Ezeket látta már?

A kanálteszttel megtudhatja, milyen az alvása

kanál teszt alvás minőség alvászavar

Ön hallott már a kanáltesztről?

Amikor az alvás szóba kerül, gyakran csak az eltöltött órák számát vesszük figyelembe. Azonban az alvás minősége legalább olyan fontos – ha nem még fontosabb. A mennyisége könnyen, objektíven mérhető, ám a minősége már nehezebben meghatározható és értékelhető. Vajon léteznek-e módszerek az alvás minőségének mérésére? Igen, az egyik ilyen az ún. kanálteszt.

Mit vizsgál a kanálteszt?

Az alvás minőségét számos tényező befolyásolja, de az elalvási idő – más néven késleltetett alvás – különösen árulkodó jel lehet. Katherine Sharkey, a Brown Egyetem orvostudományi és pszichiátriai professzora elárulta, hogy az elalvási idő az az időtartam, ami alatt valaki elalszik. Fontos, hogy ne számolja bele azt az időt, amit telefonozással vagy tévézéssel tölt - csupán azt, ami a szem becsukása és az elalvás között telik el. Ideális esetben ez az idő 30 percnél rövidebb.

- Ha valakinek tartósan elhúzódó elalvási ideje van – legalább heti három alkalommal, három hónapon keresztül , az álmatlanságra utalhat - tette hozzá Sharkey. - Ugyanakkor nem szerencsés az sem, ha ez az idő túl rövid...Ha lefekvés után azonnal elalszik, az rossz alváshigiéniára utalhat.

Hogyan mérjük az elalvási időt?

Annak megfigyelése és mérése, hogy mennyi idő alatt alszik el, nem könnyű feladat, mivel nehéz lehet pontosan rögzíteni, mikor alszunk el. Ám létezik egy érdekes megoldás: a kanálteszt - írja az IFLScience.

Hogyan működik a kanálteszt?

A módszert például Salvador Dalí és Thomas Edison is alkalmazta rövid nappali szunyókálásaik során. A teszthez szükség van egy kanálra, egy órára és egy fémtálcára (vagy bármi más zajt keltő dologra). Feküdjön le a kezében a kanállal, alatta kis távolságra a tálcával, nézze meg, mennyi az idő, majd hunyja le a szemét. Amint elalszik, a kanál leesik a tálcára, és az így keltett zaj felébreszti. Ekkor ellenőrizheti, mennyi időbe telt, míg elaludt.

Mit jelez az, ha túl sok időbe telik?

Az, hogy mennyi idő alatt el, számos tényezőtől függ. Például egy-egy hosszú és fárasztó nap után természetes lehet, hogy gyorsabban elalszik. Az alkoholfogyasztás szintén csökkentheti az elalvási időt, bár ronthatja az alvásminőséget. Ha valaki rögtön elalszik, amint fejét a párnára hajtja, krónikus alváshiány jele lehet.

Az ellenkező véglet, amikor túl hosszú ideig tart az elalvás, szintén problémát jelezhet. Ha valaki rendszeresen hosszú időn át nem tud időben elaludni, annak oka gyakran stressz, szorongás, vagy rossz alvási környezet.

Professzionális mérés

Bár a kanálteszt egyszerű és szórakoztató módszer, az alvással kapcsolatos komoly problémák esetén a professzionális alvásdiagnosztikai tesztek nyújtják a legmegbízhatóbb eredményeket. Az alvásklinikákon végzett tesztek, mint például a polisomnográfia, részletes adatokat szolgáltatnak az alvási ciklusokról, légzésről, szívverésről és egyéb fontos tényezőkről.

Tippek az alvás minőségének javítására

  • Próbáljon meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni.
  • A hálószobája legyen csendes, sötét és hűvös.
  • Lefekvés előtt legalább egy órával kerülje a képernyőhasználatot.
  • A rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étrend szintén hozzájárulhat az alvás minőségének javításához.
  • Próbáljon ki meditációt, mélylégzési gyakorlatokat vagy más relaxációs technikákat, amelyek segíthetnek elaludni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

5 gyakori rossz szokás, ami tönkreteheti az alvását

5 gyakori rossz szokás, ami tönkreteheti az alvását

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alvászavar

Forrás: IFLScience/Egészségkalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához