óra között, megnövelte a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, függetlenül attól, hogy a nap folyamán mekkora fénynek voltak kitéve a résztvevők. A tanulmány figyelembe vette más 2-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatos tényezőket is, például az életmódot, az alvási szokásokat, a műszakos munkát, az étrendet és a mentális egészséget. Az eredmények azt mutatták, hogy még ezeket a tényezőket figyelembe véve is az éjszakai fény továbbra is erős előrejelzője volt a cukorbetegség kialakulásának.
Ezért a tanulmány szerzői azt javasolják, hogy az éjszakai fényexpozíció csökkentése és a sötét környezet fenntartása egyszerű és költséghatékony módja lehet a cukorbetegség megelőzésének vagy legalábbis késleltetésének.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!