Horkolás: életveszélyes vagy ártalmatlan? Ezekre a jelekre figyeljen!
Sokak életét keseríti meg a horkolás, amely lehet közel ártalmatlan, de akár a súlyos alvászavar jele is.
Számtalan ember életét nehezíti meg az alvás során fellépő horkolás, amelyre az esetek nagy többségében az alvó partnere szokott felfigyelni. Szűnni nem akaró vagy épp egyre erősödő volta miatt családunk, környezetünk pihenését, de akár a másnapi teljesítményünket is befolyásolhatja. Ahhoz, hogy tudjuk, miként kezelhetjük a helyzetet, fontos megértenünk a horkolás eredetét.
A szövetek rezgésének következménye
Az, hogy alvás közben valamilyen hangot adunk ki, nem egyedi jelenség. Testünk felépítése miatt bárkinél felütheti a fejét a horkolás.
„A horkolást alapvetően a torok hátsó részében lévő szövetek rezgése okozza. Amikor a levegő beáramlik, a szövetek rezegnek és ez adja a horkolás hangját. Gyakrabban látjuk ezt azoknál, akiknél több a „felesleges” szövet a torok hátsó részénél, valamint abban az esetben, ha valamilyen okból fokozott szöveti lazaság alakul ki, például a garat és lágyszájpad feszítő izmok alvás közbeni túlzott elernyedése miatt. A zavaró jellegű horkolást minden esetben komolyan kell venni, hiszen az akár az egyik legijesztőbb alvásbetegség, az alvási apnoe szindróma tünete is lehet” – magyarázza Dr. Annus János Kristóf a szegedi SomnoCenter Alvászavar Központ vezetője.
A horkolás önmagában nem feltétlenül okoz egészségügyi problémát
Nem a legpihentetőbb módja az alvásnak, ha partnerünk végig horkol az éjszaka folyamán. Bár ez egy cseppet sem nevezhető kellemesnek, önmagában a horkolás nem feltétlenül okoz egészségügyi problémát.
„Amit elsődleges horkolásnak hívunk az olyan horkolás, ahol a zavaró hangjelenséget nem kísérik kóros légzési események: légzéskihagyások vagy légáramlás beszűkülések. A szövetek rezegnek és hangot adnak, de a horkoló elegendő levegőt kap. Ilyenkor a horkolás a saját alvásminőséget nem zavarja. Az alvótársét vagy környezetét azonban igen. Az elsődleges horkoló legtöbbször nincs is annak tudatában, hogy horkol, hacsak környezete nem panaszkodik miatta” – hangsúlyozza a szomnológus, aki mindenkit arra biztat, ne vegye félvállról a horkolást.
Horkolás: oka, tünetei, kialakulása és kezelése
A horkolás az alvási apnoe tünete is lehet
Horkolás és horkolás között óriási különbség lehet, intő jel, ha alvás után is állandó fáradtságérzettel ébredünk.
„Obstruktív alvási apnoe betegség esetén egy összetett mechanizmus miatt (szöveti lazaság, szűkület) felső légúti szűkület alakul ki, így kevesebb levegő áramlik be a tüdőbe.
Leghangsúlyosabb formájában a torok hátsó részének teljes elzáródása is bekövetkezhet, értelemszerűen ilyenkor nem jut levegő az alsó légutakba, tüdőbe. Ez a gyakorlatban elzáródásos légzéskihagyások formájában jelentkezik.
A sorozatos légzéskihagyások ellen mikroébredésekkel védekezik szervezetünk, ami hatással van az alvás minőségére. Alvásunk fragmentálttá, darabossá válik, legtöbbször felületes alvás – ébrenlét között hullámzunk, jobb esetben felületes alvás első és második szintje között, de nem tudunk eljutni mélyalvásig és az álmodási fázisok is károsodnak. Ennek köszönhető, hogy másnap nem érezzük magukat felfrissülve” – emeli ki Dr. Annus János Kristóf, aki a mielőbbi kivizsgálás fontosságát hangsúlyozza.
Csak a kivizsgálás segíthet a probléma hátterének felderítésében
A horkolás kivizsgálása életet menthet, hiszen a kezeletlen alvási apnoe számos kockázati tényezőt hordoz magában.
„Az alvási apnoés esetek egy részében az éjszaka során a véroxigénszint is széles határok között ingadozik, ami azt eredményezheti, hogy az éjszaka akár jelentős részét oxigénhiányos állapotban töltjük. A kóros légzési események jelentős fokú pulzusszámot és vérnyomás ingadozást okoznak.
Mindezek komolyan terhelik egész szervezetünket, ezért is hangsúlyozzuk a mielőbbi kivizsgálás fontosságát. Köztudott, hogy a kezeletlen alvási apnoe betegség hosszútávon növeli a szív- és érrendszeri komplikációk, a magas vérnyomás, a stroke és szívinfarktus kockázatát. Az alvásvizsgálat az egyetlen módja, hogy megtudjuk: elsődleges horkolásról vagy alvási apnoéról van szó” – teszi hozzá a szakorvos.
Elsődleges horkolás? Ez segíthet!
Amennyiben bebizonyosodik, hogy elsődleges horkolásról van szó, több olyan praktikát is bevethetünk, amely mérsékelheti a zajkibocsátásunk.
„A háton fekvő helyzet általában a legrosszabb, mert ilyenkor a gravitáció ellenünk dolgozik. Próbáljunk meg oldalt aludni – akár egyik, akár másik oldalon – vagy enyhén megemelve a felsőtestet” – mondja a szomnológus.
Az ideális testsúly és az alkohol mellőzése elősegíti a jó alvást
A normál testsúly minden szempontból fontos. Annak felborulása hatással van a horkolásra és az alvási apnoéra egyaránt. Ezért azoknak, akik felesleggel küzdenek, mindenképp érdemes fogyniuk a pihentetőbb alvás érdekében is.
„Tudjuk, hogy az elhízás és a túlsúly nagy kockázati tényező az alvási apnoéra és az elsődleges horkolásra, így a normál súly fenntartása mindenképpen fontos szempont” – hangsúlyozza a neurológus, aki az alkoholfogyasztás mellőzését is fontosnak tartja.
„Bármi, ami jobban ellazítja az izmokat, hatással lehet a horkolásra és az alvási apnoéra. Az alkohol is ilyen, nem véletlen, hogy sokan tapasztalják: amikor alkoholt fogyasztanak, a horkolás jelentősen rosszabbodik. Különösen alvás előtt érdemes kerülni az alkoholfogyasztást” – emeli ki a szakorvos.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A horkolástól nem képes rendesen kialudni magát? Ezt próbálja ki!