Ilyen, amikor az álmatlanságot magnéziumhiány okozza
Van, amikor a kialvatlanság hátterében magnéziumhiány áll.
A magnézium hiánya számos különböző tünettel társulhat, ennek oka az, hogy ez az ásványi anyag több mint 300 enzimatikus folyamathoz kapcsolódik a szervezetben.
A magnéziumhiány tünetei
1. Fájdalmas izom- és lábszárgörcsök
A magnéziumhiány leggyakoribb jele, a sokszor éjszaka jelentkező izomrángás vagy lábszárgörcs. A kor előrehaladtával vagy rendszeres sportolás esetén a lábszárgörcsre való hajlam növekszik.
2. Izomfeszülés
Az izmok feszülése a test fokozottan feszült állapotát jelzi és rendszerint a stresszel és az idegességgel függ össze.
3. Fejfájás, migrén
A szervezet alacsony magnéziumszintje az izom- és idegrostok túlérzékenységéhez vezet. A következmény a váll és a hát merevsége, amely fejfájást, migrént okozhat.
4. Szívritmuszavar, magas vérnyomás
A magnézium jelentős szerepet játszik a szív működésében. A hirtelen szívhalál kiváltó oka is lehet a túlságosan alacsony magnéziumbevitel.
5. Alvásproblémák
Elhúzódó és súlyos magnéziumhiány krónikus fáradtságot, alvatlanságot, szorongást és depressziót okozhat.
A magnéziumhiány okai
A magnéziumhiány oka lehet az egyoldalú táplálkozás, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, valamint a különféle diéták.
Emellett megnövekedett fizikai tevékenységeknél és sportoláskor a test az erős izzadás miatt több magnéziumot használ, illetve veszít. Ezekben az esetekben a magnéziumot sürgősen pótolni kell.
Magnéziumpótlás: miből és mennyit?
A magnézium adagolása nagyon lényeges. Az ideális napi magnéziumbevitel 375mg, de a szervezet igénybevételétől függően ez akár 600 vagy 900 mg is lehet, ennek mennyiségét érdemes szakorvossal egyeztetni. Fontos, hogy a magnéziumot jól felszívódó, szerves magnéziumsó formájában juttassuk be szervezetünkbe.
Olvassuk el, hogy az adott készítmény milyen vegyület formájában és mennyi magnéziumot tartalmaz, és válasszuk a szerves, például magnézium-citrátot tartalmazó étrend-kiegészítő készítményt. Miért? Mert a magnézium-citrát nem a gyomorban, hanem a vékonybélből szívódik fel, biztosítva ezzel a lassú, egyenletes felszívódást és azt, hogy nincs káros, gyomorsavcsökkentő hatása.
Olvasta már?
- Izomgörcsre magnézium? Ennyire hatásos valójában
- Így javítja az emésztést a magnéziumtej!
- Hogyan érdemes szedni a D-vitamint, hogy biztosan hasson? Ezeket tanácsolja a szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!