Ezeket látta már?

A jó alvásnak édes a gyümölcse: a vércukorszintre is hatnak bizonyos agyhullámok

agyhullám jó alvás hatása vércukorszintre

Milyen kapcsolat lehet a jó alvás és a megfelelő vércukorszint között? A kutatók érdekes erdeményre jutottak.

Az alvás és a metabolizmus közötti kapcsolat fontosságára hívja fel a figyelmet egy kaliforniai Berkeley Egyetem kutatócsoport által végzett vizsgálat. Az alvás minősége és a vércukorszint közötti kapcsolatot tanulmányozták, különös tekintettel az alvás során bekövetkező agyi aktivitásra.

A kutatók Buzsáki György korábbi kutatási eredményeit is figyelembe vették, amelyek szerint a mélyalvás során az agyban fellépő lassú hullámokat a „spindle” nevű agyi hullámok erősítik.

A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy azok az egyének, akiknél az alvás során a spindle-ök és a lassú hullámok koordinációja erősebb volt, alacsonyabb vércukorszinttel ébredtek és magasabb inzulinérzékenységgel rendelkeztek.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az alvás minőségének javítása hozzájárulhat a cukorbetegség elleni küzdelemhez, bár a kutatók szerint az összefüggések nem ilyen egyszerűek, és további kutatásokra van szükség az értelmezéshez.

Mi az alvászavar?

Az alvászavarok széles skálán mozognak - három fő típusba sorolhatók:

  1. az álmatlanságba,
  2. az idegrendszeri eredetű alvászavarokba,
  3. valamint a mély alvás közbeni zavarokba.

Az álmatlanság egy olyan állapot, amikor nehézségeink vannak az elalvással, az alvás fenntartásával vagy a korai ébredéssel. Ezt gyakran nappali kialvatlanság és rossz közérzet kíséri.

Az idegrendszeri alvászavarok közül egy gyakori forma az alvási apnoe szindróma, amely nappali álmossággal és éjszakai légzéskimaradással járhat. Ez az állapot akkor számít kórosnak, ha a légzéskimaradás tíz másodpercnél hosszabb ideig tart.

A nyugtalan láb szindróma olyan állapot, amelyben az elalvás előtt vagy nyugalmi állapotban kellemetlen érzések jelentkeznek a végtagokban. Gyakran nem ismerik fel, noha meglehetősen gyakori.

A narkolepszia az egyik legnehezebben kezelhető alvászavar, melynek jellegzetes tünetei közé tartozik a nap közbeni, ellenállhatatlan alvásroham, valamint az izmok hirtelen tónusvesztése.

A mély alvás közbeni zavarok közé tartozik a paraszomniák csoportja, amelyek alvás közbeni furcsa és szokatlan jelenségeket foglalnak magukban. Ezek közé tartozik az alvajárás, az éjszakai rémület, a lidérces álom zavar és a gyermekkori éjszakai bevizelés. Fontos ezeknél a zavaroknál az alapos kivizsgálás, hogy kizárjuk a szervi okokat és fejlődési rendellenességeket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Sokszor felébred éjszaka? Pajzsmirigy probléma is kiválthatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alvászavar

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához