Ezeket látta már?

Ötmilliós ajándék az egészségügyben dolgozóknak: stresszkezelés és relaxáció egy új programmal

egészségügy stresszkezelés relaxáció kiégés

A stresszkezelési és regenerációs program a kiégés megelőzésére helyezi a hangsúlyt.

Ötmillió forint értékben biztosít hozzáférést saját fejlesztésű I LAND online készségfejlesztő programjához egészségügyi dolgozók számára az AGORA Oktatási Intézet. Az extrém fizikai és mentális terheléssel járó munka miatt fokozott stressznek vannak kitéve az ágazatban dolgozók, ezért lehet különösen hasznos eszköz számukra a kommunikációs és konfliktuskezelési technikák mellett a relaxációs eljárások elsajátítását is segítő alkalmazás.

Kaiser Eszter, az AGORA Oktatási Intézet ügyvezetője az Egészségügyi Szakdolgozók LIV. Országos Kongresszusán adta át jelképesen az ötmillió forint értékű adományt a Határtalanul címmel megrendezett eseményen résztvevő 200 egészségügyi dolgozónak. Az I LAND az AGORA saját fejlesztésű, online elérhető készségfejlesztő programja, amelynek segítségével bárki saját tempójában, izgalmas feladatokon keresztül gyarapíthatja képességeit.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése* alapján az egészségügyi dolgozók stressz-szintje magasabb, mint a legtöbb foglalkozás esetében. Az American Medical Association (JAMA) állásfoglalása szerint az ágazatban dolgozók 60 százaléka a munkaterheléshez kapcsolódó stresszt él át. Részben erre vezethető vissza az, hogy amerikai tanulmányok** alapján az egészségügyi dolgozók több mint 45 százaléka számol be kiégés tüneteiről. Ez pedig közvetlen hatással van a munkájukra is, a Semmelweis Egyetem tanulmánya szerint ugyanis a kiégés 25 százalékos növekedést okoz az egészségügyi távollétek számában.

A kutatási eredmények és a gyakorlati tapasztalatok egyaránt azt mutatják, hogy sokat javít a helyzeten, ha az egészségügyi dolgozók elsajátítanak bizonyos készségeket. Magyar klinikai vizsgálatok során például azt az eredményt kapták, hogy az autogén tréning 20 százalékos stresszcsökkenést eredményezett. A Koppenhágai Egyetem 2020-as kutatása pedig arra mutatott rá, hogy ez a módszer különösen hatékony az egészségügyben dolgozó nővérek esetében, mivel 25 százalékos javulást lehetett kimutatni a stresszhez kapcsolódó tüneteknél.

Az AGORA Oktatási Intézet Kft. a 2010-2014 között a TÁMOP-6.2.2. konstrukció keretében 17 kórház 2610 egészségügyi dolgozója számára tartott 8 napos készségfejlesztési tréninget. A cég által kidolgozott stresszkezelési és regenerációs program a kiégés megelőzésére irányuló korai beavatkozási technikákra helyezi a hangsúlyt. A képzéseknek is köszönhetően javult az egészségügyi dolgozók – betegek - hozzátartozók közötti kommunikáció, csökkentek a konfliktusok.

Azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy idővel halványul az így szerzett tudás, ezért nagyjából évente készségfejlesztésre lenne szükség. Ezt felismerve dolgozta ki az AGORA Oktatási Intézet 30 szakértő bevonásával az I LAND online készségfejlesztő alkalmazást, ami 5 soft skill – stresszkezelés, időgazdálkodás, önismeret, kommunikációs technikák, konfliktuskezelés – egyéni fejlesztésére kínál lehetőséget. A program az AGORA Intézet felnőttképzési és szervezetfejlesztési tapasztalatára és tudására épült, széleskörű pszichológiai és tudományos kutatások bevonásával történt. Az I LAND játékos képzéseit a felhasználók saját tempójukhoz igazodva, bárhol és bármikor elvégezhetik.

„Korábbi tréningek tapasztalatai alapján mi is érzékeltük, hogy komoly problémát jelent az egészségügyi dolgozók körében a mindennapokban őket érő stressz, valamint konfliktusok. Emiatt nagyon fontosnak tartjuk, hogy közülük minél többen hozzájussanak olyan személyre szabott képzésekhez, amelyek segítik őket abban, hogy kiegyensúlyozottabban végezhessék a munkájukat és jobban óvják a saját egészségüket. Az I LAND online készségfejlesztő programunk az általa megszerezhető tudás mellett azért is lehet különösen hasznos megoldás az egészségügyi dolgozók számára, mert úgy sajátíthatják el ezeket az ismereteket, hogy nem kell átszervezni a munkájukat, esetleges helyettesítésükről gondoskodni” – mondta el Kaiser Eszter.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Hivatkozások:

*The 2017 WHO Global Health Workforce Strategy

**Mayo Clinic, 2020

Forrás: AGORA Oktatási Intézet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához