Elhanyagolt reflux: gond lehet belőle, ha nem megy vele orvoshoz
A reflux bár igen gyakori és jellegzetes tünetekkel járó betegség, azonban az esetek egy részében nehezen diagnosztizálható.
Ennek oka, hogy esetenként egyáltalán nem tipikus tünetekkel jelentkezik. Ha ismerjük ezeket a nem típusos tüneteket, akkor felmerül bennünk a reflux gyanúja és tudjuk, hogy orvoshoz – leginkább gasztroenterológushoz – kell fordulnunk. A betegséget ugyanis mihamarabb kezelni kell, mert az elhanyagolt reflux nemcsak megnehezíti a mindennapokat, de komoly szövődményeket is okozhat.
„A reflux oka, hogy a gyomorszáj valamilyen ok miatt nem zár rendesen. Ilyenkor a gyomorsav vagy a gyomorsavval kevert táplálék visszaszivárog a nyelőcsőbe, irritálja, károsítja annak legalsó szakaszát. A felmart nyálkahártyán gyulladás, de akár fekély is kialakulhat. Ha a betegséget elhanyagoljuk, az a nyelőcső hegesedéséhez, így szűkületéhez is vezethet, vagy akár a gyomor nyálkahártya felkúszhat a nyelőcsőbe (Barret-nyelőcső), és ez a nyelőcsőrák fokozott kockázatát is jelentheti” – mondta dr. Demeter Pál PhD, a Budai Egészségközpont gasztroenterológiai szakmavezető főorvosa.
A reflux betegségre jellemző leggyakoribb tünetek
Majdnem mindenki tapasztalt már az élete során nyelőcsőégést vagy gyomorégést. Ha ez heti két alkalomnál gyakrabban jelentkezik, reflux betegségről beszélünk.
- nyelőcsőégés vagy gyomorégés,
- savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe,
- levegő nyelése,
- savas felböfögés,
- nyelési nehézségek.
- émelygés
- hányinger
- gyomorégés
- maró érzés a gyomorszáj körül
- savas, rossz íz a szájban
- köhögés
- szegycsont mögött jelentkező fájdalom
Nyelőcsőégés vagy gyomorégés
A tünetek általában étkezés után egy órával alakulnak ki. Gyakran összetéveszthetők a szívinfarktus tüneteivel, ezért amennyiben az alábbi panaszokat tapasztalja, forduljon mielőbb orvoshoz:
- szegycsont mögötti égő érzés,
- gyomortájékról kisugárzó fájdalom, amely ritkán a hátba és karba sugározhat.
Savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe
Kellemetlen, keserű/savanyú ízt érezhet a szájában, amikor a savas gyomornedv vagy a gyomortartalom a nyelőcsőbe vagy akár a szájüregbe visszaáramlik.
Nyelési nehézségek
Minden harmadik reflux betegségben szenvedő betegnél jelentkezik nyelési nehézség vagy nyelési akadályozottság, főleg szilárd ételek fogyasztása során. Sok esetben a betegek úgy érzik, mintha gombóc lenne a torkukban.
A reflux betegség egyéb tünetei:
- rossz lehelet,
- puffadás,
- állandó köhögés,
- nyelési fájdalom,
- mellkasi fájdalom,
- zihálás,
- fogszuvasodás, fogínygyulladás,
- gyengeség,
- légcsőgyulladás.
Ha az alábbi tünetek fennállnak, forduljon mielőbb orvoshoz:
- mellkasi fájdalom,
- gyakran ismétlődő, súlyos tünetek,
- életmódváltással sem javuló panaszok,
- nehezített nyelés vagy fájdalmas nyelés,
- ismeretlen eredetű fogyás,
- ismétlődő hányás vagy véres hányás,
- hasfájdalom egyes gyógyszerek szedése esetén (például acetilszalicilsav),
- a panaszok súlyosbodnak.
Ha erős, fokozódó mellkasi fájdalma van, amely akár a karba, hátba kisugárzik, azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Olykor előfordulnak úgynevezett nyelőcsövön kívüli tünetek is (mint például a szegycsont mögötti fájdalom), amelyek könnyedén összekeverhetők a koszorúér-szűkület okozta panaszokkal. A tüneteket gyakran azonban a sav marása okozza és a kardiológiai kivizsgálás után kiderül, hogy a panaszokért a reflux tehető felelőssé. Gyakran a légúti megbetegedések hátterében is reflux húzódik meg – így a krónikus köhögés és a hörghurut, a fül-orr-gégészeti panaszok, az arcüreg-és középfül gyulladás, valamint a visszatérő tüdőgyulladás esetében is érdemes a refluxra gyanakodni.
Mi okozza a betegség kialakulását?
A panaszokat leggyakrabban a gyomorszáj zárásának elégtelensége okozza, aminek anatómiai oka is lehet (pl. rekeszsérv). A rossz étkezési szokások, így a rendszertelen táplálkozás, a túlzott mennyiségű étel fogyasztása, továbbá az ülő, mozgásszegény életmód, túlsúly, dohányzás, alkoholfogyasztás és a stressz fokozza a reflux kockázatát. A terhesség is fokozhatja a kialakulás esélyét, ugyanis ilyenkor a növekvő magzat megnöveli a hasűri nyomást, amely a gyomorszáj átmeneti megnyílásához vezethet. A tüneteket erősíthetik bizonyos mozgásformák, ilyen a kerékpározás, súlyemelés vagy az ugrálással járó gyakorlatok. A szoros ruházat szintén kedvezőtlenül hathat az állapotra.
Számos tényező befolyásolhatja a nyelőcső izmának működését, a reflux kialakulását
- túlsúly, elhízás,
- bizonyos ételek (hagyma, citrusfélék, zsíros-fűszeres ételek) fogyasztása,
- kávé, koffein, alkohol, cigaretta fogyasztása,
- egyes gyógyszerek, fájdalomcsillapítók,
- szűk ruházat,
- terhesség,
- stressz,
- egyes kórállapotok – rekeszsérv, gyomorürülési zavar.
A reflux diagnosztizálása
Legtöbb esetben már a panaszok kikérdezést követően felállítható a biztos diagnózis, azonban a reflux súlyosságától függően szükség lehet egyéb vizsgálatra is. Leggyakrabban endoszkópos vizsgálattal állapítható meg a betegség súlyossági foka.
Hogyan enyhíthetjük a tüneteket?
A panaszok enyhítésére mindenkinek megvannak a saját módszerei, így érdemes kitapasztalni, hogy gyomorégés esetén például a tej, a keksz, a főtt krumpli vagy egyéb módszer nyújt-e segítséget. A mozgás serkenti az emésztést, így jó hatással van a tünetekre, ám a fentiek szerint érdemes megfontolni, hogy mit sportolunk. Este, lefekvés előtt 3-4 órával már ne együnk, valamint használjunk magasabb párnát, amely megakadályozza a visszafolyást. A stressz enyhítésére válasszunk természetes megoldásokat, például jógát, sétát, légzőgyakorlatot, vagy relaxációt, ugyanis a nyugtatók lazítják a gyomor záróizmát, így a tünetek fokozódhatnak a tabletták alkalmazásától.
„Ha a fentebb említett tüneteket tapasztaljunk, forduljunk szakorvoshoz, ugyanis fontos, hogy a megfelelő kezeléssel és diétás, valamint életmódbeli változtatásokkal megelőzzük a reflux súlyosbodását. Amennyiben időben kezeljük a betegséget, és megtörténik az életmódváltás, a táplálkozás átalakítása is, elkerülhetjük a szövődményeket, valamint megelőzhetjük a műtéti beavatkozást” – tette hozzá a főorvos.
Összegzés
- A reflux gyakori és jellegzetes tünetekkel járó, de néha nehezen diagnosztizálható betegség.
- Ha az étkezés után egy órával kellemetlen ízt érez a szájában, vagy nyelési nehézségei vannak, forduljon orvoshoz!
- A rossz étkezési szokások, a túlsúly, a dohányzás, a stressz fokozzák a reflux kockázatát.
- A terhesség és bizonyos mozgásformák is ronthatják a tüneteket.
- Az endoszkópos vizsgálat a leggyakoribb módszer a betegség súlyosságának megállapítására.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!