Horkol? Ezeket tegye a nyugodt, csendes éjszakákért
Íme, néhány hasznos tanács horkolás ellen.
A horkolás olyan hang, amely a felső légutak lágy szöveteinek vibrációja következtében jön létre, és leggyakrabban belégzés közben hallható. Ha csak alkalmanként fordul elő, az általában nem ad okot aggodalomra, és az alvási testhelyzet megváltoztatása enyhülést hozhat, ám ha krónikussá válik, az már súlyosabb egészségügyi problémákra utalhat, például az obstruktív alvási apnoe-ra, amit már kezelni szükséges.
Ezeket tegye horkolás ellen
Csökkentse testsúlyát
A fogyás bizony sokat segíthet, hiszen, amikor a nyak környékén is hízunk, az csökkenti a torok belső átmérőjét, ami alvás közben könnyebben horkolást idézhet elő.
Kerülje az alkoholt
Az alkohol csökkenti a torok hátsó izmainak tartását, így megnöveli a horkolás valószínűségét. Éppen ezért lefekvés előtt négy-öt órával már ne igyon alkoholt!
Nyissa meg az orrjáratait
Ha a horkolás az orrnál kezdődik, az orrjáratok nyitva tartása segíthet. Ez lehetővé teszi, hogy a levegő lassabban haladjon át, csökkentve a horkolást. Lefekvés előtt vegyen egy forró zuhanyt, ami segíthet megnyitni az orrjáratokat, majd alkalmazzon sós vizes orrspray-t. Ezen kívül az orrtapaszok is sokat segíthetnek.
Cserélje le a párnákat
A poratkák és allergének felhalmozódhatnak a párnákban, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak, és horkoláshoz vezethetnek. Érdemes pár hetente a párnákat levegőztetni és félévente cserélni az allergének minimalizálása érdekében. Fontos, hogy tartsa távol a háziállatait a hálószobából, mert a szőr csak fokozhatja a problémát.
Hidratáljon
Fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszon, hiszen az orrban és a lágy szájpadlásban lévő váladékok ragadósabbá válnak, ha kiszáradunk - ez pedig fokozza a horkolást
Az alvási pozíció hatása a horkolásra
Szakértők gyakran javasolják azt, hogy horkolás esetén oldalt fekve aludjunk és a fejünket kissé emeljük meg a test többi részéhez képest. A háton való fekvés nem ajánlott, mivel a gravitáció miatt a légutak elzáródhatnak. Dr. Scott Kutscher, a Stanford Egyetem alvásgyógyászati professzora szerint hatásosak lehetnek az orrjáratokat szabaddá tevő megoldások is, mint például a sós spray-k vagy tapaszok. Azonban figyelmeztet arra, hogy ezek az enyhe beavatkozások önmagukban nem oldják meg a horkolás problémáját, és ha alvási apnoé gyanúja merül fel, úgy orvosi vizsgálat szükséges a pontos diagnózis érdekében.
Az alvási apnoé és a horkolás kapcsolata
A horkolás az obstruktív alvási apnoé egyik tünete is lehet, amely jellemzően a légzés átmeneti leállásával és hirtelen levegővétellel jár. Obstruktív alvási apnoé esetén a légutak elzáródnak és a légzés átmenetileg megakad.
- Az alvási apnoe-t fontos komolyan venni, hiszen megnöveli a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívritmuszavarok és a pitvarfibrilláció kockázatát – hangsúlyozza a szakértő.
Az alvási apnoe tünetei
- horkolás
- nappali álmosság
- reggeli fejfájás
- szájszárazság
- fáradtan való ébredés
- hangulatingadozás
- koncentrációs nehézségek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Horkolás: 7 ok, amiért nem szabad rá legyintenie