Ezért érdemes a jógázást is hozzátenni az újévi fogadalmaihoz
Szokott jógázni? Ha nem, vágjon bele!
A jóga nemcsak a testet, hanem a szellemet is karban tartja. Rugalmassá és hajlékonnyá tesz, amit most már kutatásokkal is alátámasztottak.
Az ősi indiai hagyományokon alapuló mozgásforma, a jóga egyre népszerűbb a világon, ráadásul annak pozitív hatásairól is sok beszámolót hallhatunk, sőt tudományos kutatások is találtak erre bizonyítékokat.
Kutatások a jógáról
A University of Edinburgh kutatói összesen 22 klinikai vizsgálat adatait elemezték és vetették össze. Ezek mindegyike a jóga idősebbekre (60 év fölöttiekre) gyakorolt hatásaival foglalkozott. Úgy találták, hogy a jóga segít az egészség megőrzésében, az egyensúlyérzék, a hajlékonyság és a végtagok erősségének fejlesztésében. Emellett pedig a szellemi és lelki egészségre is pozitívan hat, többek között enyhítette a depresszió tüneteit és az alvás minőségét is javította.
Az egyes vizsgálatokban különböző jógaprogramokat, többek között Iyengar és Hatha, végeztek a részt vevők, 1 és 7 hónap közötti időtartamban, alkalmanként 30-90 percig. A jógaórák általában hasonlóképpen épültek fel: bemelegítés után különböző ászanákat gyakoroltak, majd az órát relaxációval, meditációval és légzőgyakorlatokkal zárták. A vizsgálatok közel felében hetente kétszer vagy háromszor jógáztak a részt vevők.
A kutatás során nemcsak az egyes vizsgálatok eredményeit vetették össze, de azt is elemezték, hogy milyen különbségek vannak a rendszeresen jógázók és a más, könnyű testmozgást végzők - vagy éppen semmilyen mozgást nem végzők - között.
A jógázó idősebbek egészségesebbek
A kutatást végző szakemberek szerint az különösen fontos eltérés, hogy a jógázó idősebbek összességében egészségesebbnek és kiegyensúlyozottabbnak tartották magukat.
- A 60 év felettiek nagy része inaktív, nem sportol rendszeresen, nem végez az egyensúlyérzéket vagy az izomerőt fejlesztő gyakorlatokat sem, ezzel pedig sajnos megnöveli az esések, csonttörések és egyéb problémák rizikóját - mondja Divyia Sivaramakrishnan, az elemzéshez kapcsolódó tanulmány vezető szerzője, majd folytatja:
- Vizsgálatunk eredményeit arra is fel lehet használni, hogy megváltoztassuk az idősebb korosztály hozzáállását a jógához. Sokan úgy vélik ugyanis, hogy a jóga csak a hajlékonyságot javítja, pedig ezen kívül az izomerőre, az egyensúlyra is rendkívül pozitív hatással van.
A jóga könnyen elsajátítható, teljesen egyénre szabható mozgásforma, amelyhez nem kellenek drága eszközök, speciális ruházat vagy felszerelés. Otthon is végezhető, de erős közösségépítő ereje is van.
A jóga 13 pozitív hatása
- Javítja a rugalmasságot és az egyensúlyt.
- Segít az izmokban jelentkező merevség enyhítésében
- Helyes légzésre tanít.
- Pozitív hatással van a mentális egészségre.
- Segíti az alvást és annak minőségét.
- Stresszcsökkentő hatással bír.
- Javítja a testtartást.
- Támogatja a szív-és érrendszer működését.
- Csökkentheti a gyulladásokat.
- Előnyösen befolyásolja az immunrendszer működését.
- Csökkenti a magány, erősíti a közösségi élményt.
- Erősíti az az önbecsülést.
- Segít minőségibb életet élni.
Összegezve
- A jóga nemcsak a testet, hanem a szellemet is karban tartja.
- A University of Edinburgh kutatói 22 klinikai vizsgálat adatait elemezték, melynek során több pozitív hatást is találtak.
- A jóga segít az egészség megőrzésében, az egyensúlyérzék, és a hajlékonyság fokozásában.
- A jógázó idősebbek összességében egészségesebbnek és kiegyensúlyozottabbnak tartották magukat.
- A jóga könnyen elsajátítható, otthon is végezhető és erős közösségépítő ereje is van.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Sport terhesség alatt: ezért érdemes végig mozogni