Ezt a 10 dolgot messze kerülje el, ha jót akar a porcainak!
A porckopás (artrózis) az egyik leggyakoribb mozgásszervi betegség: az ízületeket párnázó kemény, de rugalmas szövet károsodik.
Az alábbiakból kiderül, hogy milyen tényezők, rossz szokások növelik leginkább a betegség kialakulásának kockázatát.
1. Súlyfelesleg okozhat porckopást
Gondoljunk bele: minél többet mutat a mérleg, a térdünknek, a gerincünknek és a csípőnknek annál nagyobb nyomást kell elviselnie, ez pedig az ízületeinket védő porcok kopásához vezethet.
2. Mozgáshiány is felelőse a porckopásnak
Főleg az ülőmunkát végzők vannak veszélyben, mivel a mozgáshiány ugyanúgy károsítja az izmokat és megfeszíti az ízületeket, mint a túlerőltetés. Ha kénytelenek vagyunk egész nap a számítógép előtt ülni, akkor is legalább 10 percenként változtassunk a testhelyzetünkön, valamint óránként álljunk fel, és sétáljunk egyet, hogy a végtagokban is serkentsük a véráramlást.
3. A túlerőltetés és a porckopás
Ez a másik véglet! Testünk jelzi, ha elfáradt! Ha úgy érezzük, hogy nem bírjuk tovább, hagyjuk abba a sportolást!
4. Ha nem sportolunk kopnak a porcaink
A rendszeres edzés védi az ízületeket, mivel építi és erősíti az azokat körbefogó izmokat. Ha eddig nem mozogtunk rendszeresen, itt az ideje, hogy elkezdjük az edzéseket.
5. A kalcium és D-vitamin-hiánytól is lehet porckopásunk
Mindkettő tápanyag nélkülözhetetlenül fontos ahhoz, hogy csontozatunk s az ahhoz kapcsolódó ízületek és porcok erősek és egészségesek legyenek.
6. Dohányzás és alkoholfogyasztás is porckopáshoz vezethet
A cigaretta és az alkohol is jelentősen csökkenti csontjaink ásványianyag-tartalmát, vagyis a csontsűrűséget. Rendszeres fogyasztásuk felborítja a csontépítés és a -lebontás egyensúlyát, mivel károsítja az építő sejteket. Ez többek között csontritkuláshoz is vezethet.
7. Még az állandó kütyünyomkodástól is kophatnak porcaink
A gépelés, az egyes okoskészülékek gombjainak nyomogatása, illetve az ehhez hasonló kis műveleteket igénylő, de hosszú, ismétlődő mozgások rossz hatással vannak az ízületeinkre a vállunktól kezdve egészen az ujjainkig. Ha elkerülni nem tudjuk, tartsunk 2-3 perces szünetet az ilyen tevékenységek közben.
8. Ha túl nehéz a táskánk bekövetkezhet a porckopás
Ha oldaltáskáról van szó, szakértők szerint nem ajánlatos a testtömegünk 5%-ánál nehezebbet magunkkal cipelni – 60 kilósan például 3 kg-nál többet –, ha el akarjuk kerülni a gerincferdülést. A legjobb, ha a hátizsák mellett tesszük le a voksunkat. Hogy miért? Ennek hordásakor egyenletesebben oszlik el a teher a hátunkon. Bepakolásnál törekedjünk arra, hogy a nehezebb dolgok kerüljenek a hátunkhoz közelebb, a könnyebbek pedig a táska másik felére.
9. Nem törődünk a fájdalommal
Sokan hetekig nem mennek orvoshoz, ha ízületi fájdalomtól szenvednek, abban bíznak, hogy majd elmúlik. Ezt igen rosszul teszik, mivel a korán diagnosztizált betegségek könnyebben gyógyíthatók.
10. Órákig bámuljuk a képernyőt
Manapság, a mobiltelefonok és a laptopok elterjedésével, egyre többeknél jelentkezik nyak- és válltáji fájdalom. A panaszok kialakulásának oka, hogy ezeknek az eszközöknek a használata közben fejünket hosszan lefelé hajtjuk. Ezzel megerőltetjük a gerinc felső szakaszát, ami egy idő után súlyos elváltozásokhoz, s akár fiatal korban kialakuló porckopáshoz is vezethet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!