Ezeket látta már?

Tudja meg, mitől jó egy vitaminkészítmény – így válassza ki a megfelelőt

vitamin mitől jó választ hogyan

Vajon a drága termékek mindig jobbak?

A boltok polcain elképesztő mennyiségben találkozhatunk különböző vitaminkészítményekkel, melyek árban is igen nagy eltérést mutatnak. Vajon igaz az, hogy az olcsó húsnak híg a leve – vagyis az olcsóbb készítmények nem tudnak annyit, mint azok, amikért mélyen a zsebünkbe kell nyúlni? Érdemes sok pénzt költeni a vitaminkészítményekre?

Alapvetően igaz, hogy egy nagyon olcsó készítményben nem találkozhatunk minőségi összetevőkkel, egyszerűen azért, mert ezen alapanyagok beszerzése eleve drága. Ráadásul a magas minőséghez olyan gyártástechnológiai különbségek is kapcsolódnak, amik emelik a termékek előállítási költségeit.

Az igazán fontos szempont tehát nem is az ár, hanem az összetétel. Cicomákkal, szép csomagolással, trendi hívószavakkal sok termék próbálkozik (ezeket persze szépen be is kalkulálják az árba), de ez az adott készítmény minőségét nem emeli meg.

Egy vitaminkészítmény esetében az összetételre kell hangsúlyt helyezni: az élethelyzetre, amihez választjuk (pl. terhesség, csontok egészsége stb), a bevitt anyagok hasznosulására, illetve a készítményben lévő anyagok mennyiségére.

Összetétel

Az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Ez igaz például a vas és a C-vitamin, vagy éppen a kalcium és a D-vitamin kombinációjára. A komplex készítmények -melyekben megtalálhatóak az egyes anyagok beépülését segítő más anyagok is - nagyobb arányban képesek hasznosulni - ez már egy olyan szempont, amit érdemes lehet szem előtt tartani.

Hasznosulás

Amit beviszünk a szervezetünkbe, még nem feltétlenül hasznosul - pontosabban nem az összes. A felszívódás aránya függ a segédanyagok jelenlététől is, de nem mindegy a bevitt anyagok kémiai kötési formája sem. A szerves kötésű összetevőket a szervezet kevesebb átalakítás révén képes beépíteni, hasznosítani. Ez adott esetben akár 80%-kal nagyobb hasznosulást eredményezhet, ami már nem elhanyagolható.

Élethelyzet

Nem mindegy, hogy általános vitamint, férfi vagy női vitamint, várandós vitamint vagy más élethelyzetre ajánlott készítményt választunk. A kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres mozgás mellett pár éve a vitaminkészítmények még feleslegesek voltak- ma már ez sajnos nem feltétlenül van így, hiszen gyakran már nem olyan egy-egy élelmiszer vitamin-és ásványi anyag tartalma, mint régen.

Mennyiség

Az étrend-kiegészítő készítmények ellenőrzése messze nem olyan szigorú, mint a gyógyszereké, így nagy körültekintést igényel a választás és nem árt óvatosnak lenni. Az olyan készítmények, melyek a gyógyszertárban is elérhetőek már jó pontot kaphatnak, de érdemes a gyártónak is utánanézni. Sajnos több nagyobb, ismertebb márka és készítmény nem optimális dózisokat használ bizonyos összetevőkből.

Ha túlságosan alacsony mennyiségben vannak jelen egyes anyagok, akkor a készítmény hatékonysága nem lesz megfelelő, ha pedig túlságosan nagy mennyiségben szuszakolják a tablettákba, porokba vagy folyadékokba a hatóanyagokat, akkor akár toxikusak is lehetnek, és komoly gondokat is okozhatnak. Az irányadó ebből a szempontból az NRV érték (Nutrient Reference Value), melyet százalékosan adnak meg. Az NRV a napi ajánlott beviteli mennyiséget jelöli meg egy felnőtt esetében. Ettől felfelé és lefelé is el lehet térni, de túlságosan nagy kilengések már gondot okozhatnak egyes anyagok esetében. Egy túlzó, akár 5-10-szeres eltérés már kifejezetten problémás lehet, még akkor is, ha az adott személy vagy élethelyzet nagyobb dózist kíván.

Létezik továbbá egy felső biztonságos szint/tolerálható felső beviteli szint, az UL (Upper Level). Ez a maximális mennyiség, amely az összes forrásból származó, napi rendszeres bevitel mellett az egészségre feltehetően nem fejt ki kedvezőtlen, vagy ártalmas hatást.

Amennyiben meg szeretné tudni bizonyos vitaminok és ásványi anyagok maximális, biztonságos beviteli mennyiségét, arról az OGYÉI oldalán tájékozódhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ha túl drágának találja gyógyszerét, ezt mindenképp kérdezze meg a gyógyszertárban!

Ha túl drágának találja gyógyszerét, ezt mindenképp kérdezze meg a gyógyszertárban!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vaspótlás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához