Az alvásszakértők szerint ezek lehetnek az okai annak, ha szüksége van zajra az elalváshoz
Ön is TV mellett tud csak elaludni? Ezek lehetnek az okai.
Sokak számára nem újdonság, hogy a zaj segíthet az elalvásban. A barna (alacsony frekvenciájú, mély hangok) és a fehér zaj (statikus hang) ugyanis hatékonyan elnyomják a külső zavaró hangokat, elősegítve ezzel a relaxációt.
Mindenki ismer olyan embereket (vagy éppen Ön az), akik csakis TV, zene vagy egyéb hangok mellett tudnak elaludni. Ennek vajon mi az oka? Egyáltalán baj az, ha valaki csakis így képes álomba merülni?
Szorongás
A zaj segíthet a szorongás esetén, mivel ez elterelheti a figyelmet a nyugtalanító gondolatokról. Shelby Harris, a Sleepopolis alvásegészségügyi igazgatója szerint a csend fokozhatja a szorongó elme aktivitását, így ekkor jól jöhet egy kis háttérzaj.
Dr. Neal Harish Patel, a dél-kaliforniai Providence St. Joseph Kórház háziorvosa hozzáteszi, hogy a szorongással küzdő emberek gyakran kerülik a csendet, mert az arra kényszeríti őket, hogy szembenézzenek gondolataikkal.
A zavaró zajok elfedése
Daniella Marchetti, a Rise Science klinika alvásspecialistája szerint a fehér zaj hasznos lehet fülzúgásban szenvedőknek, zajos városi környezetben élőknek, hogy elfedje a jelen lévő egyéb zajokat.
Lehetséges ADHD
Ha valaki nem biztos benne, hogy ADHD-ja van, érdemes figyelni a felnőttkori jelekre, mint például a túlzott pénzköltés és a halogatás. Az ilyen emberek gyakran nehezen tudnak ellazulni a csendben, és előnyben részesítik a folyamatos zajt.
A csend kényelmetlen lehet
Sokan megszokták a zajos környezetet, így a hiánya zavaró lehet, ezért sokan egy kis háttérzajt tesznek be az alváshoz, hogy jobban ellazuljanak és elaludjanak.
Ismerős érzés
Azok, akik zajos környezetben nőttek fel és megszokták a folyamatos nyüzsgést, gyakran kedvelik az éjszakai zajokat. A zaj hozzájárulhat az alváshoz, mert az agy alkalmazkodott hozzá.
Csökkenti a magány érzetét
A zaj hiánya néha azt jelentheti, hogy egyedül vagyunk, és magányosnak érezhetjük magunkat. Egyesek félnek az egyedülléttől, ezért a háttérzaj segíthet abban, hogy úgy érezzük, nem vagyunk egyedül. Ez különösen igaz lehet azokra, akik elvesztették partnerüket, először élnek egyedül, vagy túlságosan extrovertáltak.
Ezeket érdemes betartani
Harris szerint a zaj típusa jelentősen befolyásolja az alvásminőséget. A tévéműsorok hangos pillanatai zavaróak lehetnek, míg a zene túlságosan lekötheti az elmét, megakadályozva az elalvást. Ezért azt javasolja, hogy más zajokat válasszunk, amelyek hatékonyabbak lehetnek az alvás elősegítésében.
A fehér zajt a szakértők különösen ajánlják, mert elfedi a bosszantó hangokat, és egységes háttérzajt teremt, ami segít az elalvásban, mivel eltereli a figyelmet a szorongó gondolatokról. Tanulmányok szerint a 60 decibel alatti fehér zaj (ami egy csendes beszélgetés hangerőssége) csökkenti az éjszakai ébredéseket és javítja az alvás hatékonyságát.
Ha nehezen tud lemondani arról a szokásról, hogy a tévé mellett aludj el, néhány módosítással megpróbálhatja megtartani ezt a szokást. Például ne nézze közvetlenül a képernyőt (pl. takarja le) és állítson be egy időzítőt, hogy a készülék 30 percen belül kikapcsoljon. A tévéképernyő kék fénye ugyanis gátolja a melatonin termelését, ami nehezíti az elalvást.
A szakértők azt is tanácsolják, hogy a hangerőt tartsa olyan alacsonyan, hogy elfedje a külső zajokat, például az elhaladó autók zaját, de ne legyen túl hangos, hogy zavarja az alvást. A szakértők azt javasolják, hogy a zaj ne legyen olyan hangos, hogy befolyásolja az elalvást, valamint kísérletezzünk különböző típusú zajokkal és hangerőszintekkel, hogy megtudjuk mi működik a legjobban.
Megfelelő alváshigiénia
Ne feledkezzen meg más alváshigiéniai gyakorlatokról sem, mint például a fény kizárásáról, a lefekvés előtti 30 perces pihenésről, a rendszeres testmozgásról és a koffeinbevitel korlátozásáról. Kerülje azokat az éjszakai szokásokat, amelyek fokozhatják a szorongást. Ezek segítenek egy megnyugtató, lefekvés előtti rutin kialakításában, amely jelzi a testnek, hogy ideje lecsendesedni és felkészülni az alvásra.
Marchetti habár általában csendes környezetet javasolja az elalváshoz, elismeri, hogy nem mindenkinél működik. A legfontosabb az, hogy megtaláljuk azt, hogy mi működik..
- Mindig azt mondom a pácienseimnek: Ha valami működik, akkor ne változtassanak rajta.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Hallott már a rózsaszín zajról? Így segíti a jobb alvást