Szomnifóbia - amikor rettegéssel tölti el, már csak az alvás gondolata is
A legtöbb ember számára az alvás a feltöltődés, pihenés időszaka, melyet szinte egész nap várnak, mások számára azonban maga a rémálom.
Sokak számára ismerősek a klasszikus félelmek: a magasságtól való rettegés, a mély vízben való úszás vagy a szűk helyek okozta szorongás. Ezek mellett számos különös fóbiáról is hallhatunk, mint például a gomboktól, babáktól vagy a hosszú szavaktól való félelem. De ki gondolná, hogy léteznek emberek, akiket az alvás tölt el rettegéssel?
Mi az a szomnifóbia?
A szomnifóbia az az alvástól való rettegést jelenti. Ez az állapot több, mint egy egyszerű elalvási nehézség, hiszen olyan mélyen gyökerező félelemről van szó, amely fizikailag és mentálisan is kimeríti az érintetteket. Képzeljük el, hogy minden este, amikor lekapcsoljuk a villanyt, szívünk hevesen kezd dobogni és eluralkodik rajtunk a szorongás. Míg sokaknak az alvás a nyugalmat és a pihenést jelenti, a szomnifóbiában szenvedők számára az esti lefekvések igen nagy kihívásokat jelentenek.
Mi okozhatja azt, hogy nem merünk elaludni?
A szomnifóbia, mint sok más fóbia, genetikai és környezeti tényezők kombinációjából eredhet. Gyakran gyermekkorban alakul ki, különösen akkor, ha egy közeli családtagnak is vannak hasonló félelmei. Gyakrabban fordul elő nőknél és más szorongásos rendellenességek mellett.
Az alvástól való félelem gyakori tünete lehet poszttraumás stressz-rendellenességnek (PTSD) is. Az érintettek kerülik az alvást, hogy elkerüljék a traumás rémálmokat vagy a sebezhetőség érzését. Kutatások szerint a PTSD-s emberek, akik félnek az alvástól, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rémálmokat, ami álmatlansághoz vezethet.
Az is lehet, hogy egy traumatikus élmény áll a háttérben, például rémálom vagy alvási bénulás, de az is előfordulhat, hogy az illető álmatlansággal, vagy más alvászavarral küzd és amiatt fél az alvástól.
Ezek a tünetek léphetnek fel
- szapora szívverés
- légszomj
- izzadás
- szédülés
- remegés
- pánik
- alvás elkerülésére irányuló erős vágy
Fontos a megfelelő kezelés
Mivel az alváshiány számos súlyos betegség melegágya, így nagyon fontos, hogy az érintettek forduljanak segítségért ilyen esetekben. A pszichoterápia, különösen a kognitív viselkedésterápia, igen hatásos módszer lehet az irracionális félelmek leküzdésére. A terapeuta segíthet feltárni a félelem gyökereit és olyan stratégiákat ajánlhat, amelyek segítségével az érintettek újra kiegyensúlyozott és félelmektől mentes alvási rutint alakíthatnak ki.
Sokat segíthet még az expozíciós terápia (ERP-terápia) is, melynek lényege, hogy a fóbiában szenvedőt fokozatosan ki kell tenni annak a dolognak, ami kiváltja a félelmet, ám terapeuta támogatásával egy biztonságos környezetben.
Olykor gyógyszeres kezelés, például az alvást támogató készítmények alkalmazása is indokolt lehet, persze csak szigorú orvosi felügyelet mellett. Ezen kívül a relaxációs technikák, mint például a meditáció, mély légzés, valamint az egészséges életmódra való törekvés is hozzájárulhat a javuláshoz.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Retteg attól, ha mások előtt kell beszélnie? Így lendülhet túl ezen