Ezeket látta már?

Meddig tart az őszi depresszió? Idáig fajulhat, ha nem kezeli

depresszió fényterápia őszi szorongás pszichés zavar alvászavar

Az évszakok változása, a nyár őszbe fordulása sokakban aggodalmat, félelmet, kellemetlen érzéseket idézhet elő.

A jelenséggel foglalkozó kutatások a szezonális depresszió okait és lehetséges kezelését is vizsgálják. Nem meglepő, hogy sokan az őszt tartják kedvenc évszakuknak, de vannak, akik szorongással élik meg a nyár elmúlását.

Mi az őszi szorongás?

A szezonális depresszió az évszakok változásával összefüggő félelmek és egyéb kellemetlen érzések fokozódása. Feltételezések szerint a genetikai, életkori sajátosságok mellett a szervezet kémiai egyensúlyának felborulása is szerepet játszik a kialakulásában, amihez az évszakváltás és a napfény hiánya egyaránt hozzájárul. A kevesebb napfény ugyanis a szerotonin-, a noradrenalin- és a dopaminszint csökkenéséhez vezethet.

Ahogy az érzelmeket irányító neurotranszmitterek szintje csökken, a szervezet a stresszhormonnak nevezett kortizol fokozott termelésével válaszol. Ideális esetben a kortizol olyan helyzetekben szabadul fel, amikor fenyegetést érzékelünk. Ha azonban a szükségesnél több kortizol termelődik, akkor a szorongás hosszabb ideig velünk marad, és fizikai tüneteket is okozhat. Ezeket a kémiai változásokat és fizikai tüneteket együttesen szezonális affektív zavarnak nevezik.

Figyelmeztető tünetek

A leggyakoribb panaszok az alvászavar, az elegendő alvás mellett is fennálló folyamatos fáradtság. Az alvásigény megnő, s az érintettek hajlamosak lehetnek a a túl sok alvásra is. Fokozódhat az étvágy, különösen a szénhidrátban gazdag ételek iránt, ami kellemetlen súlygyarapodáshoz vezethet.

Jellemző a rosszkedv, a súlyos hangulatromlás; az érintettek értéktelennek, alkalmatlannak érezhetik magukat, és elveszíthetik az érdeklődésüket olyan dolgok iránt, amelyekben korábban örömüket lelték. A problémás időszakban visszahúzódóvá válthatnak, munkahelyi, iskolai gondokat élhetnek át, nehézségeik adódhatnak a gondolkodás, a koncentráció és a döntéshozatal terén, sőt némelyeknél akár függőségek is kialakulhatnak.

Ha a tünetekből egyidejűleg több is jelentkezik, és az állapot tartóssá válik, ajánlatos orvoshoz fordulni, mert a kezeletlen betegség akár tartós depressziót, szociális elszigetelődést, iskolai vagy munkahelyi problémákat idézhet elő. A szakszerű kezelés a tünetek enyhítésében és a komplikációk megelőzésében is segíthet.

Mit tehetek az őszi depresszió ellen?

Ha a tünetek súlyosak, az orvos valószínűleg antidepresszánsok szedését írja elő. Bevett gyógymód a fényterápia is: ennek során különböző színű fényekkel világítják meg a testet, ami növeli az agy szerotoninszintjét, és javítja a hangulatot. Ugyancsak hatásos a pszichoterápia, amely hozzájárul a rossz gondolatok, viselkedési minták felismeréséhez és átalakításához.

Emellett a szakemberek a társas kapcsolatok, közösségi tevékenységek kedvező hatására hívják fel a figyelmet, illetve javasolják a rendszeres testmozgást és az egészségtudatos táplálkozást is.

Ezek a gyakorlatok oldhatják fel a szorongást

  • Nappal húzódjon minél közelebb az ablakhoz, az esti órákban pedig használjon többféle, vidám fényforrást. 
  • Töltsön időt a friss levegőn. Még a felhős napokon is jót tesz a természetes fény.
  • Amikor a szorongó gondolatok kezdenek bekúszni, fókuszáljon olyasvalamire, ami lehorgonyozza a pillanatban. Például figyelje a légzését addig, amíg úgy nem érzi, hogy képes elengedni az aggodalmakat.

Összegezve

  • Az évszakok változása és a napfény hiánya szezonális depressziót okozhat.
  • A szezonális depresszióhoz kémiai változások és fizikai tünetek társulnak.
  • A leggyakoribb tünetek közé tartozik az alvászavar és állandó fáradtság.
  • A szakszerű kezelés magában foglalhat antidepresszánsokat, fényterápiát és pszichoterápiát.
  • A társas kapcsolatok, testmozgás és egészségtudatos táplálkozás is segíthet a kezelésben.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ilyen nem várt egészségügyi előnyökkel járhat egy szőrös barát ölelgetése

Ilyen nem várt egészségügyi előnyökkel járhat egy szőrös barát ölelgetése

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

megelőzés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához