Ezeket látta már?

Nehezen alszik el a kánikulában? Ezt a 3 tanácsot fogadja meg!

Hogyan aludjunk hőségben?

A hosszan tartó hőségben, amikor az éjszakákat álmatlanul forgolódva töltjük, napközben egyre fáradtabbak és ingerlékenyebbek lehetünk.

Bár a következő tippek nem hűtik le a lakást, segíthetnek abban, hogy legalább más tényezők ne nehezítsék meg az elalvást.

Kerüljük a délutáni kávét és a dohányzást

"Akármennyire fáradt is, délután 2 óra után ne igyon kávét, mivel a túl későn fogyasztott élénkítő ital, már az éjszakai pihenést is zavarhatja. A nikotin a koffeinnél is erősebb stimuláns, mely nem csak az elalvást, de a pihentető alvást is gátolja" – figyelmeztet dr. Vida Zsuzsanna, neurológus és szomnológus jóAlvás Központ főorvosa. A dohányzók szervezete éjszaka elvonási tünetekkel küzd, és kutatások szerint a függőséggel küzdők alvásminősége jelentősen javul, ha felhagynak ezzel a káros szokással.

1. Figyeljünk a hőmérsékletre, fényekre és zajokra

Az alváshoz sem a túl meleg, sem a túl hideg hőmérséklet nem ideális. Az optimális hőmérsékletet beállítani a napokban nem sok lehetőségünk akad, a légkondicionált szobában alvók szerencsés táborát leszámítva. Így érdemes a többi tényezőre koncentrálni: próbáljuk meg legalább a külső zavaró hatásokat minimalizálni. „Alváshoz a teljes sötétség a megfelelő, ha ez nem megoldható, használjunk szemmaszkot. A hálószobában használt lámpák fénye se legyen túl erős, így az esti olvasás közben is ráhangolódhatunk az alvásra. A fények mellett a zajok csökkentésére is fordítsunk gondot. Az idegrendszert még az egészen enyhe, 60 decibel érték körül hanghatások is stimulálják, így a szomszéd szobából átszűrődő beszélgetés is zavarhatja az elalvást. A mellettünk horkoló hálótárs is okozhat álmatlan éjszakákat, így sok esetben a füldugó jelenti a megoldást” – javasolja dr. Vida Zsuzsanna.

2. Tartsunk rendet magunk körül

Az alvási rutin nemcsak a kisgyermekeknél fontos, felnőttként is hasznos lehet, ha kialakítjuk saját esti szertartásainkat. A lényeg, hogy készítsük fel magunkat az alvásra, és teremtsünk magunk körül csendet és nyugalmat. Ez lehet egy fürdés vagy esti olvasás, miközben nem a napi gondokon rágódunk. Érdemes az elektromos eszközöket is a hálószobán kívül tartani, és nyugodt környezetet teremteni az alváshoz. A hálószoba legyen olyan színekkel és tárgyakkal berendezve, amelyek elősegítik a relaxációt, és ugyanolyan fontos a megfelelő matrac és párna kiválasztása is.

3. Legyünk türelmesek

Ha nem tudunk elaludni, ne forgolódjunk az ágyban, és ne zavarjuk fel jól alvó társunkat. Inkább keljünk fel, és végezzünk valamilyen monoton, álmosító tevékenységet 15-20 percig. Ha a következő napokban sem sikerül jól aludni, legyünk türelmesek magunkkal és másokkal is! A pihentető alvás hiánya nappal fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz, teljesítménycsökkenéshez és ingerlékenységhez vezethet, ami különösen a közlekedésben lehet veszélyes.

Kérjünk segítséget

Ha alvási problémáink nemcsak hőség idején jelentkeznek, hanem állandósulni látszanak, vagy már korábban is nehezen aludtunk el, esetleg többször ébredtünk fel éjszaka, forduljunk orvoshoz a probléma megoldása érdekében! „Ha az alvászavar rendszeresen és hosszú távon jelentkezik, szükségesség válik a háttérben álló okok felderítése. Az orvosi kivizsgálás során fény derülhet olyan alvásbetegségre vagy egyéb - belgyógyászati, pszichiátriai, fül-orr-gégészeti, kardiológiai, pulmonológiai, urológiai - eltérésekre, melyek kezelésével az álmatlanság is megszüntethető. Az álmatlanságot kiváltó okok felderítése után a kezelőorvos feladata annak meghatározása, hogy a kezelés a továbbiakban gyógyszeres, vagy esetleg pszichoterápiás módszerek segítségével történjen” – tanácsolja a szomnológus.

Összegezve

  • A koffein és a nikotin fogyasztása megnehezítheti az elalvást.
  • Sok zavaró tényezőt minimalizálni kell az alváshoz, mint a fények, zajok és a hőmérséklet.
  • Az alvási rutin fontos a jó alváshoz, mint fürdés vagy olvasás az esti órákban.
  • A hálószobának csendes, nyugodt környezetet kell biztosítania, a megfelelő színekkel és tárgyakkal berendezve.
  • Orvoshoz kell fordulni, ha az alvási problémák hosszú távon jelentkeznek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért nem tudunk takaró nélkül aludni még a kánikula kellős közepén sem

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvászavar

Forrás: JóAlvás Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához