Ezeket látta már?

Sokkolja a szülőket az új tanulmány - nem befolyásolja a gyermekek alvását a lefekvés előtti képernyőidő

gyerek TV lefekvés előtt

A szakértők gyakran hangoztatják, hogy a lefekvés előtti képernyőidő negatívan befolyásolja a gyermekek alvását. Egy új tanulmány azonban ezt megcáfolta.

Egy friss kutatás szembemegy az eddigi elképzelésekkel, és azt állítja, hogy ha a gyerekek lefekvés előtt okostelefont és táblagépet használnak, esetleg tévét néznek, az vajmi kevés hatással van arra, hogyan alszanak.

Az új-zélandi kutatók több tucat 11 és 14 év közötti gyerek képernyő előtt töltött idejét követték nyomon, és azt találták, hogy az alvásuk emiatt nem változott.

Szigorú svéd szabályok

A svéd közegészségügyi hivatal nemrégiben azt tanácsolta a szülőknek, hogy két éven aluli gyereküknek ne engedjék meg az okostelefonok és a táblagépek használatát, illetve ne is nézzenek TV-t. Emellett a 2-5 év közötti gyermekek számára is korlátozni kell a napi képernyőidőt, méghozzá egy órára. Az ajánlásuk szerint a 6-12 év közöttiek pedig legfeljebb napi egy-két órát tölthetnek a képernyő előtt.

Depresszió, ingerlékenység és koncentrációs zavarok

Korábban a szakértők azt hangoztatták, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen az okostelefon, táblagép, TV és számítógép képernyője előtt ülnek, ingerlékenyebbek lehetnek, romolhat a koncentrációjuk, és csak feleannyi ideig emlékeznek az információkra, mint azok a fiatalok, akik nem nézik a monitort.

Korábbi tanulmányok azt is kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, akik több időt töltenek a képernyő előtt, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki viselkedési problémák vagy gyermekkori depresszió.

A mostani tanulmányról

A friss tanulmányban a kutatók közel 80 11-14 éves fiatalt kértek meg, hogy viseljenek testkamerát a mellkasukon, ami rögzítette, hogy mikor és hogyan használták a szóban forgó eszközöket. A hálószobájukba pedig egy infravörös kamerát helyeztek el, hogy megfigyelhessék az ágyban töltött időt. A gyerekek úgynevezett aktigráfot is viseltek, ami egy olyan eszköz, mely az alvást méri.

Az egyhetes nyomon követés során a kutatók azt figyelték meg, hogy a résztvevők 99 százaléka használt képernyőt a lefekvés előtti két órában.

A legérdekesebb megállapítás az volt, hogy a lefekvés előtti képernyőidőnek nem volt számottevő hatása az éjszakai alvásra.

A gyerekeknek több mint fele azonban még az ágyban is bekapcsolta a képernyőt egyszer, egyharmaduk pedig egy sikertelen alvási kísérlet után is.

Megfigyelték, hogy miután ágyba kerültek a gyerekek, az interaktívabb képernyős tevékenységek, pl. játékok, illetve a többfeladatos munkavégzések (vagyis, amikor egynél több eszközt használtak egyszerre, pl. film nézése egy laptopon, Xbox játék közben ) viszont rontották az alvásukat.

Az ilyen típusú képernyőidő minden további 10 perce majdnem ugyanannyival csökkentette az éjszakai alvás mennyiségét.

Nem értenek egyet a svéd állásponttal

A brit szakértők azt állítják, hogy a svéd iránymutatások gyenge bizonyítékokon alapultak, és nem vették figyelembe, hogy nem minden képernyőn töltött idő rossz a gyerekeknek.

Az új-zélandi kutatók szerint ugyanis az esti képernyőidő időzítése, nem pedig maga a tevékenység az, ami negatívan befolyásolja a fiatalok alvását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Álmatlanul forgolódik az ágyban? Ez a 7 praktika segíthet elaludni

Álmatlanul forgolódik az ágyban? Ez a 7 praktika segíthet elaludni

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kék fény

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához