Ezeket látta már?

8 dolog, ami miatt ingadozhat a vércukor szintje

mi okozhat vércukor szint ingadozás

A vércukorszint ingadozása sok különböző tényezőtől függ, és ezek az okok igen változatosak lehetnek.

A vércukorszint ingadozása mögött számos tényező húzódhat. Míg egyes okok nyilvánvalónak tűnhetnek, vannak olyanok is, amelyek kevésbé egyértelműek és talán eszünkbe sem jutnának. Íme, mik okozhatnak nagyobb kilengéseket.

Koffein

A koffein (amit leggyakrabban kávé formájában fogyasztunk) megemelheti a vércukorszintet, még akkor is, ha kalóriamentes feketekávét iszunk. Hasonló hatása lehet a fekete és zöld teák, valamint az energiaitalok fogyasztásának is. Mivel a cukorbetegek eltérő reakciókat mutathatnak a különböző ételekre és italokra, fontos figyelemmel kísérni, hogyan hatnak ezek ránk. Érdekes módon a kávéban található egyéb vegyületek segíthetnek megelőzni a 2-es típusú diabéteszt egészséges embereknél.

Kínai ételek

Amikor finom szezámmarhahúst vagy édes-savanyú csirkét fogyasztunk, nemcsak a fehér rizs okozhat vércukorszint emelkedést, hiszen ezek az ételek gyakran hozzáadott cukrot és mesterséges ízfokozókat, például nátrium-glutamátot (MSG) tartalmazhatnak, amelyek szintén hozzájárulhatnak a vércukorszint emelkedéséhez. Ajánlott körülbelül két órával étkezés után ellenőrizni a vércukorszintet, hogy felmérhessük az adott étel hatását.

Betegségek

Különböző betegségek okozhatnak vércukor-ingadozást, például fertőzések és láz, amelyek gyulladásos válaszreakciókat és stresszhormon-termelést váltanak ki a szervezetben, ezáltal megemelve a vércukorszintet. Krónikus betegségek, mint például a szívbetegségek, magas vérnyomás és vesebetegségek, szintén befolyásolhatják a szervezet inzulinérzékenységét.

Hányás és hasmenés esetén könnyen léphet fel dehidratáció, ami miatt a vér glükózkoncentrációja megemelkedik. Emellett, ha a szervezet nem kap elegendő tápanyagot a hányás vagy hasmenés miatt, akkor a máj elkezd több glükózt felszabadítani a tartalékokból, hogy biztosítsa az energiaigények kielégítését, ami szintén vércukorszint emelkedéshez vezethet. Ráadásul az ilyen betegségek gyakran stresszhormonok (például kortizol) termelését váltják ki, amelyek növelhetik a vércukorszintet. Ezek a tényezők együttesen hozzájárulhatnak a vércukorszint ingadozásához hányás vagy hasmenés esetén.

Munkahelyi stressz

A munkahelyi stressz és túlterheltség ronthatják a közérzetet. Stresszes állapotban a szervezet olyan hormonokat termel, amelyek emelhetik a vércukorszintet, különösen a 2-es típusú cukorbetegeknél. Fontos, hogy sajátítsunk el megfelelő stresszkezelési technikákat, relaxációs gyakorlatokat.

Dehidratáció

A dehidratáció, vagyis a szervezet elégtelen folyadékbevitele, komolyan befolyásolhatja a vércukorszintet. Amikor a test nem kap elegendő vizet, a vér sűrűbbé válik, ami miatt a benne lévő cukor koncentrációja megemelkedik. Emellett a vesék, melyek alapvető szerepet játszanak a vércukorszint szabályozásában, nem működnek hatékonyan kiszáradás esetén, így kevésbé képesek eltávolítani a felesleges glükózt a vérből. Továbbá a dehidratáció során a szervezet stresszhormonokat, például kortizolt termel, amelyek hozzájárulhatnak a vércukorszint növekedéséhez, mivel több energiát (glükózt) szabadítanak fel a véráramba a stresszreakció részeként. Ezek a mechanizmusok együttesen okozhatják a vércukorszint ingadozását dehidratáció során.

Aszalt gyümölcsök

Míg a friss gyümölcsök egészségesek, a szárított gyümölcsök koncentráltabb szénhidrát-tartalommal rendelkeznek, emiatt kisebb mennyiségben is gyorsan megemelhetik a vércukorszintet, Például két evőkanál mazsola, szárított áfonya vagy cseresznye annyi szénhidrátot tartalmaz, mint egy kis darab friss gyümölcs. Három datolya például körülbelül 15 gramm szénhidrátot jelent.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek szedése jelentősen befolyásolhatja a vércukorszintet. Szteroidok például, melyeket gyulladásos állapotok kezelésére használnak, gyakran okoznak vércukorszint emelkedést mellékhatásként. A diuretikumok, más néven vízhajtók, magas vérnyomás kezelésére szolgálnak, ám ezek csökkenthetik a szervezet kálium szintjét, ami szintén hatást gyakorolhat a vércukor szabályozására. Béta-blokkolók, amelyek szintén magas vérnyomás és szívbetegségek kezelésére alkalmazhatók, megváltoztathatják a vércukorszint észlelését, ezáltal nehezítve a hipoglikémia és hiperglikémia időben történő felismerését. Megfázás elleni készítmények is befolyásolhatják a vércukorszintet, mivel némelyikük cukrot vagy más glükóztartalmú összetevőket tartalmaz, amelyek közvetlenül emelhetik a vércukorszintet.

Fogamzásgátló tabletták

Az ösztrogént tartalmazó fogamzásgátlók hatással lehetnek a szervezet inzulinkezelésére. Az American Diabetes Association szerint az orális fogamzásgátlók - különösen a norgesztimáttal és szintetikus ösztrogénnel készült kombinációk- biztonságosak a cukorbeteg nők számára. A fogamzásgátló injekciók szintén befolyásolhatják a vércukorszintet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyakran ingadozik a vércukorszintje? Ezt javasolja a szakorvos

Gyakran ingadozik a vércukorszintje? Ezt javasolja a szakorvos

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vércukorszint

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához