Ezeket látta már?

Mi jó székrekedés ellen? Ezeket egye, igya, ha nehezen megy a székelés

Tünet
2025. április 27. 07:04
folyadék, rost jó baktérium székrekedés ellen

A tartós székrekedés, valamint a kemény széklet a fiatalok és sz idősek mindennapjait egyaránt megkeserítheti. Elmondjuk, mit tehet ellene!

Hiába próbálkozik a toaletten a nagydologgal, alig van eredménye? Ha van is széklete, az kínok közepette születik meg? Attól tart, hogy a kemény próbálkozásoknak aranyér lesz a következménye? Nem folytatjuk a kérdések sorát, egyértelmű a válasz. A kutatások szerint sokat tehetünk önmagunkért.

Általában nincs súlyos probléma a háttérben

Jó hír, hogy az esetek túlnyomó többségében nem állnak fenn szervi bajok, „mindössze” az életkor, az élethelyzet vagy az életmód okolható a panaszokért. A kor előrehaladtával egyre gyakoribbak a székrekedéses események, és bizonyos élethelyzetekben, így például a terhesség hónapjaiban is megszaporodik a székelési nehézségek gyakorisága. Emellett, a kevés mozgás, a rostszegény táplálkozás, a folyadékfogyasztás szükséges mértéktől való elmaradása szintén okolható a székrekedésért.

Mit lehet tenni keményebb széklet vagy székrekedés esetén?

Érdemes azonnal egy erősen „meghajtó” patikaszerért nyúlni, és azt szedni? A szintetikus hatóanyagú hashajtók ugyan rövid időn belül érezhető hatásúak, és növelik mind a székelési gyakoriságot, mind pedig a székletvolument, de hátrányuk is lehet: a használatuk esetenként hasmenéssel, puffadással, hasi görcsökkel járhat együtt. Mindez diszkomfort érzést okoz, illetve előnytelenül hathat a bélflórára. Ráadásul, a hashajtóknál alkalmanként használandó szerekről van szó, azokat nem rendszeres használatra tervezték.

Szükség van kíméletes, tartós és lehetőség szerint természetes megoldásra

A székrekedés jelei esetén első teendőnek az életmódbeli változtatások bizonyulnak. Javasolható a rostbevitel növelése - táplálkozás révén és/vagy rostkészítménnyel -, valamint lényeges a folyadékbevitel fokozása. Rostfogyasztásnál összesen napi 25 gramm rostmennyiség lehet a cél, és érdemes naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot (lehetőleg vizet) inni. Javasolt tehát élelmi rostokban gazdag ételeket fogyasztani, ilyen például a zabkorpa, a bulgur, a hajdina, az útifű maghéj vagy a müzli, de számos gyümölcs is (pl. szilva, narancs, barack, szőlő) dúskál a rostokban.

A hatásmechanizmus egyszerű: a rostok vizet kötnek meg a bélcsatornában, pépes állagúra duzzadnak, majd a térfogatnövekedés miatt székelési ingert váltanak ki. A rostok egyik autentikus képviselője az egyiptomi útifűmaghéj, aminek a szedése már 2 hét alatt kedvezően befolyásolja a székelések számát, és heti 4,5 alkalomról heti 7-re képes azt emelni. Emellett, a hasi fájdalom és diszkomfort is 60 %-kal csökkenhet a rostnak köszönhetően.

A rostokon túl hasznos lehet a jótékony bélbaktériumok, vagyis a probiotikumok és a jótékony bélbaktériumoknak táptalajt szolgáltató prebiotikumok alkalmazása. A jótékony baktériumok ugyanis az emésztés támogatása mellett a puffadást és a hasi fájdalmakat is mérsékelhetik. Egy jól megválasztott probiotikum-kombináció hatására 41 %-kal nőhet a székelési gyakoriság. Amennyiben prebiotikum is található a probiotikum mellett, akkor pedig 58 %-os javulás is „produkálható”.

Milyen hatás érhető el kombinációs kezeléssel?

A leghatásosabbnak a kombinációs kezelés, vagyis az emésztési folyamat több oldalról történő támogatása bizonyul. Székrekedéses egyének bevonásával az orvosok azt számszerűsítették, hogy az egyiptomi útifű maghéj + probiotikum + inulin prebiotikum együttes adása miként hat az érintettek állapotára, panaszaira. Székrekedéses felnőttek 3 hónapon át szedték napi 1-2 alkalommal a kombinációs készítményt. A kedvező hatást már az első hónap során megtapasztalták. Míg a heti székelésszámuk a vizsgálat kezdetén csak 2,7 volt, az 4,2-re nőtt 1 hónap, 4,9-re 2 hónap, majd 5,7-re 3 hónap elteltével. Plusz kedvező hatás, hogy míg korábban az érintettek 50 %-a szedett valamilyen hashajtót, addig ez az arány 5 %-ra csökkent a rostos-kombinációs kezelés hatására. Vagyis, sokaknál elhagyható lett a hashajtó.

Útravaló „szorult helyzetre”

Számos vizsgálat igazolta, hogy a fokozott folyadékfogyasztás, a rostok és a probiotikumok külön-külön vagy együtt adva is hatásosak „szorult” helyzetben. A fokozott folyadékbevitel, a rostdús diéta, illetve a jótékony baktériumok számokkal is alátámasztott módon kínálnak enyhülést székrekedéses panaszok esetén,- időseknél és fiataloknál, várandós nőknél és szoptató anyáknál egyaránt.

Források

(1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30638909/

(2) http://www.lepicol.com/M0135-00_B7012-D/mobile/index.html#p=1

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# székrekedés # aranyér # rost # probiotikum # prebiotkum # bélgyulladás # széklet # szorulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés