Kiderült, ezért vezethet a kevés alvás Alzheimer-kórhoz
A nem megfelelő alvási időtartam és alvásminőség mellett gyorsabb az amiloid-béta plakkok képződése.
Az Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring folyóiratban jelent meg a Murdoch University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a naponta több mint hat óra minőségi alvás segíthet megelőzni vagy lassítani az Alzheimer-kór előrehaladását. Ez azért lehetséges, mert az alvás minősége és mennyisége összefüggést mutat az agyban az amiloid béta felhalmozódásának sebességével kognitívan nem károsodott idős felnőtteknél.
Stephanie Rainey-Smith, a cikk első szerzője szerint az eredmények új reményt adhatnak sokak számára: “Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, amelyet rendszerint az idősebbeknél diagnosztizálnak, ugyan, de amelynek kóros folyamatai már sokkal korábban megkezdődnek. Jelenleg nem ismert a betegség gyógymódja, de kutatásunk azt sugallja, hogy a személyre szabott alvásjavító beavatkozásokat az Alzheimer-kór elleni módosítható kockázati tényezőként kell vizsgálnunk, amelyek késleltethetik vagy megelőzhetik a tünetek kialakulását és progresszióját a betegség korai szakaszában lévők esetében. Eredményeink kiegészítik a bizonyítékokat azzal kapcsolatban, hogy az olyan életmódbeli tényezőket, mint az alvás, hogyan lehetne hasznosítani a neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben."
A longitudinális vizsgálatban összesen 189 olyan 60 és 80 év közötti idős vett részt, akiknél kognitív funkcióikban károsodás egyelőre nem volt felfedezhető. A résztvevőket hat éven keresztül követték nyomon több vizsgálati eljárás alkalmazásával, köztük agyi képalkotó módszerekkel (például PET-vizsgálattal). A kutatók kifejezetten arra voltak kíváncsiak, hogy az Alzheimer-kór egyik legfőbb patologikus jellemzőjének tartott amiloid-béta plakkok felhalmozódása hogyan alakul az agyban, és ehhez a betegek önbevallásos módszerrel kitöltött alvásnaplóit használták fel.
Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál, akik az APOE ε4 mutációt hordozzák, a 6 óránál rövidebb alvás, míg az egész mintában és az APOE ε4-et nem hordozóknál a rossz alvásminőség gyorsabban vezet az agyban az amiloid-béta felhalmozódásához. Ezek a megállapítások arra utalnak, hogy a nem megfelelő alvásidő és alváshatékonyság hozzájárulhat az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó fehérjék felhalmozódásához, akiknél a kognitív funkciók még egészségesek.
Összefoglalva:
- Az alváshiány és alvásminőség hatással van az amiloid béta plakkok képződésére az agyban.
- Az Alzheimer-kórral kapcsolatban végzett kutatások szerint a napi 6 óránál több alvás javíthatja vagy lassíthatja a betegség előrehaladását.
- A kutatás arra utal, hogy az alvásminőség és mennyiség összefügg a kognitív egészséggel.
- Az eredmények reményt adhatnak az Alzheimer-kór korai szakaszában lévők számára az személyre szabott alvásjavító beavatkozások vizsgálata tekintetében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!