Ezeket látta már?

Folyton éhes mióta diétázik kezdett? Ez a hormon próbálja hátráltatni

Dietetika
2024. június 06. 18:04
fogyókúra diéta éhség érzet oka ghrelin hormon ellen

Az éhséghormon evésre ösztönöz: mutatjuk, mit tehet ellene.

A jóllakottságot vagy az éhségérzetet hormonok is befolyásolják. Ilyenek például a leptin és a ghrelin, amelyek a zsírok raktározásában és az anyagcserében is fontos szerepet játszanak. Mi az összefüggés az éhséghormonnak is nevezett ghrelin és a nem kívánt súlygyarapodás között?

A ghrelin létfontosságú a szervezetünk működéséhez. Az emésztőrendszerben termelődik, majd a véráramon keresztül jut el az agyba. Fő funkciója az étvágy növelése. Azonkívül, hogy táplálékfelvételre sarkall, befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklust, a jutalomkeresési viselkedést, az ízérzést és a szénhidrát-anyagcserét is. Ha történelmileg visszatekintünk, gyakorlatilag szerepet játszott az emberek túlélésben, hiszen az éhségérzet által segített fenntartani a mérsékelt testzsírszintet.

Hogyan működik?

A ghrelin akkor választódik ki, amikor a gyomor üres, étkezés hatására pedig csökkenni kezd a szintje. A véráramba kerülve hatással van az agy egy részére, a hipotalamuszra, amely segít szabályozni a hormonokat és az étvágyat. Minél magasabb a ghrelin szintje, annál éhesebbek vagyunk. De az éhséghormon nem csupán arra ösztönzi a szervezetünket, hogy kezdjen el zsírt raktározni, hanem hatására a zsírok lebontásának üteme is csökkenni kezd.

Hátráltatja a fogyást

Bár a ghrelin a szervezet egészséges működésének fontos része, a fogyókúrázók dolgát nem könnyíti meg. Kutatások szerint a fogyókúra megkezdése után egy napon belül már emelkedni kezd az éhséghormon szintje. Minél hosszabb a diéta, s ezáltal minél több testzsír és izomtömeg vész el, annál magasabbra emelkedik a ghrelinszint. Azt pedig már tudjuk, hogy ennek nyomán fokozódik az éhség, ami megnehezíti a diéta megtartását, illetve megindul a zsírraktározás, ez pedig gátolja a fogysátfogyást.

A ghrelin párja, a leptin

A teltségérzet kialakulásában is szerepet játszik a hormonális tényező. A zsírszövetben termelődő leptin egyik fő feladata, hogy üzenetet küldjön az agynak, ha már eleget ettünk. A magas leptinszint következtében jóllakottságot érzünk, de ha csak alacsony koncentrációban van jelen a szervezetünkben (például fogyókúra idején), akkor éhesek vagyunk. Ugyanakkor a leptinszint az alvásminőséggel is összefügg: egy kutatás megállapította, hogy azoknál, akik csupán négy órát aludtak éjszaka, legalább húsz százalékkal csökkent az átlagos leptinszint, ami fokozott éhségérzetet eredményezett.

Így csökkenthető a ghrelin szintje

Vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az éhséghormon szintjét gyógyszerekkel, diétával vagy étrend-kiegészítőkkel nem lehet közvetlenül szabályozni. Azonban van néhány dolog, amit bárki megtehet az egészséges szint fenntartásáért.

  • Étkezzen rendszeresen: A rendszeres étkezés az egyik legjobb módja a ghrelin csökkentésének. A lényeg, hogy beállítsunk egy olyan étkezési rutint, amit megszokhat a szervezetünk.
  • Tartsa fenn az egészséges testsúlyt: A drasztikus súlyváltozások és a jojó-diéta megzavarhatják a kulcsfontosságú hormonok, köztük a ghrelin működését.
  • Aludjon eleget: A rossz és kevés alvás növeli a ghrelin szintjét, és összefüggésbe hozták a fokozott éhséggel és a súlygyarapodással.
  • Egyen több fehérjét: A fehérjében gazdag étrend növeli a telítettségérzést, emellett csökkenti a ghrelinszintet.
  • Kerülje a feldolgozott élelmiszereket: Az adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazó, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása kedvezőtlenül befolyásolja a ghrelin–leptin egyensúlyt és az általános egészséget, ezért ajánlatos kiiktatni az étrendből. 

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Néma tünetekkel is jelentkezhet a hiperglikémia! Ezekre a jelekre figyeljen oda

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# éhség # éhséghormon # gherin # emésztőrendszer # diéta # fogyókúra # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés