Éjszakai lagoftalmosz, avagy ezért alszanak néhányan nyitott szemmel
Gyakoribb, mint gondolná!
Képzelje el, hogy valaki éjszaka békésen alszik, de szemei nyitva maradnak. Ez nem csupán egy különös elképzelés, hanem egy valós jelenség, amelyet éjszakai lagoftalmosznak hívnak. Vannak, akik tisztában vannak ezzel az állapottal, míg mások talán soha nem is szembesülnek vele. Hogy mik lehetnek az okai és vajon milyen hatással van ez a szemre és az éjszakai pihenésre?
Mi is az éjszakai lagoftalmosz?
Lehet, hogy elsőre megdöbbentőnek tűnik, de valójában egy viszonylag gyakori állapotról van szó, amelyet éjszakai lagoftalmosznak neveznek. E különleges rendellenesség esetén az emberek nem zárják be teljesen a szemüket alvás közben.
Az állapot különböző formákban és súlyossági fokozatokban jelentkezhet. A kifejezés a görög "lagos" szóból ered, amely "nyulat" jelent, ugyanis a nyulak a harmadik szemhéjuk révén nyitott szemmel is képesek aludni. Embereknél az éjszakai lagoftalmosz pedig azt jelenti, hogy az alvás során a szemek nyitva maradnak.
Kutatások szerint a felnőttek körülbelül 5%-át érintheti, de egyes becslések ez sokkal több, akár 20% is lehet, hiszen sokan nem is tudják, hogy így alszanak.
Ezek a jelek utalhatnak rá
Amellett, hogy a társunk felhívja rá a figyelmet, az alábbi tünetek utalhatnak az állapotra:
- száraz szemek
- irritáció vagy égő érzés
- szemvörösség
- homályos látás
- fényérzékenység
Ezek lehetnek az éjszakai lagoftalmosz okai
A lagoftalmosznak számos lehetséges oka lehet, beleértve a szemsérüléseket, az arc idegeinek bénulását okozó állapotokat, ritkán a fertőző betegségeket, de előfordulhat a pajzsmirigy túlműködéssel járó a Graves Basedow-kórnál is, hiszen az állapot gyakran a szemek kidülledését okozza.
Hogyan befolyásolja az állapot a szemeket?
A Medical News Today szerint a lagoftalmosz általában nem vezet súlyos szövődményekhez. A legnagyobb probléma, hogy a szemek ekkor könnyen kiszáradhatnak, hiszen hosszú ideig nincsenek védve a szemhéjak által.
A száraz szem szindróma meglehetősen gyakori, melynek tünetei közé tartozik a szemek égő érzése, fájdalma és fokozott könnytermelés. Szerencsére ritka, hogy az érintettek tartós szemfelszíni károsodást tapasztaljanak, de nem lehetetlen. Éppen ezért ilyenkor a szemorvos gyakran ajánlj műkönnyet, illetve speciális krémeket, cseppeket.
De hogy mit lehet kezdeni azzal, hogy nyitva van éjszaka a szemünk? Igen, azt, amire gondol: remek megoldást nyújthat a szemhéjszalag, vagyis az, ha egy kisebb ragtapasszal lényegében leragasztja a szemhéjait. Ez sok érintett esetében nagyon jól működhet, mám érdemes hozzátenni, hogy vannak, akik ettől szorongást tapasztalnak.
A nem sebészeti kezelések között találhatók még a műkönnyek, valamint éjszakai kenőcsök, amelyek extra hidratálást nyújtanak. Ha sok problémát okoz valakinek az állapota, úgy műtéti megoldás is szóba jöhet, ám bármit is választ, nagyon fontos lépés a kiváltó ok felderítése és annak kezelése.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Száraz szem szindróma: ez teheti szemszárazság ellen otthon