Ezeket látta már?

11 mindennapi rossz szokás, ami észrevétlenül teheti tönkre az egészségét

színes hétköznapi rossz szokás egészség hatás

Tegye fel a kezét az, akire ezek közül egyik sem vonatkozik!

A modern élet rohanásában sokszor észre sem vesszük, hogy bizonyos hétköznapi rossz szokásaink milyen kedvezőtlen hatással lehetnek egészségünkre. Életmódunk és napi rutinunk gyakran tartalmaz olyan dolgokat, amelyek hosszú távon negatívan befolyásolhatják testi és lelki jólétünket. Hogy mik ezek?

Netflix maratonok

Persze teljesen mindegy, ki melyik streaming szolgálatóra fizet elő, ám valljuk be, egy-egy jó sorozatról nehéz leszakadni. Bár valóban jó kikapcsolódás pár izgalmas részt megnézni, ám sokan túlzásba esnek.Ilyenkor az ember csak fekszik a kanapén, az anyagcseréje lelassul, így nem csoda, hogy egy idő után lomhának és nehéznek érezzük magunkat. Éppen ezért azt tanácsolják az orvosok, hogy két rész közt álljon fel, mozogjon, végezzen más tevékenységet! Esténként pedig ne azért aludjon el később, mert kíváncsi az újabb részekre!

Szundi

Az okostelefonok ébresztőjének egyik legkedveltebb ám egyben a legártalmasabb része a szundi funkció. Ha állandóan bekapcsolja, ahelyett, hogy az első csörgésnél felkelne, azzal csak rosszat tesz. Bár úgy érezheti, mintha többet pihenne, Dr. Babak Ashrafi, a Superdrug orvosa a brit Metro-nak elmondta, hogy a megszakított alvás miatt a nap folyamán még nyűgösebbek és fáradtabbak lehetünk.

Nem vesz ki szabadságot

Igen, ezzel sokan vagyunk így, de ezzel nem hogy jót, hanem egyenesen rosszat teszünk. Ez ugyanis krónikus stresszt eredményezhet, ami hatással lehet a lélekre és a testre is, növelve a kiégés, a szorongás kockázatát. A rendszeres szünetek elmulasztása – legyen szó nyaralásról vagy egyszerűen az öngondoskodás előtérbe helyezéséről – fokozhatja a stressz szintjét, és negatív hatással van a hosszú távú jólétre.

Csakis a négy fal között van

Sokan vannak azok, akik még jó időben is inkább a négy fal közt gubbasztanak. Azonban, ha túl sok időt töltünk bent, nagyobb természetes fény nélkül, az megzavarhatja a cirkadián ritmust, ami rossz alváshoz és alacsony energiaszinthez vezethet. Ezen felül így könnyen D-vitamin-hiány is kialakulhat, ami a legyengült immunitáshoz, rossz hangulathoz és csontproblémákhoz vezethet. Éppen ezért, amikor csak tud (pl. ebédidőben) menjen ki akár 10 percre is a szabadba.

Nem tart pihenőnapot az edzésben

Igen, a mozgás elengedhetetlen lelki és testi egészség szempontjából, ám van olyan is, hogy túl sok testmozgás.

- A túlzásba vitt túlzás megfelelő felépülés nélkül izomfáradtsághoz, megnövekedett sérülésveszélyhez és még hormonális zavarokhoz is vezethet - mondja Dr. Ashrafi, aki hangsúlyozza, hogy a pihenőnapok ugyanolyan fontosak, mint az edzésnapok.

Nem megfelelő cipő

Sokan fontosabbnak tartják a cipők kinézetét, mint annak menőségét, tartását. A rossz lábbeli megterhelheti az ízületeket, lábfájdalmat okozhat, és még hát- és térdproblémákhoz is hozzájárulhat. Éppen ezért fontos, hogy viseljen a tevékenységéhez illő, jól támasztó cipőt, mivel ez segíthet megelőzni a hosszú távú problémákat.

Nem nyújtóztatja ki magát munka közben (sem)

Sokan úgy vannak az irodában, mintha az asztalhoz lennének láncolva heti ötször, napi nyolc órában. Így ne csodálkozzon, ha nincs meg az ajánlott napi lépésszáma és úgy érzi, mindene elgémberedett.

Fontos, hogy rendszeres időközönként álljon fel a székből, és nyújtson, mozogjon egy kicsit! Akár már napi öt perc nyújtás is javíthatja a mobilitást.

Túl sok kávé

Igen, ez nagyon gyakori probléma. Főleg a munkahelyen, hiszen az irodai környezetben a kávézás gyakran maga az élet és ez az egyetlen dolog, ami segít átvészelni a napot. Sajnos azonban 3 csészénél (kb. 400 mg) több káros lehet az egészségére. Bár a koffein gyors energialöketet ad, ha túl sokat iszik, az szorongáshoz, alvászavarokhoz és megnövekedett pulzushoz vezethet.

Késő esti nassolás

A késő esti étkezés megzavarhatja az emésztést, savas reflux-ot okozhat, és idővel hozzájárul a súlygyarapodáshoz, különösen, ha cukros vagy feldolgozott nassolnivalók után nyúlunk. Az esti falatozás a leggyakrabban inkább egy rossz szokás, ilyenkor a legtöbben nem éreznek valódi éhséget.

Rossz alvási környezet

A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás elengedhetetlen az egészséghez. Azonban sok minden befolyásolja, hogyan is alszunk éjszaka: a nem megfelelő hőmérséklet, a rossz esti rutin, a rossz alvási pozíció, nem jó párna és matrac, mind negatívan befolyásolják az alvást.

Túl sok online jelenlét

Bizonyára tisztában van azzal, hogy mennyire káros túl sokat a közösségi médiát böngészni, ám ennek ellenére a legtöbben a kelleténél többet vannak jelen online, mint kéne.

- A képernyőnek való folyamatos expozíció túlzottan stimulálhatja az agyat, megzavarhatja az alvási ciklust, és növelheti a stressz szintet. Próbáljon korlátozni a képernyő előtt töltött időt, különösen lefekvés előtt, és tartson digitális méregtelenítési szünetet, hogy megóvja mentális egészségét - mondja Dr. Ashrafi.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

5 gyakori rossz szokás, ami tönkreteheti az alvását

5 gyakori rossz szokás, ami tönkreteheti az alvását

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rossz szokások

Forrás: metro.co.uk
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához