Ezeket látta már?

Narancsbőr ellen: ezt teheti otthon, hogy kevesebb legyen a gödröcske

narancsbőr megszüntetése ellen módszer

Sokszor a kemény, hosszan tartó fogyókúra és a rendszeres sportolás sem tünteti el teljesen a narancsbőrt, de nem kell feltétlenül együtt élnünk vele.

A legtöbb nő életét megkeseríti az általában a fenéken és a combon megjelenő narancsbőr, de téves azt gondolni, hogy kizárólag a túlsúllyal együtt jelentkező problémáról van szó: a vékony testalkatúak, az aktív sportolók, és a kismamák is szenvedhetnek tőle.

A narancsbőr, latin nevén cellulit, ártalmatlan bőrelváltozás

A narancsbőr a narancs héjához hasonló felülettel jelentkezik a bőrfelszínen. A probléma ellen sokan sokféleképpen próbálnak tenni, a megoldások nagy része azonban nem hatékony vagy nem tartós.

A narancsbőr jellegzetes, egyenetlen, dudoros bőrfelszínt hoz létre, leggyakrabban a combokon, fenéken és hason jelenik meg. Előfordulása nőknél gyakoribb, de férfiaknál is megfigyelhető.

A narancsbőr nagyon gyakori jelenség, a kamaszkor utáni életszakaszokban a nők 80-90%-ánál kialakul. Megjelenését és a tünetek erősségét – az örökletes tényezők mellett – az életkor, a bőr alatti zsírszövet mennyisége és a bőr vastagsága is befolyásolja. Ahogy a korral a bőr veszít feszességéből, a narancsbőr is láthatóbbá válik, és a túlsúly is rontja az állapotát, de megjelenhet a normál testsúlyú embereknél is.

Enyhe állapotban a narancshéjhoz hasonló bőrfelszín csak a bőr összenyomásakor látható. Ahogy az állapot romlik, a bőrfelszín már normál állapotban sem sima.

Egészen más tészta a cellulitisz!

A cellulit nem keverendő össze a cellulitisszel, amely a bőrt és az alatta lévő szöveteket érintő bakteriális fertőzés okozta gyulladás, amely komoly következményekkel járhat, ha nem kezelik antibiotikummal.

Bakteriális (általában Streptococcus és Staphylococcus aureus baktérium okozta) fertőzés. Antibiotikumos kezelés nélkül a tünetek súlyosbodhatnak, akár életveszélyes állapot (szepszis) is bekövetkezhet. A betegség többnyire a végtagokat és az arcot érinti, de bárhol előfordulhat.

Mikor forduljon orvoshoz?

Mivel a cellulitisben szenvedők állapota gyorsan rosszabbra fordulhat, valamint az antibiotikumos kezelés is elengedhetetlen, ezért a fenti tünetek jelentkezésekor azonnal orvoshoz kell fordulni. Amennyiben lehetősége van rá, forduljon bőrgyógyász szakorvoshoz.

Ha a fertőzést okozó baktériumok a véráramba jutnak, szepszis következhet be, ami egyértelműen vészhelyzet. Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, hívja a 112-t és kérjen mentőt:

  • nagyon magas láz, forróságérzet, borzongás;
  • gyors szívverés;
  • szapora légzés;
  • lila foltok a bőrön;
  • szédülésájulás, eszméletvesztés;
  • zavartság, tájékozódási zavar;
  • hideg, nyirkos vagy sápadt bőr.

A narancsbőr eltüntetéséhez az életmódváltás a legfőbb segítségünk

A nők egyik legnagyobb ellensége kétség kívül a cellulit, ami egy olyan bőrelváltozás, ami során a bőr felülete rücskössé válik, a narancs héjához hasonló kisebb-nagyobb gödröcskék alakulnak ki rajta. A kellemetlen probléma kialakulásában nagy szerepet játszik az életmódunk:

  • a rengeteg ülőmunka,
  • a kevés mozgás,
  • az egészségtelen táplálkozás,
  • a kevés folyadékfogyasztás és az
  • olyan káros szenvedélyek, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.

Egy kis odafigyeléssel és megfelelő életmód kialakításával csökkenthetjük a cellulit jelenlétét, valamint bevethetünk nyirokmasszázst, krémeket, és ha biztosra szeretnénk menni, testkezeléseket is.

„- Ha hormonális és életmódbeli okok miatt a zsírsejtek kórosan meghíznak a kötőszöveti rostok általi rekeszekben, és azok falára erős nyomást fejtenek ki, akkor narancsbőr alakul ki. A probléma a combon, a csípőn, a fenéken és a hason is jelentkezhet, férfiakat és nőket pedig egyaránt érint. Mivel a karantén alatt sokkal kevesebbet mozogtunk, mint korábban, egyre többen tapasztalják, hogy megjelent náluk is a cellulit. Valaki genetikai adottságaiból eredendően hajlamosabb a narancsbőrre, de általánosságban inkább az a jellemző, hogy az életmódunk, a külső tényezők befolyásolják a cellulit felbukkanását” - Dr. Széchenyi Kornél.

Hogy próbálkozzunk a narancsőr eltüntetésével?

A narancsbőr tehát nem igazán válogat: életkortól, genetikai adottságoktól és testalkattól függetlenül szinte bárkinél kialakulhat, de míg a nők 90%-a, úgy a férfiaknak csak 10%-a küzd a problémával. Jó hír, hogy a cellulit mértéke kitartással és a megfelelő módszer megtalálásával csökkenthető, az életmódbeli változások pedig szintén sokat segítenek.

1. Figyeljünk oda az étkezésre!

Ha már kialakult a probléma, nem könnyű megszabadulni tőle, de a megfelelő táplálkozás valamennyire segíthet, illetve segít elkerülni a narancsbőr állapotának súlyosbodását. A legfontosabb szempont, hogy minél kevesebb méreganyagot, színezőanyagot, mesterséges adalékot, tartósítószert vigyünk be a szervezetünkbe, és kerüljük el a túlzottan sós, zsíros, vagy cukros ételeket. Táplálkozzunk minél egészségesebben, előnyben részesítve a rostban gazdag ételeket, a gyümölcsöket, zöldségeket, könnyű húsokat, magas kiőrlésű gabonákat.

2. Rendkívül fontos a folyadékpótlás

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a bőr egészségének szempontjából is jelentős: naponta 2,5-3 liter folyadékot javasolt meginni, hogy az emésztés, a salaktalanítás jól működjön. Fontos, hogy ez semmiképp sem cukros üdítő vagy tea legyen, hanem víz, leves vagy egyéb cukormentes ital.

3. Mozogjunk rendszeresen!

A rendszeres testmozgás is elengedhetetlen, ha szeretnénk búcsút inteni a narancsbőrnek: hetente 3-4 alkalommal iktassunk be 1-1 órányi sportot, vagy aktív sétát. A sportolással nagyon sokat lehet javítani a narancsbőrön, és ha tovább fokoznánk a hatást, javasolt olyan testhez simuló nadrágot húzni, melyben még inkább felélénkül a vérkeringés és így az anyagcsere intenzitása is nagyobb lesz,

4. Sokféle módszer segíthet

Gyakran belefuthatunk olyan reklámokba, melyek biztos módszereket ígérnek, legyenek azok különféle krémek, gélek, illóolajok, gyógyteák, tekercselések, gumiharisnyák. Ezek önmagukban nem képesek eltüntetni a problémát, de az életmódbeli változtatásokkal, esetleg testkezelésekkel együtt eredményesek lehetnek – önmagukban csodát nem szabad várni tőlük.

5. Szakembert is érdemes felkeresni

Amennyiben a problémától szeretnénk mielőbb megszabadulni, javasolt orvos-esztétikai szakember felkeresése, aki segít a megfelelő testkezelés megtalálásban. Érdemes a legújabb trendeket is figyelni, amilyen például a Kuma shape. A készülék olyan kezelőfejjel rendelkezik, ami a bőr felszínét vákuum segítségével beszippantja: ez egyrészt a kialakult nyomás révén fokozza a szöveti keringést, javítja annak oxigén-, és tápanyag ellátását, méregtelenítő funkcióját, másfelől pedig a kibocsájtott infravörös fény és rádiófrekvencia felmelegíti a szöveteket. A megnövekedett nyirokkeringés elvezeti a cellulit kapcsán felgyülemlett szöveti folyadékot, és már néhány alkalom után látványos eredményt nyújt.

A Budai New Beauty Orvos-Esztétikai Központ vezetője azt javasolja, hogy narancsbőr elleni kezeléseket érdemes kúraszerűen végezni, vagy a különböző eljárásokat célszerű egymással kombinálni.

„Az igazán hatékony eljárások képesek csökkenteni a bőr alatt elhelyezkedő zsírsejtek számát és méretét, roncsolni a behúzódásokat létrehozó kötőszövetes rostokat, javítani a szövetek vérellátását és nyirokkeringését, valamint a kollagéntermelés fokozásával feszesíteni a bőrt. Ezek életkortól, testalkattól és genetikai adottságoktól függetlenül is bárki számára jó megoldást jelenthetnek” – teszi hozzá a szakember.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Arcfiatalító japán arcmasszázs: így hat a ráncok ellen

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sport

Forrás: New Beauty, purecom
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához