Ezeket látta már?

Szájtapasz horkolás ellen - veszélyes eszköz, vagy az éjszakákat megmentő csodaszer?

szájtapasz horkolás ellen használ veszélyes

A horkolás nem csupán a pihentető éjszakai alvást zavarhatja, hanem komoly egészségügyi és párkapcsolati problémák forrása is lehet. Szerencsére ma már számos eszköz és módszer áll rendelkezésre, mellyel csökkenthető, esetleg megszüntethető a probléma. Az egyik ilyen például a szájtapasz, azonban sokan ódzkodnak tőle, mivel kellemetlennek vagy kényelmetlennek találják, és kétségeik vannak annak valódi hatásosságával kapcsolatban. Vajon igazuk van?

Mi is az a szájtapasztás?

A szájragasztás vagy szájtapasztás egy olyan horkolás elleni módszer, melynek során éjszaka speciális ragasztószalagot teszünk az ajkainkra, hogy azok alvás közben zárva maradjanak, ezzel elősegítve az orrlégzést.

A lefekvés előtt speciális ragasztószalagot kell a szájra helyezni, de fontos, hogy ne használjon hagyományos ragtapaszt, mert az nem légáteresztő és irritálhatja a bőrt. Ehelyett orvosi minőségű, porózus, hipoallergén és rugalmas szalagot válasszon, amely kifejezetten bőrön való használatra készült. Egyes cégek kifejezetten erre a célra gyártanak szájtapaszokat. És hogy miként érdemes feltenni? Néhányan az egész ajkakat lefedik szélesebb tapasszal, mások pedig X alakban helyezik fel a szalagot.

A szájtapasz előnyei

Először is fontos leszögezni, hogy a módszer nem tekinthető megbízható orvosi kezelésnek. Ezzel kapcsolatban ugyanis eddig csak igen kevés kutatás zajlott, így további tudományos vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a módszer hatékonyságát igazolni lehessen.

Az orrlégzés előnyei

A szájtapasz egyik fő hatása, hogy arra ösztönöz, hogy az orron keresztül lélegezzünk. Hogy ez miért jó?

  • Szabályozza a belélegzett levegő hőmérsékletét, hogy az ne legyen túl hideg vagy meleg a tüdő számára.
  • Kiszűri az allergéneket, szennyeződéseket és toxinokat a levegőből, mielőtt azok elérnék a tüdőt.
  • A belélegzett levegőt nedvesíti, így a száj és a torok hidratált marad, nem szárad ki.

A szájlégzés negatív következményei

  • rossz lehelet
  • nappali fáradtság
  • szájszárazság
  • rossz szájhigiénia, beleértve a fogszuvasodást és az ínybetegségeket
  • légzési problémák, beleértve az alvási apnoe fellépése
  • A „szájjal lélegző arc” fellépése: hátrahúzódó áll és állkapcsot

Szájragasztás és alvási apnoé

Az enyhe alvási apnoe-ban szenvedő emberek, akik éjszaka gyakran a szájukon keresztül lélegeztek, úgy találták, hogy a szájtapasztás csökkentette a horkolást. (A vizsgálatban részt vevő 30 személy egyikének sem volt orrdugulása, például orrpolipok vagy megnagyobbodott mandulák miatt).

Egy másik kutatásban 20 enyhe alvási apnoe-ban szenvedő személyt vizsgáltak, és megállapították, hogy a módszer különösen hatékony volt azoknál, akiknek a horkolását a háton való alvás okozta.

Azonban érdemes tudni, hogy a szájtapaszok alkalmazása az alvási apnoé kezelésében vegyes eredményeket mutat. Ugyanis, bár a szájtapaszok akadályozzák a szájon át történő belégzést, nem mindig gátolják meg a szájon keresztüli kilégzést, ami szájpuffadást okozhat. Ráadásul a súlyos alvási apnoe-ban szenvedők esetében a szájtapasz nem bizonyult hatékonynak.

Azonban az enyhe vagy közepes fokú alvási apnoe esetén az állkapocscsontot előmozdító eszközzel kombinálva a szájtapasz használata csökkenti az apnoe-hipopnoe index (AHI) pontszámát, így hatékonyabbá téve a kezelést. (Az AHI index az alvási apnoé súlyosságát méri a légzés lelassulásának vagy leállásának gyakorisága alapján egy alvásóra során).

A szájtapasz veszélyei

Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy a tapasz nem kezeli a horkolás mögött megbújó egészségügyi problémákat, például az alvási apnoe-t. Éppen ezért ha horkol, mindenképp konzultáljon orvossal, mivel a nem kezelt alvási apnoe számos egészségügyi problémához vezethet, például:

  • koncentrációs nehézségek
  • nappali fáradtság
  • tanulási zavarok gyermekeknél
  • magas vérnyomás
  • szív- és érrendszeri betegségek

A szájragasztás további potenciális veszélyekkel járhat, mivel azok, akik ezt a módszert alkalmazzák, a következő mellékhatásokat tapasztalhatják: szorongás a száj zárva tartása miatt, kellemetlenség vagy légzési nehézségek az orron keresztül, ajak irritáció, fájdalom a ragasztószalag eltávolításakor, valamint alvászavarok a szájragasztás vagy az orrlégzés miatt.

Kiknek nem ajánlott a szájtapasz?

A szájragasztás nem javasolt a következő esetekben:

  • megfázás, fül- vagy orrmellékfertőzés esetén
  • akik alkoholt fogyasztottak vagy nyugtatót szednek
  • nehezített orrlégzés, például orrpolipok esetén
  • súlyos szív- vagy tüdőbetegségek
  • erősen repedezett ajkak vagy bőr irritációja

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Horkolás: 7 ok, amiért nem szabad rá legyintenie

Horkolás: 7 ok, amiért nem szabad rá legyintenie

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

horkolás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához