Jelek, hogy túl sok a stressz az életében
Ha ezeket tapasztalja, valószínű túl sok a stressz éri és már jelez a szervezete.
A Mental Health Foundation jelentése szerint az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának 74%-a érzi magát időnként stresszesnek - ez a világ számos országára igaz. Maga a stressz sokféleképpen jelentkezhet, és ha nem kezelik, súlyos károkat okozhat a mentális és általános egészségben.
Mi megy végbe ilyenkor?
Jane Ollis, orvosi biokémikus a Metro-nak elmagyarázta, hogy a stressz aktivál egy reakciósorozatot az agyban, amely az amygdalától kezdődik, ami érzékeli a veszélyt és jelez a hipotalamusznak. Ez felszabadítja a stresszhormonokat (adrenalin, kortizol), amelyek rövid távon segítenek a szervezetnek megbirkóznia a fenyegetéssel.
A krónikus stressz azonban tartós kortizol-felszabadulást eredményez, ami hosszú távon károsíthatja az agy és a test működését. A magas kortizolszint változásokat okozhat a hippocampusban, amely igen fontos a memória és a tanulás szempontjából. Hosszú távon a kortizol károsíthatja a hippocampus működését és mérete csökkenhet, ami nehezíti az új információk elsajátítását és az emlékek felidézését.
Emellett a stressz az amygdala túlműködéséhez vezethet, ami fokozott szorongást, érzelmi ingadozásokat és állandó éberséget okozhat.
Gyulladások
A kortizol szerepet játszik a gyulladás szabályozásában is, de krónikus stressz esetén a szervezet ellenállóvá válhat a kortizol hatásaival szemben, ami növeli a gyulladás szintjét és hozzájárulhat különböző egészségügyi problémák, például kognitív hanyatlás és más betegségek kialakulásához.
Jelek, melyek túlzott stresszre utalnak
Ingerlékenység és hangulati ingadozások
A stressz gyakran azzal jár, hogy a szokásosnál ingerlékenyebbnek érezzük magunkat. De miért van ez így?
- Ha azon kapod magad, hogy apró dolgokon felkapod a vizet, vagy úgy érzed, mintha érzelmi hullámvasúton lennél, az azt jelezheti, hogy a stressz az életed része - mondja Ollis. Az agy folyamatos megerőltetése a stresszorok feldolgozása közben kevés energia marad az érzelmi egyensúly fenntartására.
Alvászavarok
A stressz és a jó alvás ritkán jár együtt. Az idegesség megnehezíti az elalvást, ezenkívül gyakori éjszakai ébredéseket is okozhat. A megfelelő pihenés hiánya miatt pedig még idegesebbek leszünk - így létrejön egy ördögi kör.
Izomfeszülés, fejfájás
Az izomfeszültség, különösen a nyakban, a vállakban vagy az állkapocsban, gyakori stressz-tünet. Ez a feszültség fejfájást is okozhat, amely fej és a nyak feszes izmaiból ered. A test bizony így tartja meg a stresszt, gyakran anélkül, hogy annak tudatában lennénk.
Bélproblémák
Ollis szerint az agy és a bél szorosan összefügg a bél-agy tengelyen keresztül. Ez az összefüggés azt jelenti, hogy a stressz károsíthatja az emésztőrendszert és puffadást, emésztési zavarokat, illetve székletürítési változásokat okozhat (székrekedést, hasmenést). - A stressz elvonja az energiát az emésztéstől, és kellemetlen bélmozgást eredményez.
Változások a szívritmusban
Ha olyan hordozható eszközt használ, amely nyomon követi a szívritmus-variabilitást (HRV), akkor stressz esetén a HRV csökkenését tapasztalhatja. A HRV, vagyis a szívritmus-variabilitás (Heart Rate Variability), a szívverések közötti időbeli eltérések mérését jelenti. Lényegében azt mutatja meg, hogy mennyire változó a szívverés, azaz a szívütések közötti intervallumok időtartama mennyire különbözik egymástól.
Ha alacsony, az azt jelzi, hogy a test „harcolj vagy menekülj” módban van.
Gyakoribb megfázás
A krónikus stressz gyengíti az immunrendszert, így az illető fogékonyabbá válhat a betegségekre és nehezebben küzd meg az olyan gyakori betegségekkel, mint például a megfázás és az influenza. Ennek az az oka, hogy a stressz csökkenti az immunsejtek hatékonyságát, így azok kevésbé képesek ellenállni a fertőzéseknek.
Koncentrációs nehézségek
A stressz befolyásolja az agy működését is. Stressz esetén az agy előnyben részesíti a túlélést, így kevésbé lesz képes összpontosítani. Ezért előfordulhat, hogy figyelme ekkor csökken, és az egykor egyszerű feladatok is megoldhatatlannak tűnnek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!