Ezeket látta már?

Mi az a T-vitamin és fontos-e valójában?

mit jelent T-vitamin

A „T-vitamin” kifejezés időről időre felbukkan különböző cikkekben, blogokban vagy táplálékkiegészítők reklámjaiban, azonban orvos-szakmai szempontból nem létezik hivatalosan elismert „T-vitamin”.

A T-vitamin (troxerutin, más elnevezés szerint P4-vitamin) valójában egy kevéssé ismert flavonoid vegyület, azon belül is a rutin félszintetikus származéka. A flavonoidok a növényi eredetű polifenol vegyületek csoportjába tartoznak, melyek antioxidáns, gyulladáscsökkentő és érfalvédő hatásaikról ismertek.

A tudományos irodalomban és az orvosi irányelvekben jelenleg nincs olyan mikrotápanyag vagy vitamincsoport, amelyet „T-vitamin” néven ismernének el. A „T-vitamin” tehát nem egy hivatalosan beazonosított, esszenciális vitamin, hanem egy félreértésen vagy elavult megnevezésen alapuló elnevezés.

Honnan ered a T-vitamin elnevezés?

A „T-vitamin” név leggyakrabban két különböző anyaggal kapcsolatban bukkan fel:

  1. Karnitin (L-karnitin): korábban egyes források „T-vitaminként” emlegették, mert fontos szerepet játszik a zsírsavak energiává alakításában, és főként a sejtek mitokondriumában működik. Ma már tudjuk, hogy az L-karnitin nem vitamin, mivel a szervezet képes azt előállítani (nem esszenciális tápanyag), főként a májban és vesében lizin és metionin aminosavakból.
  2. Ortoaminobenzoesav (PABA): ez egy másik anyag, amit régebben szintén „T-vitaminnak” neveztek, mert részt vesz bizonyos baktériumok folsavszintézisében. Emberben azonban nem esszenciális, mivel nincs nélkülözhetetlen szerepe a szervezet anyagcseréjében.

Miért nem számítanak ezek vitaminoknak?

A vitaminok definíció szerint olyan szerves vegyületek, amelyeket a szervezet nem vagy csak elégtelen mennyiségben képes előállítani, ezért azokat külső forrásból (élelemmel) kell bevinni. A karnitin és a PABA nem felelnek meg ennek a kritériumnak:

  • A karnitin a szervezet által is szintetizálható.
  • A PABA pedig nem nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára.

Miért kering mégis közszájon a T-vitamin fogalma?

A "T-vitamin" fogalma leggyakrabban a következő esetekben bukkan fel:

  • Táplálékkiegészítők marketingjében, ahol gyakran használnak hangzatos, de nem tudományosan elfogadott megnevezéseket.
  • Régi orvosi vagy dietetikai forrásokban, amikor még nem volt pontosan tisztázott bizonyos anyagok szerepe.
  • Tévesen lefordított vagy félreértelmezett internetes cikkekben.

Mire használják a troxerutint?

  • Kémiai típusa: bioflavonoid-származék, a rutin nevű természetes flavonoid módosított változata.
  • Félszintetikus eredet: a rutint általában Sophora japonica (japán akác) virágából vonják ki, majd kémiai módosítással állítják elő belőle a troxerutint.
  • Hatásmechanizmusa: erősíti a hajszálerek falát, csökkenti az érfalak áteresztőképességét, javítja a mikrokeringést, antioxidáns hatású, és csökkentheti a gyulladásos folyamatokat az érfalban.

A troxerutin főként vénás keringési zavarok kezelésére alkalmazott gyógyszerhatóanyag vagy gyógyhatású készítmény összetevője:

  • Visszérbetegség
  • Aranyér
  • Lábfáradtság, nehézláb-érzés
  • Zúzódások, véraláfutások
  • Diabéteszes mikroangiopátia (cukorbetegeknél fellépő apróér-károsodás)
  • Krónikus vénás elégtelenség tünetei

Kapható tabletta, kapszula, gél vagy kenőcs formájában, gyakran más hatóanyagokkal kombinálva (pl. heparinoidokkal).

Fontos megjegyzés

Bár a troxerutin flavonoid eredetű vegyület, nem étrend-kiegészítőként, hanem sok esetben gyógyszerként van jelen a patikákban, és az OGYÉI által engedélyezett készítményekben szerepel. Ha konkrét termékben találkozott a troxerutinnal, érdemes ellenőrizni a gyógyszertájékoztatót, vagy megtekinteni az OGYÉI hivatalos adatbázisát.

Gyakori kérdések a T-vitaminról

Fontos, hogy mindig megbízható forrásból tájékozódjunk, és gyanakvással kezeljük a „vitaminnak” nevezett, de hivatalosan nem elismert vegyületeket.

Valóban szükségem van „T-vitamin” pótlására?

Nem, mert a „T-vitamin” nem hivatalosan elismert vitamin. Azok az anyagok, amelyeket e néven említenek (pl. L-karnitin, PABA), nem tartoznak az esszenciális vitaminok közé, tehát nincs bizonyított szükségletük az egészséges emberi szervezetben. Ha valaki speciális állapotban van (pl. bizonyos genetikai anyagcserezavarokban), akkor karnitin-pótlásra lehet szükség, de ez minden esetben orvosi döntés alapján történik.

Lehet baj abból, ha T-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítőt szedek?

Általában nem, ha a termék megbízható forrásból származik és betartja az ajánlott adagolást. Azonban ha olyan anyagot tartalmaz, amely a szervezet számára felesleges, vagy nagy dózisban van jelen, akkor akár felesleges terhelést is jelenthet a májra vagy a vesére. Mindig érdemes orvossal vagy dietetikussal konzultálni az étrend-kiegészítők szedése előtt.

Léteznek más elavult vitaminnevek is?

Igen, több is. Például a B-vitamin komplex egyes tagjait (pl. B4, B8, B10) régen önálló vitaminként kezelték, de ma már tudjuk, hogy nem felelnek meg a vitamin definíciójának. Ezek közé tartozik a PABA is, amit korábban B10-ként vagy „T-vitaminként” is emlegettek.

Mik a valóban esszenciális vitaminok?

Az emberi szervezet számára jelenleg 13 vitamin ismert esszenciálisként: A-, C-, D-, E-, K-, valamint 8 különböző B-vitamin (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12). Ezek szerepe jól dokumentált, és szükségesek az anyagcsere, az immunrendszer, a sejtnövekedés és más élettani folyamatok megfelelő működéséhez.

Mi alapján érdemes kiválasztani egy vitaminkészítményt?

A legfontosabb, hogy a termék hiteles, megbízható forrásból származzon, rendelkezzen OGYÉI notifikációs számmal, és a valós szükségletekhez illeszkedjen. Nem mindenki számára szükséges napi multivitamin, és bizonyos anyagok túladagolása is problémát okozhat. A vitaminpótlás kérdését érdemes személyre szabottan kezelni, lehetőleg orvosi vagy dietetikusi tanács alapján.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Felhasznált források:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához