6 ok, amiért érdemes magnéziumot szedni - még a migrén ellen is bevetheti
Igen sok állapoton javíthat a magnézium pótlása.
A magnézium egy alapvető ásványi anyag, amely számos életfunkcióban nélkülözhetetlen szerepet játszik. Fontos szerepe van az ásványi anyagok felszívódásában, az energia előállításában, az izom- és idegműködésben, valamint a DNS szintézisében.
Mivel a szervezet nem képes magnéziumot előállítani, alapvető fontosságú, hogy ezt az ásványi anyagot étrendünk vagy táplálékkiegészítők révén biztosítsuk. Magnéziumban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, dúsított gabonafélék, különböző magvak, diófélék és egyes tejtermékek. Az Egyesült Államokban végzett becslések szerint a lakosság körülbelül fele nem jut elegendő magnéziumhoz az étkezéseikből, és a magnézium-kiegészítők szedése segíthet a napi szükségletek kielégítésében.
A magnézium számos egészségügyi állapot kezelésében játszhat fontos szerepet.
Csontok egészsége
A magnézium elengedhetetlen a csontképződéshez és a csonterő fenntartásához. Kutatások kimutatták, hogy az alacsony magnéziumszinttel rendelkezők körében nagyobb a csontritkulás és oszteopénia kockázata. A magnézium csökkentheti a csonttörések és a csontritkulás kockázatát, különösen a posztmenopauzális és idősebb nők esetében.
Migrén
Magnézium-kiegészítők szedése segíthet csökkenteni a migrének gyakoriságát az erek összehúzódásának és a migrénes fejfájásokat kiváltó neurotranszmitterek aktivitásának csökkentése révén. Bár a kutatási eredmények vegyesek, egyes tanulmányok szerint napi 600 milligramm magnézium szedése csökkentheti a migrénes epizódok számát.
Izomgörcsök, izomfájdalmak
A magnézium segíthet csökkenteni az izomgörcsöket és izomfájdalmakat, mivel segít enyhíteni és megelőzni az izomgörcsöket azáltal, hogy fenntartja az elektrolit-egyensúlyt, szabályozza az izomösszehúzódásokat és ellazulásokat, támogatja az idegrendszer működését, és csökkenti az izomfeszültséget. Az izomgörcsök gyakran a magnéziumhiányból erednek, mivel a magnézium alapvető szerepet játszik az izmok megfelelő működésében és az idegsejtek kommunikációjában.
Mentális egészség
A magnézium-kiegészítők hozzájárulhatnak a stressz és szorongás csökkentéséhez, mivel befolyásolják az agy kémiai hírvivőinek működését. Kutatások szerint a magnézium segíthet a depresszió tüneteinek kezelésében, és alacsony szintje számos mentális rendellenességgel, például ADHD-val, skizofréniával és autizmus spektrum zavarral is összefüggésbe hozható.
Az alvás minősége
A magnézium népszerű a jobb alvás elősegítésére irányuló kísérletek során. Támogatja a cirkadián ritmus fenntartását és az alvás minőségét. Egyes kutatások szerint a magnézium segíthet csökkenteni a nappali álmosságot, a horkolást, az elalvás idejét, az alvás időtartamát és az éjszakai ébredéseket.
Székrekedés
A magnézium gyakran használatos hashajtókban, mivel elősegíti a bélmozgások szabályozását, így segít megszüntetni a székrekedést.Az ozmotikus hatása révén vizet vonz a belekbe, ami növeli a széklet víztartalmát és térfogatát, megkönnyítve ezzel az áthaladását az emésztőrendszeren. Ezenkívül serkenti a belek perisztaltikus mozgását, ami elősegíti a széklet továbbítását, valamint izomlazító hatása révén csökkenti a bélgörcsöket.
A túlzott magnéziumbevitel kockázatai
A túlzott magnézium pótlás (>350 milligramm), hasmenést, hányingert, hasi fájdalmat, szabálytalan szívverést és akár szívmegállást is okozhat, különösen vesebetegek esetén.
Gyógyszerkölcsönhatások
A magnézium-kiegészítők kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, mint például biszfoszfonátokkal, antibiotikumokkal, diuretikumokkal és cinkkel. Fontos, hogy orvosával vagy gyógyszerészével beszéljen a magnézium és más gyógyszerek közötti esetleges kölcsönhatásokról.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi a különbség a magnézium-oxid és a magnézium-citrát között?