Ezeket látta már?

Így segíthet a magnézium a szorongás csökkentésében

szorongás ellen magnézium miért

Ön próbálta már?

A stressz a mindennapi életünk része, kár lenne tagadni. Azonban nem mindegy, hogy ki hogyan próbál megbirkózni vele. Vannak, akik már egyenesen szoronganak, rosszabb esetben szorongásos zavar alakul ki náluk.

Bizonyára hallott már arról, hogy a magnézium segíthet megnyugtatni az idegeket, ezért többen is alkalmaznak ilyen táplálékkiegészítőket. De vajon tényleg használnak? Mit mond a tudomány? Hogyan hat a magnézium?

A magnézium szerepe

A magnézium egy alapvető ásványi anyag, amely számos fontos szerepet játszik a szervezetben. Segít az energiatermelésben és a fehérje szintézisben, így hozzájárul az izmok megfelelő működéséhez, segítve őket az összehúzódásban és elernyedésben. Ezen kívül támogatja az idegeket, valamint pozitív hatással van a csontok egészségére is. Fontos szerepet játszik a szív- és érrendszer működésében, mivel szabályozza a szívritmust és segít fenntartani az optimális vérnyomást. Hozzájárul még a gyulladás csökkentéséhez és támogatja az olyan alapvető genetikai mechanizmusokat, mint a DNS és az RNS szintézise.

Magnéziumhiány esetén olyan tünetek alakulhatnak ki, mint az izomgörcsök, fáradtság, szívritmuszavarok és szorongás. Ilyenkor érdemes lehet magnézium-kiegészítőket szedni, de fontos, hogy panaszainkat orvosnak is említsük!

Magnéziummal a szorongás ellen

A magnézium többféle mechanizmuson keresztül segíthet a szorongásos tünetek csökkentésében.

Szabályozza a neurotranszmittereket

A magnézium segíthet szabályozni az agyban található neurotranszmittereket, vagyis azokat a vegyületeket, amelyek az idegsejtek közti kommunikációt irányítják. Normál körülmények között a magnézium elsősorban a sejtek belsejében található, de stressz hatására kikerülhet a sejtek közti térbe, ahol gátolhatja azokat a serkentő neurotranszmittereket - ez pedig hozzájárulhat a stressz kialakulásához.

Ilyen például a glutamát, ami egy serkentő neurotranszmitter. Ez számos receptorral rendelkezik és fontos szerepet játszik a tanulásban, a memóriában és a hangulatban. A magnézium közvetlenül kölcsönhatásba lép az úgynevezett NMDA receptorokkal, amelyek elengedhetetlenek a glutamáterg jelátvitelhez. Amikor a szervezetben kevés a magnézium, az fokozott serkentő jelzésekhez vezethet az idegrendszerben, ami stresszt és szorongást válthat ki.

GABA szabályozása

A GABA az idegrendszer egyik legfontosabb gátló neurotranszmittere, melynek szerepe, hogy akadályozza a jelek továbbítását a központi idegrendszerben, ezáltal lassítja az agy működését és nyugtató hatást fejt ki. Ez különösen jelentős szorongás idején, amikor az idegrendszernek szüksége van egyfajta "fékre".

De hogy kerül a képbe a magnézium? Kimutatták róla, hogy elősegíti a GABA aktivitását, így hatékonyan nyugtatja az idegrendszert.

Izomfeszülés ellen

Mint már említettük, a magnézium nélkülözhetetlen az optimális izomműködéshez. A szorongás gyakori velejárója az izomfeszülés, így ha valakinél magnéziumhiány alakul ki, ez tovább fokozhatja az izomfeszülést és a görcsöket, amelyek csak súlyosbítják a szorongásos tüneteket.

A magnézium pótlása hozzájárulhat az izmok ellazulásához, csökkentve a feszültséget és közvetve mérsékelve a szorongásos panaszokat.

Jó alvás

Végül, a magnézium hozzájárulhat az alvás minőségének javításához. A megfelelő éjszakai pihenés elengedhetetlen a mentális egészséghez és a szorongás csökkentéséhez. A magnézium támogatja az idegrendszer megnyugvását és elősegíti a relaxált állapotot, ami segítheti a könnyebb elalvást és a jobb éjszakai pihenést.

Ezek a magnézium legjobb formái a szorongás kezelésére

  • magnézium-citrát
  • magnézium-oxid
  • magnézium-klorid
  • magnézium-ororát
  • magnézium-acetil-taurát 

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Hogyan küzdhetünk meg a szorongással? Ezt tanácsolja a szakember

Hogyan küzdhetünk meg a szorongással? Ezt tanácsolja a szakember

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szorongás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához