Útmutató vitaminszedéshez: ekkor szedje be őket, hogy valóban hassanak és felszívódjanak
Sok esetben nem mindegy, hogy melyik napszakban és hogyan veszi be a vitaminjait.
Az egészség fenntartásához a megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátottság elengedhetetlen. Bár ezt elsősorban az étkezésünkkel érdemes fedezni, ám ha szükséges, kívülről táplálékkiegészítő formájában is bejuttathatjuk őket, egyfajta pótlás gyanánt. Tudja azonban azt, hogy nem mindegy, mikor veszi be ezeket?
Bár az időzítés nem mindig fontos, ám vannak olyan vitaminok, melyeknél valóban fokozhatja a hatékonyságot, ha odafigyel, mikor veszi be azokat. Ezáltal elkerülhet bizonyos nem kívánt mellékhatásokat, de fokozhatja is bizonyos anyagok felszívódását.
D-vitamin
A D-vitamin hozzájárul a kalcium felszívódásához, csontok, izmok és ízületek egészségéhez, ráadásul a hormon-és az immunrendszerünket is jelentősen támogatja. Bár nyáron pótolni csak bizonyos esetekben szükséges, ám más időszakokban (illetve bizonyos betegségek esetén) érdemes pótolni.
Fontos, hogy étkezés közben vegye be, mert a D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin vagyis vízben nem oldódik, zsírral azonban felszívódik. Gyakran puha zselé formájában kerül forgalomba, benne egy kis olajjal, hogy segítse felszívódását, de a szakemberek szerint még így is jobb étellel bevenni.
Bár a legtöbb ajánlás szerint mindegy, hogy reggel, napközben vagy este veszi be, ám Cory Rodriguez táplálkozási szakértő inkább a délelőtti időszakot a D-vitamin beviteléhez.
- Szeretem a D-vitamint a reggeli órákban bevenni, mert egyes bizonyítékok azt mutatják, hogy ha éjszaka visszük be, az megzavarhatja a melatoninszintet.
Vas
A vas igen fontos ásványi anyag, hiszen fontos szerepe van az oxigén sejtekhez való juttatásában, ráadásul hozzájárul a vérképzéshez, az immunrendszer, az agy, a vázizmok és a szívizomzat megfelelő működéséhez is. A vashiány igen gyakori panasz, melynek hátterében számtalan ok állhat. Érdemes tudni, hogy ez mindig egy tünet, vagyis ilyen esetekben célszerű megtalálni a kiváltó okot.
A vas bár a legjobban akkor szívódik fel, ha éhgyomorra veszi be, ám vannak, akik ezt nem tolerálják jól és gyomorpanaszokat tapasztalnak ekkor. Ilyenkor beveheti étkezés után 1-2 órával. A vaspótlással azonban vigyázzon, nehogy túladagolja!
B-vitaminok
A vízben oldódó B-vitaminok fontosak a szervezet megfelelő működéséhez, hiszen segítik az anyagcserét, az energiaellátást, hozzájárulnak az új vérsejtek létrehozásához, valamint a bőrünk egészségéhez is.
- Néhány embert a B-vitaminok túl nagy energiával töltenek fel, így, ha este vesszük be őket, az megzavarhatja az alvást, így tanácsos inkább a reggeli órákban alkalmazni. Kutatások azt sugallják, hogy különösen a B6-vitamin lehet hatással az alvásra, sőt, még élénk álmokat is kiválthat - magyarázza Cory a The Mirror-nak.
Magnézium
A magnézium több mint 300 enzimrendszer kofaktora, amelyek szabályozzák a különböző biokémiai reakciókat a szervezetben, beleértve a fehérjeszintézist, az izom- és idegműködést, a vércukorszint és a vérnyomás szabályozását. Hiánya esetén előfordulhatnak izomgörcsök, migrén, szívproblémák és hangulatzavarok.
A magnéziumot a legjobb étkezés közben bevenni a mellékhatások csökkenése érdekében (pl. gyomorbántalmak, emésztési zavarok), de lényegében bármikor beveheti a nap folyamán. A szakértő mégis inkább azt javasolja, hogy lefekvés előtt szedjük be, mivel segítheti az alvást, ráadásul a nyugtalan láb szindróma tüneteinek csökkentéséhez is hozzájárulhat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!