Szauna kisokos: milyen gyakran érdemes menni, mik a szabályai?
Mennyi időt töltsünk a szaunában, mire jó a merülőfürdfő, és miben érdemes beülni a szaunába?
Úgy tartják, hogy a hidegebb hónapokban fogékonyabbak vagyunk a betegségekre, a vírusok támadása ellen azonban számos módszerrel védekezhetünk. A rendszeres vitaminpótlás mellett testmozgással, egészséges étkezéssel és szaunázással is segíthetünk immunrendszerünket magasabb fokozatba kapcsolni.
Téli rosszkedv ellen
A téli időszakot többféleképpen élhetjük meg. Néhányan alig várják a hűvösebb napokat, az első lehulló hópelyheket. Ők azok, akik már november közepétől előkészítik a korcsolyát, a szánkót, sítalpakat, és örömmel siklanak át a téli hónapokon. Ám valószínűleg akadnak olyanok is, akik ódzkodnak a rövidebb nappaloktól és a borongós, hideg időjárástól, akár még bosszankodnak is a csípős széltől kipirosodott, a központi fűtéstől szárazabb bőrük miatt. Ők csak a legszükségesebb időre mozdulnak ki a kellemes hőmérsékletű otthonukból, és inkább választják a szoba kényelmes melegét, egy puha takaró ölelésében egy jó könyvet olvasva vagy egy izgalmas sorozatot nézve.
Túlzás nélkül állítható, hogy a szaunázás igazi ideje most jött el. Ilyenkor sokkal jobban esik egy melegvizes lazítás vagy egy illatos szaunafelöntés, mint a nyári kánikulában. Sőt, egy szaunázással töltött nap kiváló módja annak, hogy erősítsük immunrendszerünket, testünket és lelkünket újra harmóniába hozzuk.
Szaunázás immunerősítésre? Természetesen!
Hisszük vagy sem, de a rendszeres szaunázás kiváló módja az egészségünk megőrzésének. Nem véletlen, hogy közel kétezer éves kultúrája van. De miben rejlik a titok? Dr. Ruzicska Éva az Ensana Hotels magyarországi szállodáinak igazgató főorvosa szerint a szaunázás segít, hogy kiizzadjuk magunkból a felgyülemlett feszültséget, megszabadítsuk szervezetünket a fölösleges terhektől – mérgektől, salakanyagoktól –, így több ereje marad a kórokozókkal szembeni ellenállásra.
A szauna hatása, a szervezet ellenálló képességének javítása a rendszeres használatban rejlik. A szaunában uralkodó melegre (finn szauna esetén 80-100 fok) és páratartalomra élénken reagál az egész testünk, ráadásul a forróságban elpusztulnak a kórokozók, így kifejezetten ajánlott például a felső légúti, hurutos betegségek esetén vagy éppen influenzajárvány idején megelőzésképpen.
Mik a szaunázás előnyös hatásai?
- Immunrendszer erősítése: a szaunázás fokozza az immunrendszer aktivitását, így erősíti az ellenálló képességet a betegségekkel szemben.
- Stresszoldás és relaxáció: a szaunában eltöltött idő segíthet csökkenteni a stressz negatív tüneteit. A kellemes meleg ellazítja az izmokat, és elősegíti a mély relaxációt.
- Keringésjavítás: serkenti a vérkeringést, ami javítja a sejtek oxigénellátását és a salakanyagok eltávolítását.
- Bőrápolás: segíti a bőr pórusainak megtisztulását és a bőr ragyogásának javulását.
Szaunázzunk profiként!
Ha nem mélyült el annyira a forró levegős programokban, vagy első alkalommal indul szaunafelöntésre, fogadja meg az alábbi tippeket, hogy a szaunázás minden alkalommal pozitív élmény legyen.
· Szaunázás előtt zuhanyozzunk le, és törölközzünk teljesen szárazra.
· A legjobb hatás érdekében fürdőruha és papucs nélkül, szaunatörölközőben lépjünk a szaunába.
· Első alkalommal 10-15 percig szaunázzunk. Fokozatosan növelhetjük az időtartamot, de egyik alkalom se haladja meg a 20 percet.
· Szaunázás után mártózzunk meg a merülőmedencében vagy vegyünk hideg zuhanyt: ez segít a keringés helyreállításában és a relaxációban.
· Hőfürdőzés során szervezetünk folyadékot veszít, ezért fontos a megfelelő hidratálás. Szaunázás után igyunk bőven ásványvizet vagy gyógyteákat, de az alkoholos italokat minden esetben kerüljük!
· Ideális esetben hetente 2 alkalommal iktassunk be egy szaunázós délutánt, amennyiben nincs semmi olyan betegségünk, ami ezt tiltaná (érdemes az orvosunkkal konzultálni erről). Arra figyeljünk az időpont kiválasztásánál, hogy ne közvetlenül étkezés után szaunázzunk, hőfürdőzés előtt legalább 1-2 órával már ne fogyasszunk ételt.
A szaunázás egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai széleskörűek, az immunrendszer erősítésétől kezdve a mentális jólét javításáig. Szürkébb napokon használjuk ki ezeket a lehetőséget, keressünk olyan helyet, ahol a szaunafelöltéseket tiszta és biztonságos környezetben élhetjük át.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Erősítheti a szívét, ha sport után ezt teszi