Spárga - 5 ok, amiért érdemes fogyasztani
Javában tart a spárgaszezon! Lássuk, miért érdemes fogyasztania a zöldségek királyát!
A spárga íze jellegzetesen kellemes, érdekes és dekoratív külsejével a legegyszerűbb ételt is feldobja. A spárga szezonja általában április végétől június közepéig tart, és sajnos az egyik legromlandóbb zöldségféle, ezért érdemes kihasználni, amíg elérhető és fogyasztható!
Magas az antioxidáns-tartalma
A spárga fitonutriensekben, tápanyagokban igen gazdag: találhatunk benne A-, C-, E- és K-vitamint, a B-vitamincsalád több tagját, vasat, folsavat, kalciumot, káliumot, cinket, magnéziumot, szelént, mangánt és foszfort is. Az élelmirost-tartalma magas, a kalóriatartalma viszont alacsony, de nemcsak ezért jó, ha hetente többször is eszünk belőle!
Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően például megakadályozhatja, hogy az úgynevezett szabadgyökök károsítsák a sejtjeinket, ezzel pedig hozzájárulhat az olyan súlyos betegségek megelőzéséhez, mint a kardiovaszkuláris problémák vagy a diabétesz. Az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek (így a spárga is) csökkenthetik az emlő-, a tüdő- vagy a bélrendszeri daganatok rizikóját is. A szabadgyökök, illetve az oxidatív stressz az öregedést is gyorsítja, tehát spárgát annak is érdemes fogyasztania, aki szeretné minél tovább megőrizni a fiatalságát.
Javíthatja az emésztést
A spárga nagyon jót tesz az emésztésünknek, többek között magas rost- és víztartalmának köszönhetően. A spárgás ételek csökkenthetik a puffadást és a székrekedést és hozzájárulhatnak az egészséges bélmozgásokat.
Ráadásul a zöldség egy inulin nevű prebiotikumot is tartalmaz, mely táplálja a vastagbélben élő, jótékony hatású baktériumokat. Ezek a baktériumok számos fontos feladatot ellátnak a szervezetünkben, többek között az immunrendszerünk megfelelő működéséhez nélkülözhetetlenek, sőt még a hangulatunkra is hatással lehetnek!
Jótékonyan hat az idegrendszer működésére
A B-vitaminokban és folátban gazdag spárga az idegeinkre is jótékonyan hathat. Ezek a mikrotápanyagok nélkülözhetetlenek például az agyban végbemenő öregedési folyamatok lassításához. A spárga rendszeres fogyasztása pedig a különböző neurodegeneratív betegségek megelőzésében is szerepet játszhat, vagyis csökkentheti például a Parkinson- és az Alzheimer-kór rizikóját.
Bátran fogyasszanak a kismamák is spárgát
A kismamáknak, illetve a gyermeket tervezőknek is javasolt a spárga fogyasztása, a benne található vitaminok és ásványi anyagok (főként a folát és a vas) ugyanis hozzájárulnak az egészséges magzati fejlődéshez, csökkenthetik a fejlődési rendellenességek és a koraszülés kockázatát is.
Húgyúti fertőzések ellen
A spárga egyik legismertebb hatása, hogy fokozza a vizelet termelődését, kiválasztását, vagyis természetes vízhajtó. Ennek köszönhetően csökkentheti például a húgyúti fertőzések rizikóját, megelőzi a kellemetlen puffadást és ödémásodást, általánosságban javíthatja a komfortérzetünket. A spárgás ételek fogyasztását kísérő egyik jellegzetes "mellékhatás" a vizelet szagának erősebbé, kellemetlenebbé válása, ez azonban nem veszélyes, nem jelez semmilyen egészségügyi problémát.
Innen tudhatja, hogy friss a spárga
Ránézésre sajnos nem könnyű megállapítani, hogy friss-e a spárga, ám a következő trükkel nem lőhet mellé: egyszerűen nyomja meg a zöldség tövét. Amennyiben jön ki belőle kis folyadék, úgy nyugodtan a kosarába teheti, ellenben, ha száraz, akkor nagy valószínűséggel már régi és fás. Ezen kívül a jó spárga színe egységes, nincsenek rajta foltok, sem repedések.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!