A pihenés nem jutalom, hanem alapvető szükséglet - ne legyen bűntudata, ha ki akar kapcsolni
„Majd pihenek a sírban.” Nagyon káros, ha így gondolkodik.
Miközben hetente 40 órát (vagy még többet) dolgozunk, kevés alkalmunk jut a valódi regenerációra. Pihenés, feltöltődés nélkül nem tudunk létezni, mégis nagyon nehezen engedjük meg magunknak. Miért ilyen erős ez a beidegződés, és hogyan lehet változtatni ezen? Május a mentális egészség hónapja: itt az idő, hogy tegyünk magunkért!
Sokan úgy nőttünk fel, hogy bűntudatunk van, ha pihenünk, hiszen ez a lusta, dologtalan emberek szokása. Nem valódi szükséglet, inkább jutalom, ami legfeljebb akkor jár, ha már mindent elvégeztünk. A csavar részben itt bújik meg: olyan állapot nem létezik, hogy mindent elvégeztünk.
- A nagyszüleink szájából gyakran elhangzik: „Majd pihenek a sírban.” Egy mondat, ami egyszerre szól a kötelességtudatról, a túlélésből fakadó munkamorálról, és arról, hogy számukra a pihenés soha nem volt biztonságos vagy megengedett dolog. Épp ezért fontos, hogy kimondjuk: a pihenés nem lustaság, hanem alapvető szükséglet. A pszichológiai jóllét egyik alappillére az aktív regeneráció: amikor nemcsak a test, hanem a figyelem, és az idegrendszer is feltöltődhet. A stresszel való megküzdés, az érzelmi stabilitás, a kreatív problémamegoldás mind-mind csak kipihent állapotban működnek jól - mondta Dr. Bikfalvi Réka, egészségfejlesztő-coaching pszichológus, a Nyugizóna vezetője.
- A gondolati váltás ott kezdődik, hogy a pihenést nem kivesszük az életből, hanem beletesszük. Ha nem nap végi jutalomként tekintünk rá, hanem feltételként ahhoz, hogy egyáltalán jól tudjunk működni - tette hozzá Czopkó Nóra, pszichológus, a Nyugizóna csapat tagja.
A munka ünnepe: az ember a munka mögött
A munka ünnepének május 1-jei dátuma eredetileg a XIX. századi chicagói munkásmozgalmakhoz kötődik, ahol a dolgozók a 8 órás munkaidőért tüntettek. Nem csak a megélhetéshez, de az emberhez méltó élethez is jogot követeltek. Így a munka ünnepe sem magát a munkát és a robotolást dicsőíti, hanem az embert a munka mögött. Azt, akinek joga van nemcsak dolgozni, hanem élni, lélegezni, megpihenni is.
Mit jelent ez 2025-ben?
A mai kor embere gyakran már nem külső elvárások vagy szigorú főnökök miatt nem pihen. Az életének ritmusa, szokásai és mindennapi döntései sokszor észrevétlenül háttérbe szorítják a regenerációt. Kihívást jelent nemet mondanunk, kikapcsolnunk, és sokszor nehezen engedjük meg magunknak azt, amire valójában régóta szükségünk lenne. Nehéz lelassítani, amikor minden gyorsul - és nehéz magunknak engedélyt adni arra, amit mások talán sosem adtak meg - magyarázták a szakemberek.
Talán épp ez az ünnep a legjobb alkalom arra, hogy elkezdjük újraírni a saját szabályainkat. Bűntudat nélkül.
Összegezve
- Sokaknak nehéz megadni magunknak a pihenést.
- A hagyományos beidegződések miatt sokan megtagadják maguktól a pihenést.
- Pszichológusok hangsúlyozzák, hogy a pihenés alapvető szükséglet.
- A munka ünnepe eredetileg az ember méltó életéhez való jogot követelte, beleértve a pihenést is.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!