Ezért ébredhet arra, hogy összerándult a teste
Tapasztalta már, hogy mélyen alszik és hirtelen egy erős rándulásra felébred? A National Sleep Foundation szerint a felnőttek körülbelül 70%-a időnként átéli ezt a jelenséget, jóllehet a legtöbben nem is emlékeznek rá. Ennek oka valóban létezik, és tudományos magyarázata is van.
A tudósokat is foglalkoztatja
Tudósok régóta kutatják ezt a jelenséget, amelyet hypnick rándulásnak vagy elalvási rándulásnak neveznek. Olyan, mintha zuhanás közben hirtelen megállnánk a levegőben, ami egy rendkívül kellemetlen érzés lehet. Egykor azt hitték, hogy démoni lény szorongat bennünket ilyenkor, de természetesen ez már nem tekinthető érvényes magyarázatnak. Az orvosok jelenleg is több elméletet vizsgálnak ennek az okának feltárására.
Az egyik lehetséges magyarázat szerint az idegrendszer néha akadozva vált át az ébrenléti állapotból az alvó üzemmódba. Ebben az átváltásban a szívritmus és a testhőmérséklet csökkenése mellett az izmok nyugvó állapotba kerülése is részt vesz, amit időnként rándulások kísérhetnek - mondta Dr. Vida Zsuzsanna a Budapesti Alvásközpont szakértője.
A legvalószínűbb elmélet szerint a hypnick rándulások akkor fordulnak elő, amikor valaki túl gyorsan alszik el, gyakran a kimerültség következtében. Ilyenkor a pulzus és a légzés túlságosan gyorsan lassul le. Amikor ez a gyors átváltás megtörténik, a szervezet összezavarodhat és azt hiheti, hogy halálközeli állapotban van, ezért hirtelen visszaránt minket az ébrenlétbe, hogy megszűnjön az érzékelt vészhelyzet, és visszaálljon a normális testműködés.
Koffein, alkohol, dohányzás
Van néhány módszer, amelyek segíthetnek elkerülni ezt a kellemetlen érzést. Az alvás minőségét jelentősen javíthatja, ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmit, ami koffeint tartalmaz, valamint ha lefekvés előtt időt szánunk a relaxációra. Fontos továbbá, hogy elalvás előtt legalább fél órával kapcsoljuk ki a tévét, számítógépet és telefont, mivel ezek a készülékek gátolják az alváshoz és regenerálódáshoz szükséges melatonin hormon termelődését. Este kerülendő az alkoholos italok fogyasztása és a munkahelyi levelezés olvasása is, mert ezek szintén ronthatják az alvás minőségét.
Fontos kiemelni, hogy a hypnick rándulások alapvetően ártalmatlanok, ám ha túl gyakran fordulnak elő, az éjszakai alvás minőségét rombolhatják és értékes pihenésidőt rabolhatnak el. Ilyen esetekben érdemes a fenti módszereket alkalmazni, és szükség esetén alvásgyógyász szakorvoshoz fordulni, hogy megfelelő segítséget kapjunk.
RDB is állhat a hátterében
Az éjszakai rángatózás hátterében sok minden állhat, például az RBD nevű alvászavar is. Az RBD - rapid eye movement behavior disorder, vagyis gyors szemmozgásos alvászavar - egy szerencsére nem túl gyakori alvási rendellenesség, mely a becslések szerint a világ lakosságának csupán 0,5%-át érinti. A betegség nem súlyos, de annál kellemetlenebb, hiszen a beteg öntudatlanul rángatózik, rúgkapál álmában.
Eddig nem tudták, mi okozza a betegséget, de egyes kutatások során sikerült néhány tényezőt beazonosítani, ami szerepet játszhat az RBD kialakulásában, és amiről a kutatók úgy gondolják, hogy előfutára lehet olyan neurodegeneratív betegségeknek, mint a Parkinson-kór.
A kutatásoknak köszönhetően pontosabb információik vannak a betegségről így például, hogy az RDB előfutára lehet a Parkinson-kórnak és az időskori demenciának - mondta el Dr. Ronald B. Postuma, a montreali McGill Egyetem Egészségügyi Központjának egyik szakembere.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet szerint milliós nagyságrendre tehető az alvászavaroktól szenvedők száma. A felnőtteket, tizenéveseket és gyermekeket egyaránt érintő alvászavarok hozzájárulhatnak az elhízáshoz, a rákos betegségek kialakulásához sőt, tartósan fennálló esetben halálhoz is vezethet.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Az elalvás rángatózása általában ártalmatlan, és általában nem igényel orvosi vizsgálatot. Ha azonban a rángások problémákat okoznak, ezt tisztázni kell. Orvoshoz kell fordulni, ha az elalvás rángatása lehetetlenné teszi a pihentető alvást. Ez lehet pszichológiai probléma vagy úgynevezett nyugtalan láb szindróma. A legtöbb esetben a kezelés pozitív szövődményhez vezet további komplikációk nélkül. A legtöbb esetben azonban nem történik kezelés.
Összegezve
- Az emberek körülbelül 70%-a tapasztalja az elalvási rándulást..
- Az elalvási rándulást a gyors átváltás az ébrenléti állapotból az alvásba is okozhatja.
- Koffeintartalmú italok elkerülésével és a relaxációval megelőzhető.
- Az RBD - rapid eye movement behavior disorder - alvászavar összefüggésbe hozható a Parkinson-kór és az időskori demencia kialakulásával.
- Az alvászavarok hozzájárulhatnak az elhízáshoz és a rákos betegségek kialakulásához is.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Bizsergő, húzó érzés van a lábában este? Ezek a nyugtalan láb szindróma tünetei