Ezeket látta már?

Ezért egyen rendszeresen padlizsánt!

padlizsán, tökféle, zöldség, egészség

Nemcsak azért érdemes rendszeresen fogyasztani, mert igen sokoldalúan elkészíthető, hanem azért is, mert az egészségünkre is jó hatással van!

Sokáig egy kicsit elfeledett zöldségnek számított a padlizsán, de az elmúlt évtizedekben hazánkban is nagyon népszerűvé vált.

A padlizsán egy igazi vitaminbomba

Zöldség, amely tulajdonképpen gyümölcs: a padlizsán a paradicsom és a burgonya távoli rokona, melyet a világ szinte minden táján fogyasztanak. Ázsiai eredetű, Európába azonban csak a középkorba jutott el, és jellegzetes hozzávalója lett többek között a mediterrán vagy az észak-afrikai gasztronómiának. Nyersen keserű, de sokféleképpen elkészíthető, laktató zöldség, melyet akár húsmentes ételekhez is felhasználhatunk.

A padlizsán kalóriában szegény, de tápanyagokban gazdag zöldség, magas rosttartalma hozzájárul például a megfelelő emésztéshez, és jó néhány krónikus betegség megelőzéséhez is. Ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdag, nagyobb mennyiségben találhatunk benne rezet, mangánt, káliumot, magnéziumot, B-vitaminokat és K-vitamint is. A padlizsánban emellett olyan fitonutriensek is vannak, melyek antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően védik a sejtjeinket az oxidatív stressz okozta károsodásoktól. Az oxidatív stressz, bár nélkülözhetetlen velejárója a szervezetünkben végbemenő biokémiai folyamatoknak, akár súlyos betegségeket is okozhat, gyorsítja az öregedést, és növeli például bizonyos daganatos betegségek kialakulásának rizikóját is.

A padlizsánban található egyik legfontosabb hatóanyag a nazunin nevű vegyület, mely többek között a zöldség héjának ragyogó lila színét adja. A nazunin egyrészt erős antioxidáns, mely megvédi a sejtmembránokat a károsodástól.

A szívünkre is jó hatással van

Az oxidatív stressz a szív- és érrendszeri problémák, például az érelmeszesedés rizikóját is növeli, a rendszeres padlizsánfogyasztással azonban védhetjük a vérereinket is. Állatkísérletek során kiderült, hogy a padlizsán különösen jótékonyan hat akkor, ha emelkedett a vér koleszterinszintje. Egy kutatás során például magas koleszterinszintű nyulak két hétig minden nap 10 ml padlizsánlevet kaptak, ez pedig a vérük "rossz", vagyis LDL-koleszterin-, illetve a triglicerid-szintjét egyaránt csökkentette. Egy másik vizsgálat során pedig 30 napon keresztül naponta kaptak padlizsánt az állatok, a kísérlet végére pedig egyértelműen javult a szívük egészsége. Meglepő módon a szívvédő hatás a nyers és a grillezett padlizsán fogyasztása esetén egyaránt érvényesült.

A padlizsánban található rostok nemcsak az emésztésünket javítják, de a vércukorszintre is kiegyensúlyozó hatással lehetnek. A rostok ugyanis lassítják a cukrok felszívódását a véráramba, így a vércukorszint sokkal egyenletesebb marad, és ezzel megelőzhető a vércukorszint hirtelen emelkedése, majd süllyedése. Ha tehát valaki padlizsánt eszik, tovább érezheti magát jóllakottnak, nem fog rátörni étkezés után rövid idővel a farkaséhség.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Puffadás ellen - ezt a 7 praktikát javasolja a szakgyógyszerész

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#vitamin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához