Ezeket látta már?

Most megtudhatja, miért fájhat a feje minden nap ugyanabban az időpontban

miért fáj fej ugyanakkor

Önnél is mindig ugyanakkor hasít a fejébe a fájdalom? Van rá magyarázat.

A fejfájás sokaknál a leglehetetlenebb időpontokban jelentkezik: ahogy a dugóban ülünk, a megbeszélésen, munka közben, azt esti lazulás során, sőt, előfordulhat olyan is, hogy már eleve ezzel a kellemetlen érzéssel ébredünk. Megeshet az is, hogy a fájdalom mindig ugyanakkor lép fel - ilyenkor persze az ember elgondolkozik, hogy vajon miért egy konkrét időponthoz kötődik. Vajon pszichés? Vagy más áll a hátterében?

A cirkadián ritmushoz lehet köze

A migrén és a cluster fejfájás gyakran ugyanabban az időszakban jelentkezik, és ennek hátterében nagy valószínűséggel a cirkadián ritmus – azaz az alvás-ébrenléti ciklus – áll. Úgy tűnik, hogy a hipotalamusz játszik benne kulcsszerepet, mivel ez az agy azon területe, amely a cirkadián ritmus szabályozásában és e két típusú fejfájásban is részt vesz. Így tehát az a visszatérő fejfájás, mely ugyanabban az időben jelentkezik, összefügghet az alvási szokásainkkal, annak ütemezésével.

Az már jó ideje ismert, hogy a cluster fejfájásoknak egyfajta napi ciklusuk van, így nem meglepő, hogy bizony a cirkadián ritmussal is szoros kapcsolatban állnak. A benne szenvedők kb. 71%-a tapasztalja a késő éjszakai órákban vagy kora reggel a fájdalmat, ami arra utal, hogy ezek a test belső órájához kapcsolódik a probléma.

Egy közelmúltbeli tanulmányban azonban a kutatókat is meglepte az, hogy a migrén is szoros összefüggést mutat vele. A páciensek 50%-a ugyanis arról számolt be, hogy a fejfájásuk minden nap ugyanabban az időpontban jelentkezik. Ráadásul náluk alacsonyabb melatoninszintet is mértek, valamint genetikai összefüggéseket is találtak a biológiai óra által szabályozott génekkel.

Mi köze a cirkadián ritmusnak a fejfájásokhoz?

Ahogy már említettük, a választ a hipotalamusznál kell keresni.

- A hipotalamuszról ismert, hogy a migrénes és a cluster fejfájás elején aktiválódik. Mivel ez az agyi terület szabályozza a biológiai óránkat, vagyis a cirkadián ritmust, feltételezhető, hogy ezek a fejfájások összefüggésben állhatnak a cirkadián ritmus rendszerével– mondta Mark Joseph Burish, MD, PhD, az Amerikai Neurológiai Akadémia tagja a Health-nek.

A fejfájós embereknél ráadásul magasabb a kortizolszint és alacsonyabb a melatonin mennyisége, ez pedig megzavarhatja az alvást és fejfájást válthat ki. Érdemes tudni, hogy a kortizol és a melatonin ciklusa ellentétes, ami azt jelenti, az egyik szintje akkor éri el a csúcspontját, amikor a másiké a legalacsonyabb. E hormonok egyensúlyhiánya pedig nappali álmosságot, koncentrációs nehézséget, valamint fejfájást okozhat.

Mit lehet tenni?

Első körben érdemes fejfájás naplót vezetni, külön tekintettel az étkezésre, az alkoholfogyasztásra, a stresszre és az alvásra. Ebből ugyanis gyakran kiderül, hogy melyek azok, amik provokálhatják a fejfájást. Amennyiben a probléma túl gyakran jelentkezik, úgy érdemes neurológust felkeresni, aki hatékony gyógyszereket ajánlhat a fájdalom kezelésére, illetve a rohamok megelőzésére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Migrénes, vagy "csak" erős fejfájás kínozza? Ez alapján döntheti el

Migrénes, vagy "csak" erős fejfájás kínozza? Ez alapján döntheti el

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fejfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához