Ezeket látta már?

Ezért alszik el nehezebben, ahogy idősödik

nehéz alvás elalvás oka

Önnek is feltűnt, hogy egyre nehezebben alszik el, ahogy idősödik? Ez lehet az oka.

Ha rosszul alszunk, azonnal elkezdjük az okokat keresgélni. Panaszkodunk a zajra, fényre, frontra, és nem mindig gondoljuk végig, hogy igazából mi is szükséges ahhoz, hogy jól aludjunk.

Mi kell ahhoz, hogy az alvásunk igazán pihentető legyen, ébrenlétünk pedig kellemes?

Alvászavar: mi okozhatja?

Szembe kell egyébként nézni a ténnyel, hogy az alvászavarok hátterében gyakran a megváltozott életmód, viselkedés is komoly szerepet játszhat. Sötétedés után még sokáig ébren vagyunk, mesterséges fényekkel vesszük magunkat körbe, nem is szólva a számítógép, TV, mobiltelefon használatáról, mely a retinánkon keresztül szintén összezavarja a melatonin termelődést. A túlzott cukor- és alkoholfogyasztás pedig szintén negatívan befolyásolhatja azt.

Az alvás-egyensúly felborulhat időeltolódás, jet-lag esetén, váltott műszakban dolgozóknál, és számos betegség esetén is, így a cukorbetegség, a daganatos betegségek, emésztési, szív- és érrendszeri problémák esetén is lehet probléma a melatonintermeléssel, így sor kerülhet arra, hogy pótlásra legyen szükségünk. A melatonin jelenléte egyértelműen hatással van a kognitív funkciókra, gátolja az agysejtek pusztulását, javítja a kognitív képességeket, Alzheimer-kór és demencia esetén is segíthet.

Elsődleges cél természetesen visszatalálni a természetes cirkadián ritmusunkhoz, ha lehet, csökkenteni a képernyőidőt, sötétedéskor lefeküdni és napfelkeltekor ébredni, de ha élethelyzetünk, munkánk, vagy saját személyes bioritmusunk miatt erre nincs mód, tabletta, spray vagy cseppek formájában megkísérelhetjük a melatonin-pótlást. A SomnoCenter szakértője ugyanakkor azt javasolja, hogy ezt mindenképpen csak szakmai tanácsadás után tegyük, végezzünk el egy egyszerű alvástesztet, és konzultáljunk szakértővel, hogy nekünk személy szerint van-e szükségünk melatoninpótlásra.

Mi a melatonin?

A melatonin nem más, mint testünknek az a vegyülete, amely az alvás-ébrenlétet szabályozza, s amelynek termelődése életkorunk előrehaladtával, vagy egyéb életkori behatásokra csökkenhet a szervezetünkben. Napjaink egyik legnépszerűbb témája, egy kutatás szerint jelenleg is közel 30 000 tudományos cikk foglalkozik a világban a melatoninnak a szervezetünkre gyakorolt hatásával.

- Nem szoktunk így gondolni rá, de a felébredés és az elalvás voltaképpen egy-egy komplett biokémiai folyamat- mondja Dr. Szakács Zoltán, neurológus, szomnológus, a SomnoCenter, az Alvászavar Központ szakértője. - Este, sötétedés után, általában 9 óra körül elindul a szervezetünkben a melatonin termelődés, s ahogy ez a hormonszint emelkedik, álmosak leszünk. A melatoninszint aztán egész éjjel magas marad, 2 és 4 óra között éri el a csúcsot, majd lassan csökkeni kezd. Ébredéskor a retinánk fényt érzékel, ezt az információt továbbítja a tobozmirigynek, amely csökkenteni kezdi a melatonintermelést, ekkor indul el a nappali időszámítás a szervezetben, vérnyomásunk emelkedik és átveszik a munkát a serkentő hatású hormonok. A hormonok termelődését az emberi szervezetben az úgynevezett cirkadián ritmus szabályozza, ez a szervezetünk 24 óránként ismétlődő ciklusa, vagy más néven belső biológiai óra.

A nappalhoz és éjszakához igazodó melatonintermelődés nagyjából három hónapos korban kezdődik el, és a kamaszkorig jóval több melatonint termel a gyermekek szervezete, mint a felnőtteké. A melatonintermelődés húsz éves kor után jelentősen lelassul, 40 éves kor után pedig csökkenni kezd, időskorra pedig csaknem teljesen megszűnik. A szakemberek szerint ez lehet az idősebbekre jellemző alvászavarok egyik kiváltó oka.

A melatonin nemcsak az alvásban és az ébredésben játszik szerepet, hanem rendkívül erős antioxidánsként védi a szervezetünket a káros szabadgyökök ellen, és az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen.

Mindenkiben ott lapul a Drakula-hormon - Igaz vagy kamu?

Összegezve

  • Az alvászavarok mögött számos ok állhat, mint például életmódváltás, viselkedés, betegségek.
  • A megváltozott életmód, mesterséges fények és túlzott cukor- és alkoholfogyasztás negatívan befolyásolhatja az alvást.
  • Az alvás-egyensúly felborulhat időeltolódás, jet-lag, váltott műszakban dolgozóknál, valamint cukorbetegség, daganatos betegségek és egyéb betegségek esetén is.
  • A melatonin terápiás szerepe különösen fontos alvászavarok, kognitív problémák, valamint Alzheimer-kór és demencia esetén.
  • A melatonin termelése életkorunk előrehaladtával csökken, ami idősebb korban alvászavarokhoz vezethet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Miért betegedhetünk meg könnyebben, amikor nem alusszuk ki magunkat?

Miért betegedhetünk meg könnyebben, amikor nem alusszuk ki magunkat?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

álmatlanság

Forrás: somnocenter
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához