Tartható fogyókúra: ezért eredményesebb, ha a nemekhez igazodik
Gondolná, hogy a diéta is eredményesebb, ha a nemekhez igazítjuk? Most egy kutatás is bebizonyítja, hogy férfiak és nők mástól fogynak.
A kiegyensúlyozott táplálkozás szempontjából nem elég csupán az élelmiszereket figyelni, hiszen életkorunkon, vagy éppen egészségügyi állapotunkon kívül az is fontos tényező, hogy női vagy férfi étrendet követünk, hiszen teljesen más a két nem anyagcseréje, reproduktív rendszere és testfelépítése. Még annak ellenére is óriás ez a különbség, hogy a férfi és női DNS-ek 95,5%-ban megegyeznek.
Mire érdemes figyelnie fogyókúra alatt?
Nőként érdemes figyelnünk rá, hogy a szénhidrátban gazdag, finomított élelmiszereket mellőzzük étrendünkből, és ez napi kalóriabevitelünk maximum 45-65%-át tegye ki. Kutatások szerint ugyanis a különböző fehér lisztből készülő tészták is felelősek a sok nőknél rendszertelenül jelentkező rossz hangulatért, nyomottságért.
Ugyanez a kutatás az, ami összefüggést talált a magas szénhidráttartalmú ételek rendszeres fogyasztói és a depresszió kialakulása között. A nőgyógyászok szerint mindez a vércukorszintre gyakorolt hatás miatt történhet meg, ami szintén összefüggésben van hangulatunkkal.
Ugyan nem teljesen egyértelmű még, hogy miért, de érdemes zöldséget fogyasztani a tészták mellé, így a rostok minimális mértékben csökkentik a glükózszintet.
Fogyókúra alatt a nőknek előnyösebb a tejtermék
Ezzel ellentétben sajnos kijelenthetjük, hogy a nők kalciumszintje általában alacsony, így bátran együnk több tejterméket és sajtot nőként, hogy elkerüljük a csontritkulást és csökkentsük kialakulásának kockázatát, hiszen a nők csontjai sokkal kisebb sűrűségűek mint a férfiaké. Így lehet az, hogy már a kisebb csonttömeg elvesztése is kóros elváltozásnak minősül.
Az ösztrogén termelése pedig már a harmincas éveinktől csökken, így az erős és egészséges csontokért is felelős hormon kiesését étrendünkkel és étrend-kiegészítőkkel érdemes kompenzálnunk. A posztmenopauzában lévő nőknek azt ajánlják, hogy emeljék a napi ajánlott 700mg kalcium bevitelt 1200mg-ra, illetve érdemes még a menopauza előtt feltöltenünk szervezetünk vas raktárait.
Fogyókúra: a férfiak csokit is ehetnek?
Valószínűleg a férfiak számára örömhír, hogy bátran fogyaszthatnak akár nagyobb mennyiségű csokoládét is. Az étcsokoládék ugyanis nemtől függetlenül javítják a vérnyomást, azonban a férfiaknál mégis erősebb a hatása, ráadásul javítja a vérlemezkék működését.
Ezek a sejtek felelősek a vérrögök kialakulásának megakadályozásáért így csökkentik a stroke kialakulásának kockázatát. A cinkben gazdag kagyló is kifejezetten előnyös lehet a férfiaknak, mivel az ásványi anyagokban gazdag puhatestűek fogyasztása hozzájárul az egészséges sperma képződéséhez, miközben támogatja az immunrendszert és a sejtműködést. Ráadásul a cink egy nagyon könnyen pótolható ásványi anyag, mivel a fehérjében gazdag ételekben például a magokban is megtalálható.
A másik fontos különbség az alkoholfogyasztás. Ugyan a férfiak szervezete jobban tolerálja mindezt, de ez ne tévesszen meg minket, hiszen ugyanúgy növeli a szívroham kockázatát mindkét nemnél. Nőknél ráadásul az alacsony mennyiség is emeli az emlőrák kockázatát, ami azt jelenti, hogy nekik már a napi 1-2 ital is soknak számít, ami a férfiak számára még elfogadható mennyiség.
Nem elég a fogyókúra - mozogni kell! Olvasson tovább!
A nemek szerinti étrend tanácsadás fontos része még a testméretek figyelembevétele, hiszen egy átlagos férfi izomtömege 30-40%-kal több, mint egy nőnek, de ez sem igaz minden esetben, így érdemes személyre szabott ajánlást kérni amelyet párosítsunk aktív, egészséges életmóddal. independent
10 tipp az egészséges és hosszú távon is tartható fogyókúrához:
- Naponta többször keveset étkezzünk! Válasszunk kisebb tányérokat! Ügyeljünk, hogy egyszerre ne együnk annyit, hogy jól lakjunk!
- Fogyasszunk napi 2-2,5 liter folyadékot, elsősorban szénsavmentes ásványvizet (ebbe beleszámít az elfogyasztott leves, joghurt, kefir, zöldség és gyümölcs folyadéktartalma is)!
- Kerüljük a magas zsírtartalmú és a cukrozott élelmiszerek, ételek, üdítők és gyümölcslevek fogyasztását!
- A magas energia tartalmú nassolnivalók (pl. chips, nápolyi, sütemény, cukorka) helyett legjobb, ha friss gyümölcsöt, zöldséget választunk, de fogyaszthatunk desszertnek gyümölcs-, és zöldségchipseket, müzli szeleteket, cukrozatlan gyümölcsjoghurtokat is.
- Alkalmazzunk zsírszegény sütési, főzési eljárásokat (pl. párolás, grillezés, alufóliában-, cserépedényben, sütőzacskóban sütés)! Válasszuk az alacsony zsírtartalmú húsokat és tejtermékeket!
- Ételkészítéshez zsír helyett növényi olajat használjunk!
- Együnk minél több rostdús ételt, teljes kiőrlésű gabona terméket, zöldséget és gyümölcsöt!
- A három főétkezés mindig tartalmazzon fehérjében gazdag ételt (pl. sovány húsok, halak, tejtermékek, tojás)!
- Lassan étkezzünk, minden falatot alaposan rágjunk meg, mert idő kell ahhoz, hogy kialakuljon az agyban a teltségérzet.
- Mozogjunk minden nap legalább 30 percet! Kezdetben beérhetjük kevesebb mozgással is, majd fokozatosan növeljük a sportolással eltöltött időt!